Ylang Ylang uçucu yağı latincesi cananga odorata olan tropik ağacın, sarı ve deniz yıldıza benzer egzotik çiçeklerinin sabahın erken saatlerinde özenle toplanarak, tazece distilasyonu ile elde edilir. 

 

Tagalogça’da “ilang” yabani anlamına gelmektedir. İlang-ilan ise nadir bulunan demektir. Ylang-ylang ya da ilang-ilang ismi büyük ihtimalle buradan türemiştir. Ayrıca “çiçeklerin çiçeği” anlamına gelir ve İngilizce’de “perfume tree” yani parfüm ağacı olarak da bilinir. 

 

Ylang Ylang Uçucu Yağı - Alembik Distilasyonu Lokal Üretici

 

Bu uçucu yağı aromaterapi ile birlikte parfümeride de oldukça popülerdir. Bu yüzden bu aromatik yağın 4-5 farklı kalite seviyesi bulunur. Bu kalite seviyelerine çiçek toplanma zamanı ve toplayıcının seçiciliği etki eder. Channel No.5 kullananların dikkatine: bu parfümün en önemli notalarından birisi de Ylang Ylang’dır!

 

Ylang Ylang Asya kökenlidir – Endonezya, Malezya, Filipinler, Tayland – ancak tropikal diğer iklimlerde de yetişebilir. Ticari değeri dolayısıyla bugün Madagaskar ve Ekvador gibi ülkelerde uçucu yağı için yetiştirilmektedir.

 

Doğal haliyle 20-30 metreye kadar büyüyebilen bu ağaç, 2 metre kadar uzayınca budanır. Bu yapılınca hem ağaç büyümesini devam ettirmek için daha fazla çiçek verir, hem de çiçekleri toplaması kolaylaşır.

 

Uçucu yağ oranı geceleri çok yüksektir, gündüzleri ise çiçekler kendini korumaya alarak, uçucu yağı adeta saklarlar. Çiçeklerin kokusu oldukça uzaktan alınabilir ve tam anlamıyla doğal bir sivrisinek kovucusudur!

 

ylang-ylang-uvaria-odorata-natural-history-museum-londonscience-photo-library

 

Tarihçe, Geleneksel Tıptaki Yeri & Efsaneler

 

Tarihte ylang ylang’dan ilk defa İngiliz Botanist John Ray (1628-1705) tarafından “arbor saguisen” adıyla bahsedildiğini görüyoruz.

 

Daha sonra diğer bonatistler tarafından “Borga cananga” ve “Unona odorata” adıyla da bahsedilmiştir. Ylang Ylang yağı ise ilk defa Albert Schwenger tarafından Manila’da 1860 yılında çıkartılmıştır.

 

Fransızlar Ylang-Ylang ağacını 1770 civarında ilk olarak Reunion adasına süs bitkisi olarak diktikten sonra, 1892 yılına gelindiğinde Reunion, Madagaskar ve Komoro adalarına çok daha geniş bir dikim çalışması yapmışlardır.

 

Reunion adasından güneşli bir gün.

 

20. yüzyılın başlarında Fransız kimyacılar Garnier ve Rechler, yine reunion adasında bu egzotik çiçeğin tıbbi faydalarını keşfetmeye başlamışlardır. Sıtma, tifüs, bağırsak enfeksiyonlarına karşı etkileri ve kalbi rahatlatıcı etkileri bu dönemde keşfedilmiştir.

 

Ylang ylang uçucu yağının geleneksel tıptaki kullanımları, farklı coğrafyalarda çeşitlilik gösterir:

 

 • Asya’da ylang-ylang, yetiştiği hemen her yerde kadınlar tarafından saç bakımında kullanılmaktadır. Bölgenin kadınlarının saçlarının oldukça kuvvetli ve parlak olmasında bir numaralı faktör olduğu düşünülmektedir.

 

 • Güney pasifik adalarında hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak masaj amaçlı kullanımı yaygın şekilde görülmektedir.

 

 • Java, Endonezya’da, aynı zamanda Vietnam’da kurutulmuş çiçekleri sıtma ve benzeri hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Taze ezilmiş çiçekleri ise astım’da kullanılmıştır.

 

 • Kuzey Mariana adalarında halk tıpçıları tarafından çiçek ve kabukları zatürre ve karın ağrısını gidermede kullanılmıştır.

 

 • Endonezya’da afrodizyak özellikleri sebebiyle, mod yükseltici ve aynı zamanda ilişki gerginliğini almak amacıyla kullanılmıştır.

 

 • Hintlerin kullanım şekillerine baktığımızda saçta kızarıklık ve kepek gidermeyi görüyoruz. Bunun yanısıra baş ağrısı, göz iltihapları ve gut için de kullanılmıştır. 

 

 • Papua yeni gineli alternatif tıpçılara göre ağaç kabuklarının tüketimi, gut rahatsızlığında etkili olmaktadır. 

 

 • Tongo ve Samoa’da sindirime yardımcı olarak kullanılmıştır. 

 

Ylang Ylang Efsanesi 

Tayabas – Filipinler’de köyün güzel kızı Ilang, Edo isimli fakir bir çiftçiye aşık olur ancak ailesi bu birlikteliği istemez. Bir araya gelmeleri için Ilang’ın ölmesi gerekir ve öldüğü gibi bir ağaca dönüşür. Dönüştüğü ağacın bugünkü cananga odorata olduğu söylenir ve Edo aşkı için bu ağacın başında Ilang-Ilang diye ağlar. Ağaç Ylang-Ylang ismini böyle alır… 

 

 

Ylang Ylang Uçucu Yağı Özellikleri 

 

Ylang ylang uçucu yağı fitokimyasallar açısından detaylıca incelenmiştir. Daha önce bahsettiğimiz gibi bu yağın farklı kalite seviyeleri bulunur. Bu farklı kalitelerin etken madde miktarları da doğal olarak değişiklik gösterir. Ayrıca farklı bölgelerden alınan örneklerde de teruar etkisi dediğimiz, kimyasal bileşenlerin bölgeye göre değişiklik göstermesine şahit olunmuştur.

 

1986 yılındaki ilk çalışmalarda 56 farklı bileşen tespit edilmişken, zamanla teknolojinin gelişmesi ile yeni kimyasallar tanımlanmıştır. Hatta çok değil, 2013 yılında, Ylang Ylang uçucu yağında 75’i yeni olmak üzere toplam 161 aktif bileşen bulunmuştur. Bunların çoğunu terpenler ve özellikle de seskiterpenler oluşturur. 

 

Ylang Ylang Fitokimyasal Bileşenleri

 

Madagaskar’dan alınan 3. seviye Ylang Ylang uçucu yağına ait bileşenler listesi aşağıdaki gibidir:

 

 • Germacrene (28.2%)
 • Benzyl benzoate (9.1%)
 • (E,E)-a-Farnesene (8.6%)
 • Benzyl acetate (7.9%)
 • Linalool (7.4%)
 • b-Caryophyllene (7.1%)
 • Geranyl acetate (3.7%)
 • p-Cresyl methyl ether (3.3%)
 • (E,E)-Farnesyl acetate (2.6%)
 • a-Caryophyllene (2.5%)
 • (E)-Cinnamyl acetate (2.4%)
 • (E,E)-Farnesol (2.3%)
 • Methyl benzoate (2.0%)
 • (Z)-3-Hexen-1-yl benzoate (1.6%)
 • Bicyclogermacrene (1.0%)
 • a-Cadinol (1.0%)
 • 3-Methyl-2-buten-1-yl acetate (1.0%)
 • Isoeugenol (0.2%)

 

Ylang Ylang yağı renksiz olabileceği gibi koyu sarı rengi de bulunur. Parfüm notası olarak kalp ya da orta notadır yani bir parfümde açılış notasından sonra gelen ve parfüm karakteristiğinde önemli yeri olan bir notadır.

 

Koku olarak oldukça egzotiktir, muz, neroli ve yasemine andıran aromalara sahiptir. İyi kalitesi kadın parfümlerinde, daha düşük kaliteleri de erkek parfümlerinde kullanılır. Akışkanlığı ise orta seviyededir. Ylang ylang yağı için, uçucu yağ verimi %2 civarındadır. 

 

Peki parfümeri de bu kadar önemli yere sahip Ylang Ylang uçucu yağı, hangi diğer yağlarla iyi harmanlanır? Esasında elinizde zaten oldukça egzotik, tatlı ve kışkırtıcı bir aroma olduğu için bunu biraz kesmek doğru olabilir.

 

Bu anlamda: Bergamot, Itır, Greyfurt, Limon, Mercanköşk, Sandalağacı ve Vetiver yağları ile güzel karışımlar yaratılabilir.

 

Ylang Ylang Uçucu Yağı Faydaları Infografik

 

Ylang Ylang Uçucu Yağı Faydaları

 

Uçucu yağlar içerdikleri fitokimyasallar sebebiyle fayda sağlamaktadırlar. Bir çok uçucu yağda ise ortak bulunan kimyasal bileşenler bulunur ve doğal olarak farklı yağların ortak faydalarına sıkça rastlamaktayız. Biz de sürekli kendimizi tekrarlamamak adına, mümkün oldukça ilgili yağa özgü faydaları listelemeye çalışıyoruz. 

 

Şimdi ylang ylang uçucu yağının kendine özgü faydalarına göz atalım. 

 

Afrodizyak Özellik

Çiçek uçucu yağlarının afrodizyak özellik göstermesine şaşmamak lazım. Hele ki bahsettiğimiz çiçek tropikal iklimde yetişen son derece egzotik aromalara sahip Ylang-Ylang ise. Asya’da evlilik törenlerinde sıkça görülen Ylang-Ylang, hem sakinleştirici hem de dolaşımı güçlendirici özellikler taşıyor. Bu özellikleriyle, düşük libido ve gerginlik problemlerinin giderilmesinde en etkili uçucu yağlardan birisidir.  

Kalp Güçlendirici – Tansiyon Düşürücü

Aslında ylang-ylang ile ilgili en ilgi çekici faydalardan birisi belki de kalp sağlığı üzerine olanıdır. 2013 yılında Journal of Exercise Rehabilitation tarafından yapılan araştırmada, ylang ylang koklayan grubun kalp ritimlerinin çok hızlı bir şekilde 10 puan kadar indiği görülmüştür. Ayrıca, diastolik ve sistolik kan basıncını da çok etkili bir şekilde düşürmüştür. Yağın bu faydası, aslında 20. yüzyıl başlarında Fransız kimyacılarca da belirtilmiştir. 

Saç ve Cilt Bakımı

Bu zamana kadar saça parlaklık veren, onu güçlendiren, kepek ve türlü dertten arındıran bir kaç yağdan bahsettik. Biberiye yağı bunlardan biriydi. Ylang-Ylang da geleneksel tıp uygulamalarında, Asya’da kadınların yüzyıllardır, saç bakımı için kullandıkları, saça çok iyi gelen yağların başında gelir. Aromaterapio.com’u takip ediyorsanız, saça iyi gelen yağların, cilde de iyi geldiğini farketmişsinizdir ve bu yağ da aynı zamanda tam anlamıyla bir cilt dostudur.

Strese Karşı Doğal Çözüm

Kendimizi tekrarlamayı sevmesekte, buna ayrı bir başlık açmak gerekiyordu çünkü bazı okurlarımızın strese karşı doğal çözüm aradığının farkındayız. Kalp ritmi, tansiyon ve sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkileri kanıtlanmış bu yağ tabi ki doğal bir anti-stres yağı olarak değerlendirilecektir. Bu konuda farelerde yapılan bir 2018 çalışmasında, ylang ylang yağının beyindeki seratonin seviyelerini olumlu yönde etkilediği görülmüştür.

 

Ylang Ylang Uçucu Yağı - Nasıl Kullanılır?

 

Ylang Ylang Uçucu Yağı Nasıl Kullanılır?

 

Aromatik Olarak: Son derece çarpıcı aroması olan bu uçucu yağı, aromaterapi difüzörü ile ev ya da ofis ortamınıza yayabilirsiniz, unutmayın direkt olarak şişeden koklamanın da oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ancak bazı kişilerde ylang-ylang kokusunun baş ağrısı yaptığı da bildirilmiştir. 

 

Bakınız: Aromaterapi Difüzörü (Hava Yayıcı) Nasıl Seçilir?

 

Topikal Kullanım: Ylang-Ylang uçucu yağı da bir taşıyıcı yağ ile seyreltilerek kullanılmalıdır. Küçük bir alerji testi yaptıktan sonra, yetişkinlerde %1 civarında bir seyreltmeye uymak güvenli kabul edilmektedir. Akne ve yağlı cilt için kullanıldığında iyi sonuç verdiği bilinmektedir. Ayrıca saç derinize de hindistan cevizi yağı ile kombinleyerek bakım yapabilirsiniz. 

 

Bakınız: Aromaterapio – Uçucu Yağ Seyreltme Cetveli

 

Dahili Kullanım: FDA bu yağın küçük miktarda kullanımını güvenli kabul etse de bu hassas bir konudur. Eğer güvenilir bir markanın, en üst kalite Ylang-Ylang yağına ulaşma şansınız varsa ve herhangi bir rahatsızlığınız yoksa yiyeceklerinize bir damla karıştırarak aroma arttırıcı olarak kullanabilirsiniz. 

 

Yan Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Topikal kullanımda mutlaka küçük bir alerji testi yapılmalıdır. Tansiyon ve kalp ritmini düşürücü etkileri dolayısıyla, ilaç kullanıyorsanız, Ylang Ylang yağı kullanmanız sakıncalı olabilir.

 

Ylang-ylang çocuklarda, hamile ve emziren kadınlarda şimdiye kadar herhangi olumsuz bir etkiye sebep olmamıştır. Bu yağ aşırıya kaçmadıkça güvenli yağlardan birisidir, sadece dahili kullanımı ile ilgili derin araştırmalar olmadığından dikkatli olunmalıdır.

 

Ylang Ylang köpeklerde ise toksik özellik gösterir, bu yüzden köpeğinizden kesinlikle uzak tutunuz.

 

Ylang Ylang Uçucu Yağı Satın Alırken

 

Ylang-Ylang yani cananga odorata tropikal iklimleri sever ve ülkemizde hobi bahçeciliği haricinde yetiştirilmemektedir. Zira 6 derecenin altındaki sıcaklıklara pek gelemez. Bu yüzden alacağınız Türkiye’de alacağınız ylang-ylang uçucu yağlarının tamamı yabancı menşeli olacaktır.

 

Bu noktada, bu ağacı sürdürülebilir şekilde ve organik olarak kendisi yetiştirip, yağını çıkartan bir markadan direkt tedarik etmeniz en sağlıklı yol olacaktır. Dolayısıyla yabancı uçucu yağ markalarını araştırarak, seçim yapmanız gerekecektir.

 

Eğer daha önce bahsettiğimiz Ekvator bandındaki ülkelerden birisine yolunuz düşerse, buralarda bulacağınız bir yetiştiriciden uygun fiyatlara bol miktarda satın alarak stoklayabilirsiniz. Zira bu yağı uzun yıllar bozulmadan saklayabilirsiniz.

 

 

Global piyasaya göz attığımızda, yüksek kaliteli Ylang-Ylang uçucu yağının 10ml’si için, ortalama 20-35 Euro gibi bir rakam ödemenmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

 

Bu uçucu yağda farklı kaliteleri seviyeleri olduğundan, tedarikçinize hangi kalite yağı sattığını sormanızda fayda var. Zira 2 saatlik ilk distilasyonun ardınan, 20 saate kadar yağ çıkartma işlemi devam edebiliyor. Hangi yağı aldığınızdan emin olmalısınız.

 

Bu uçucu yağ %2 ile verim olarak orta verim seviyesindedir, raf ömrü olarak ise diğer seskiterpenler ile birlikte doğru saklama yöntemleriyle uzun yıllar dayanabilmektedir.

 

Hatta bazı kaynaklarda ylang-ylang uçucu yağının, vetiver ya da sandalağacı yağı gibi 10 yıla kadar dayanabileceği ve yıllandıkça daha iyi bir aromaya sahip olacağı söylenmektedir. 

 

Ylang-Ylang Ağaçları, Nosy Be Adası – Madagascar

 

Ylang-Ylang Uçucu Yağı Özeti

 

Akdeniz’e özgü olmayan bitkilerin uçucu yağları ile ilgili araştırma yapmak ve yazmak ekibimiz için ayrı bir heyecan kaynağıdır. Ylang-Ylang uçucu yağı da şüphesiz ki tanıdığımız coğrafyalara ait olmayan ve uçucu yağı son derece popüler olan bir aromatik yağdır. 

 

Tropikal iklimlere özgü cananga odorata yani parfüm ağacının sarı çiçeklerinden buhar distilasyonu ile elde edilen ylang ylang uçucu yağı, asya geleneksel tıbbında yüzyıllardır kullanılmıştır.

 

Geleneksel kullanımları, saç bakımı, güzellik, parfümeri, sıtma vb. hastalıklarla savaşma, afrodizyak özellik, modu yükseltme ve tansiyonu düşürme olarak sıralanabilir. Son yıllarda yepyeni kimyasal bileşenleri keşfedilmiş ve faydaları hakkında yeni araştırmalar başlatılmıştır.

 

Ylang Ylang uçucu yağı genelde güvenli kabul edilir. Ortama yayarak ya da uygun bir seyreltme ile kullanılabilir. Dahili kullanımda eser miktar kullanımı güvenli kabul edilmekle birlikte, işini bilen bir aromaterapist ya da doktor tavsiyesi dışında risk alınmamalıdır. 

 

Orta yağ verimi ile orta-yüksek fiyat segmentinde temin edebileceğiniz bu yağı, modunuzu arttırmak, tansiyonu düşürmek, saç ve cilt bakımı yapmak ve belki de afrodizyak etkilerini test etmek üzere kullanabilirsiniz. 

 

Ylang Ylang uçucu yağı hakkındaki görüşlerinizi ve deneyimlerinizi mutlaka bekliyoruz!

 

Referanslar

 

Brittanica – Ylang-Ylang PLANT

 

Francisco Manuel Blanco – Flora de filipinas – ylang ylang

 

Traditional Uses, Phytochemistry, and Bioactivities of Cananga odorata (Ylang-Ylang)

 

Composition of the essential oil of Ylang-Ylang (Cananga odorata Hook Fil. et Thomson forma genuina) from Madagascar

 

Effects of Ylang-Ylang aroma on blood pressure and heart rate in healthy men

 

Effects of aromatherapy on changes in the autonomic nervous system, aortic pulse wave velocity and aortic augmentation index in patients with essential hypertension