Papatya insanlığın bildiği en eski şifalı bitkilerden biridir. Yıllar içinde birçok farklı papatya hazırlama şekli geliştirilmiştir. En popüler olanı günde 1 milyondan fazla tüketilen bitkisel çay şeklindedir.

 

Fakat birçok insan roma papatyası uçucu yağının çaydan bile daha etkili ve kullanımının çok kolay olduğunu bilmiyor!

 

Roma papatyası uçucu yağını, evde difüze ederek ya da topikal olarak cilde uygulayarak; zihni sakinleştirmek, sindirim sorunlarını hafifletmek, cilt hastalıklarını tedavi etmek, iltihaplanmayı azaltmak gibi faydalarından yararlanabilirsiniz. 

 

Roma Papatyası Uçucu Yağı Özellikleri & Tarihi

 

Papatya, dünyadaki en eski, en yaygın kullanılan ve iyi belgelenmiş şifalı bitkilerden biridir ve çeşitli şifa uygulamaları için önerilmiştir.

 

Papatya bitkileri Asteraceae / Compositae familyasının bir üyesidir. Günümüzde tıbbi olarak kullanılan iki papatya türü vardır: Alman papatyası (chamomillarecutita) ve Roma papatyası (chamaemelumnobile). 

 

Roma papatyası yağı, bitkinin çiçeklerinden buharla damıtılır. Tatlı, taze, elma benzeri ve meyvemsi aromaya sahiptir. Damıtma işleminden sonra, yağ taze olduğunda rengi parlak maviden koyu yeşile değişmekle birlikte, depolamadan sonra koyu sarıya döner.

 

Renk solmasına rağmen, yağ, potansiyelini kaybetmez. 28 terpenoid ve 36 flavonoid de dahil olmak üzere, papatya içerisinde yaklaşık 120 sekonder metabolit tanımlanmıştır.

 

Roma papatyası yağı, esas olarak, anti-enflamatuar ve antibiyotik özelliklere sahip olan, angelik asit ve tiglik asit esterleri, ayrıca farnesen ve a-pinenden oluşur.

 

En eski ve çok yönlü esansiyel yağlardan biri olarak kabul edilen roma papatyası uçucu yağı, yüksek ester içeriğinden dolayı spazm önleyici etkilerinden dolayı çeşitli koşulları tedavi etmek için kullanılmıştır.

 

Günümüzde, sinir sistemi sorunlarının doğal tedavisinde, egzama, ateş, mide ekşimesi, gut, kaygı ve uykusuzlukta yaygın olarak kullanılmaktadır. 

 

“Roma” papatyası denmesine rağmen, ünlü ve yaygın olarak kullanılan bir bitki olarak tarihi Antik Roma’nın çok ötesine uzanıyor. Hiyeroglif kayıtları, papatyaların kozmetik olarak en az 2.000 yıl kullanıldığını göstermektedir.

 

Yunan doktorlar ateş ve kadın hastalıkları için papatya kullanıyorlardı. Roma papatyası, o dönemde bitkinin resmi adı olmamasına rağmen, 19. yüzyılda Roma Kolezyum’unun etrafında açmaya başlayınca bu şekilde anılmaya başlandı.

 

Ayrıca, tarihsel olarak, papatya, yumuşak ve sakinleştirici özellikleri nedeniyle annelerin çocukları için kullanmayı tercih ettiği esansiyel yağ olmuştur.

 

Papatya ilk olarak 16. yüzyılda büyük miktarlarda satılmak üzere yetiştirildi. Romalılar, bu şifalı bitkiyi içeceklerin tadına bakmak için, tütsü olarak ve ayrıca hastalıklarla savaşmak ve uzun ömürlülüğü arttırmak için kullandılar. İyileştirme nitelikleri Avrupa’ya yayıldı ve sonunda İngilizler, Kuzey Amerika’ya papatya bitkileri getirdi.

 

Avrupa ile Amerika’nın ilk yerleşim bölgelerinde bulunan doktorlar, ilaç çantalarına papatya eklemiştir; çünkü ağrı, iltihaplanma, alerji ve sindirim sorunlarını tamamen doğal olarak ve yan etki olmadan iyileştirmiştir. İnsanlar tarafından da doğal deodorant, şampuan ve parfüm olarak kullanılmıştır. 

 

Papatya Uçucu Yağı Faydaları Infografik

 

Roma Papatyası Uçucu Yağı Faydaları

 

1. Anksiyete ve Depresyon ile Mücadele

 

Papatya yağı sinirleri yatıştırmak ve kaygıyı azaltmak için hafif bir yatıştırıcı olarak kullanılmıştır. Roma papatyası solumak, anksiyete için uçucu yağları kullanmanın en iyi yollarından biridir. Koku doğrudan beyne taşınır ve duygusal bir tetikleyici olarak işlev görür. Araştırmalar, Roma papatyasının güney İtalya, Sardunya, Fas ve Brezilya’daki bazı bölgeler dahil olmak üzere tüm dünyada depresif ve endişe semptomlarının giderilmesinde kullanıldığını gösteriyor. 

 

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisinde yayınlanan bir 2013 çalışmasında, lavanta, papatya ve neroli içeren bir aromaterapi esansiyel yağ harmanının yoğun bakım ünitesindeki hastalarda anksiyete düzeylerini azalttığı tespit edildi. Aromaterapi tedavisi, anksiyete seviyelerini etkili bir şekilde düşürdü ve yoğun bakımdaki hastaların uyku kalitesini artırdı. 

 

2. Doğal Allerji Rahatlatıcı Olarak Görev Yapar

 

Papatya antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir ve genellikle saman nezlesi için kullanılır. Mevsimsel alerji semptomları ile ilişkili burun tıkanıklığı, tahrişler, şişme ve cilt rahatsızlıklarını hafifletme gücüne sahiptir. Topikal olarak uygulandığında, Roma papatya yağı, gıda alerjileri veya hassasiyetlerinden kaynaklanabilecek cilt tahrişlerini hafifletmeye yardımcı olur.

 

3. PMS Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olur

 

Roma papatyası esansiyel yağı, depresyon duygularını azaltmaya yardımcı olan doğal bir ruh hali güçlendiricisi görevi görür.

Ayrıca antispazmodik özellikleri, baş ağrıları ve sırt ağrısı gibi genel olarak PMS ile ilişkili olan menstrüel krampları ve vücut ağrılarını yatıştırır.

Gevşetici özellikleri, onu PMS semptomları için değerli bir ilaç haline getirir ve hatta hormon dalgalanmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek sivilcelerin giderilmesine yardımcı olabilir. 

 

4. Uykusuzluk Belirtileri Azaltır

 

Roma papatyasının rahatlatıcı özellikleri sağlıklı uyku sağlar ve uykusuzlukla savaşır. 2006 yılında yapılan bir örnek çalışma, Roma papatyası yağının ruh hali ve uykuya etkilerini araştırdı.

 

Sonuçlar, gönüllülerin daha fazla sakinlik yaşadıklarını gösterdi. Bu da daha iyi uyku ve huzurlu ruh haline geçebilmenin hızlanması anlamına geliyordu. Papatya koklama, plazma adrenokortikotropik hormon seviyelerinde stres kaynaklı bir artışları azaltmaktadır. 

 

Biological and Pharmaceutical Bulletin’de yayınlanan 2005 çalışmasına göre, papatya özleri benzodiazepine benzeri hipnotik aktivite sergiler. Vücut kilogramı başına 300 miligramlık bir dozda papatya özü alan sıçanlarda uykuya dalma süresinde önemli bir azalma gözlendi. 

 

5. Cilt Sağlığını Artırır

 

Papatya pürüzsüz, sağlıklı bir cilt sağlar ve anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle tahrişleri giderir.

 

Egzama, yaralar, ülserler, gut, cilt tahrişleri, morluklar, yanıklar ve hatta çatlak meme uçları, su çiçeği, kulak ve göz enfeksiyonları, zehirli sarmaşıklar ve çocuk bezi döküntüleri gibi cilt rahatsızlıkları için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır. 

 

6. Sindirim Sistemini Destekler

 

Papatya, sindirim bozuklukları da dahil olmak üzere birçok gastrointestinal hastalık için geleneksel olarak kullanılır.

 

Roma papatyası yağı antispazmodik olan anodyne bileşikleri içerir ve gaz, sızdıran bağırsak, asit reflü, hazımsızlık, ishal ve kusma gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek veya gidermek için kullanılabilir.

 

Özellikle gazı dağıtmada yardımcı olur, mideyi rahatlatır ve kasları gevşetir, böylece yiyecekler bağırsaklardan kolayca geçer. Rahatlatıcı özellikleri nedeniyle, Roma papatyası mide bulantısından kurtulmak için dahili veya topikal olarak kullanılabilir.

 

7. Kalp sağlığını destekler

 

Roma papatyası, dahili alındığında koroner kalp hastalığından ölümleri önemli ölçüde azalttığı gösterilmiş yüksek flavonoid seviyeleri nedeniyle kardiyovasküler koruma sağlar. Roma papatyası aromatik yağında bulunan flavonoidler nedeniyle kan basıncını düşürebilir ve kalp üzerinde rahatlatıcı bir etki yapabilir.

 

8. Artrit Ağrılarını Giderebilir

 

İnsanlar üzerinde yapılan bir çalışma, papatya flavonoidlerinin ve esansiyel yağının daha derin cilt katmanlarına nüfuz ettiğini göstermiştir.

 

Bu, artrit ağrısını etkili bir şekilde tedavi edebilen topikal anti-enflamatuar ajanlar olarak kullanımları için önemlidir. Topikal olarak uygulandığında veya ılık su banyosuna eklendiğinde, Roma papatya yağı sırtın, dizlerin, bileklerin, parmakların ve diğer sorunlu alanlardaki ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

 

9. Çocuklar için Yatıştırıcı Özellik Taşır

 

Yüzyıllar boyunca anneler, ağlayan çocukları sakinleştirmek, ateş düşürmek, kulak çırpmalarını ortadan kaldırmak ve rahatsız edici mideleri yatıştırmak için papatya kullandı.

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklara yardım etme kabiliyeti nedeniyle sık sık “çocuk sakinleştiricisi” olarak anılır. Bebekler ve çocuklar için gezegendeki en nazik yağlardan biridir.

 

Bir 1997 çalışmasında, akut, komplike olmayan diyare bulunan 79 çocukta papatya özü ve elma pektin preparasyonunun etkileri incelenmiştir.

 

Araştırmacılar, diyarenin, papatya ve pektin ile tedavi edilen çocuklarda, plasebo grubuna göre üç gün daha erken sona erdiğini buldular.

 

Bu sonuçlar papatyaların çocuklarda kolik doğal bir ilaç olarak güvenle kullanılabileceğinin ve mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabileceğinin kanıtıdır. 

 

10. Antikanser Aktivite Gösterir

 

Cilt, prostat, meme ve yumurtalık kanseri preklinik modellerinde papatyayı değerlendiren çalışmalar ümit verici büyüme engelleyici etkiler göstermiştir.

 

Ohio’daki Case Western Reserve Üniversitesi’nde yapılan 2007 yılında yapılan bir çalışmada, papatya ekstrelerinin normal hücreler üzerinde minimal büyüme önleyici etkilere neden olduğu, ancak çeşitli kanser hücre çizgilerinde hücre yaşayabilirliğinde önemli düşüşlere neden olduğu gösterilmiştir.

 

Papatya maruziyeti kanser hücrelerinde apoptozu azaltmış, ancak normal hücrelerde benzeri etki yapmamıştır. Çalışma, papatyaların antikanser etkilerinin bildirilen ilk sunumunu temsil ediyor. 

 

Bir 2009 çalışmasında Panax ginseng, kızılcık, yeşil çay, üzüm derisi, reishi mantarı ve papatya dahil yedi standardize özüt içeren yeni geliştirilen bir botanik ajanın farelerde prostat kanseri hücreleri üzerindeki etkileri değerlendirildi.

 

Prostat kanseri hücrelerinin botanik karışım ile tedavisi, hücre büyümesinin doza bağlı bir inhibisyonu ile sonuçlanmıştır; orta veya büyük tümörleri taşıyan üç fare grubunun tümü, tümör büyümesinde ve lenf nodu metastazında önemli inhibisyon göstermiştir.

 

Botanik madde ayrıca iyi bir güvenlik profiline sahipti ve yüksek dozlarda kullanıldığında toksisite göstermemiştir. 

 

Roma papatyası yağı faydalarına ek olarak, ön araştırmalar papatya’nın hemoroitlerin tedavisinde de yardımcı olabileceğini, hiperglisemiye bağlı oksidatif stresin azaltılmasında pankreas beta hücreleri üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini, vajinit (vajinal inflamasyon) semptomlarını hafifletmek, soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek gibi diğer faydaları olduğunu öne sürüyor. Ayrıca boğaz ağrısı ve ses kısıklığını da giderebildiği görülmüştür.

 

Roma Papatyası Uçucu Yağı Nasıl Kullanılır?

 

Roma papatyası uçucu yağı deriye yayılarak topikal olarak uygulanabilir ve dahili olarak alınabilir.

 

İşte papatya yağı kullanmanın bazı kolay yolları:

 

Anksiyete ve depresyonla savaşmak için 5 damlayı ortama yayın veya doğrudan şişeden soluyun.

 

Sindirim ve sızdıran bağırsakları iyileştirmek için, karnınıza topikal olarak 2-4 damla uygulayın. Hindistan cevizi yağı gibi baz yağlar ile seyreltildiğinde, kolik ve ishalli çocuklar için bile kullanılabilir.

 

Bakınız: Aromaterapio – Uçucu Yağ Seyreltme Cetveli

 

Dinlendirici bir uyku için yatak odanıza romen papatyası yağı yayın, şakaklarınıza 1-2 damla sürün veya doğrudan şişeden soluyun.

 

Çocukları sakinleştirmek için Roma papatya yağını evde ortama yayın ya da hindistancevizi yağıyla 1-2 damla sulandırın ve karışımı ihtiyaç duyulan alana topikal olarak uygulayın (şakaklar, mide, bilekler, boynun arkası veya ayak dipleri gibi).

 

Sivilcelere evde çare arıyorsanız, çeşitli cilt koşullarını tedavi etmek ve yaşlanma belirtileriyle mücadele etmek istiyorsanız, temiz bir pamuk çubuğa 2-3 damla ekleyip ilgili bölgeye papatya yağı sürün veya yüz yıkama sıvınıza 5 damla ekleyin. Çok hassas bir cildiniz varsa, topikal olarak uygulamadan önce papatyayı sabit yağlar ile seyreltin. (R18)

 

Kalp sağlığını korumak için kalbin üzerine 2 ila 4 damla uygulayın ya da dilin altına yerleştirerek alın.

 

Bulantıyı gidermek için, doğrudan şişeden soluyun veya zencefil, nane ve lavanta yağı ile birleştirerek ortama yayın. Mide bulantısına yardımcı olmak için topikal olarak şakaklarda da kullanılabilir.

 

Herhangi bir uçucu yağı dahili olarak kullanırken, yalnızca % 100 saflık derecesine sahip olmalıdır. Bu yüzden saygın ve güvenilir bir kurum tarafından üretilen üstün kaliteli yağları kullanın.

 

Romen Papatyası Uçucu Yağı Yan Etkileri ve Önlemler

 

Roma papatya yağı bir emmenagog olduğundan, pelvik bölgede kan akışını uyardığı anlamına gelir, hamilelik sırasında kullanılmamalıdır.

 

Papatya yağını dahili olarak kullanırken, bir seferde en fazla iki hafta kadar kullanın ve sadece en yüksek kaliteli esansiyel (uçucu) yağlar kullanın.

 

Uçucu Yağ Özeti:

 

Papatya, dünyadaki en eski, en yaygın kullanılan ve iyi belgelenmiş şifalı bitkilerden biridir ve çeşitli şifa uygulamaları için önerilmiştir.

 

Bazı papatya aromatik yağı faydaları arasında, iltihabı azaltma, depresyon ve anksiyeteyi hafifletme, kas kramplarını ve diğer PMS semptomlarını hafifletme, cilt koşullarını tedavi etme ve kalp sağlığını artırma sayılabilir.

 

Roma papatya yağı evde ya da ofisinizde ortama yayılabilir, cilde topikal olarak uygulanabilir ve aynı anda iki haftaya kadar dahili olarak alınabilir.

 

Yatma zamanı geldiğinde, harika bir gece uykusu için papatya ve lavanta karışımını ortama dağıtmayı deneyebilirsiniz.

 

Referanslar

 

Chamomile

 

Roman Chamomile Essential Oil Benefits & Uses

 

Roman Chamomile Essential Oil

 

Evidence Supports Tradition: The in Vitro Effects of Roman Chamomile on Smooth Muscles

 

Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future

 

Inhalation of Roman Chamomile Essential Oil Attenuates Depressive-Like Behaviors in Wistar Kyoto Rats

 

Nutrients, Phytochemicals and Bioactivity of Wild Roman Chamomile: A Comparison Between the Herb and Its Preparations

 

Chamomile (Matricaria chamomilla L.): An overview

 

Chamomile Britannica