En çok Meyan köküne benzeyen aroması ve kokusu ile rezene uçucu yağı, solunum fonksiyonu ve özellikle sindirimi iyileştirmek için dahili, topikal ve soluma yoluyla kullanılabilir.

 

Uçucu yağ, rezene bitkisinin tohumlarının buharla damıtılmasıyla elde edilir ve çeşitli faydaları nedeniyle aromaterapi ve tamamlayıcı tıbbın önemli bir parçasıdır.

 

Rezene Uçucu Yağı Özellikleri

 

Rezene uçucu yağı ana kimyasal bileşenleri: E-anethole, fenchol, a-pinen’dir.

 

Rezene uçucu yağı, enerji verici ve canlandırıcı aromatik özellikleri ile bilinen monoterpenler ve kimyasal bileşenlerden oluşur.

 

Bu yağın kimyasal yapısı Rezene’nin tatlı, meyan kökü aromasına katkıda bulunur.

 

Rezene yağının birincil kimyasal bileşeni olan monoterpen fenilpropen olan trans anethole, sofra şekerinden 13 kat daha tatlıdır.

 

Anethole ile ilgili bilgiler oldukça şaşırtıcı, olası bir kanser önleyici olarak da bahsediliyor. Bunu, NF-kappaB olarak bilinen kanserle ilişkili gen değiştiren inflamasyonu tetikleyen molekülün aktivasyonunu önleyerek yapar.

 

Ayrıca, rezene yağında bulunan ketonlar; uçucu yağın sakinleştirme, solunum fonksiyonunu güçlendirme ve sindirimi destekleme özelliklerinden sorumludur.

 

Rezene Uçucu Yağı Faydaları ve Kullanımları

 

Rezene tohumu uçucu yağının faydaları ve kullanımları en çok sindirim sistemi ile alakalıdır. Özellikle, IBS, gaz, şişkinlik, kabız ve spazmları gidermede etkilidir. 

 

Aynı zamanda, kandaki toksik birikimi gidermek ve kasları gevşetmek, emziren kadınlarda süt üretimini arttırmak, nefesi tazelemek,  gibi çeşitli faydalara da sahiptir.

 

Rezene tohumu uçucu yağının faydalarından bazıları şunlardır:

 

1- Spazmları Azaltır

 

Spazmlar, vücut boyunca yumuşak dokuda meydana gelen istenmeyen, kontrolsüz ve anormal kasılmalardır. Rezene uçucu yağı vücut ile temas ettiğinde çalışmaya başlar, sinirleri ve kasları gevşetir. Sadece mevcut spazmları sakinleştirmekle kalmaz, aynı zamanda gelecekteki atakları da önlemeye yardımcı olur.

 

2- Yaraların İyileşmesini Hızlandırır

 

Rezene tohumu uçucu yağındaki bir dizi biyokimyasal bileşik antiseptik özelliklerine katkıda bulunur. Rezene uçucu yağı yaralara topikal olarak uygulandığında, temizleyici ve enfeksiyondan koruyuc özellikleri ön planla çıkar.

 

3- PMS’e Yardımcı Olur

 

Rezene esansiyel yağı sadece adet döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda adet öncesi (PMS) semptomlarını da hafifletebilir. Rezene uçucu yağı baş ağrısı, kramp, baş dönmesi ve ruh hali değişimlerinde rahatlama sağlar.

 

4- Stres ve Kaygıyı Azaltır

 

Rezene esansiyel yağının bir difüzör yoluyla aromatik kullanımı, stresin yönetimi veya kaygının azaltılması için kullanılabilir. Yağ, uzun bir günün ardından rahatlamak için de kullanılabilir ve zihinsel netliği ve odağı geliştirdiği bilinmektedir.

 

Bakınız: Aromaterapi Difüzörü (Hava Yayıcı) Nasıl Seçilir?

 

Rezene Tarihi

 

Kayıtlı tarihte rezeneden ilk bahsedilme, Romalı yazarı, doğa bilimci ve filozof Pliny the Elder’a kadar uzanır. Kendi eczanesinde yarattığı ilaçlarda rezeneyi 22’den fazla farklı ilacın ana bileşeni olarak kullandı.

 

1300’lü yılların başlarında, İngiltere Kralı I. Edward, rezeneyi hem çeşni hem de iştah kesici olarak kullanmıştır. Kişisel kullanımı için her ay 4 kilo kadar rezene satın aldırdığı söylenir.

 

Buna ek olarak, kilise belirli oruç günlerini zorunlu kıldığında, İngiltere genelindeki insanlar iştahlarını bastırmak için rezene tohumlarını kullandılar.

 

Püritenler Amerika’ya yelken açtıklarında, gemi ambarlarında rezene taşıdılar ve açlıkları azaltmak için mendillere sarılı rezene tohumlarından çiğdeniler.

 

Ortaçağda, Avrupalılar güneş batınca kötü ruhların dolaştığına inanıyorlardı. Bu ruhların eve girmesini önlemek için kapıların üzerine rezene bitkisi konulmuş ve rezene tohumları anahtar deliklerine sokulmuştur.

 

Yunan hekim Hipokrat, rezene uçucu yağının emziren kadınlarda süt miktarını arttırabileceğine inanıyordu.

 

Ayrıca, antik Yunanlılar tarafından rezene sıcak suda kaynatılıp kilo vermede yardımcı bir içecek olarak tüketiriliyordu.

 

Büyük savaşlardan ve eski Olimpiyatlardan önce de rezeneli bu içecek kullanılmıştır.

 

Romalılar, Çinliler ve Hintler rezeneyi panzehir olarak kullandılar. Bütün kraliyet ailelerinin zehirlenme durumunda kaynatılmaya hazır rezene stokları vardı.

 

Ayrıca ordular zehirli mantarlara veya yılan ısırıklarına karşı bir panzehir olarak rezene taşıdılar.

 

Rezene Uçucu Yağı Kullanım Güvenliği

 

Trans-anethole, östrojen üretimini önemli ölçüde artırma potansiyeline sahiptir.

 

Bu nedenle, rezene esansiyel yağının kullanımı, hamile olan veya vücuttaki hormon üretimine bağlı karsinom veya endometrioz öyküsü olan kadınlar için önerilmez.

 

Epilepsi, hemofili, peptik ülser veya diğer kanama bozuklukları teşhisi konan bireylerin rezene esansiyel yağları kullanması kesinlikle önerilmez.

 

Bu, diyabet veya antikoagülanlar için ilaç kullanan bireyleri de içerir.

 

Yanlış kullanılırsa, rezene esansiyel yağı halüsinasyonlar ve konfüzyon, konvülsiyonlar ve spazmlar, cilt hassasiyeti veya bulantı ve kusmaya neden olabilir.

 

Fotosensitivite ve artmış dermatit riski, rezene esansiyel yağının aşırı dozuyla ilişkilidir.

 

Diğer tüm uçucu yağlarda olduğu gibi, rezene uçucu yağını kullanmadan önce hekimine danışmanız önerilir.

 

Bu, özellikle ilaç alıyorsanız veya yakın gelecekte ameliyat geçirmeyi düşünüyorsanız ya da risk grubundaysanız dikkatli kullanın.

 

Rezene yağının eşsiz, tatlı kokusu, Tarçın Yağı gibi baharatlı uçucu yağlar ile iyi uyum sağlar.

 

Ayrıca Lime gibi narenciye uçucu yağlarının parlak, tatlı notalarını Rezene tohumu uçucu yağı ile harmanlayarak ortaya çıkarabilirsiniz.

 

Rezene Uçucu Yağı Özeti:

 

Rezene bitkisinden elde edilen rezene uçucu yağının yaraları iyileştirdiği, bağırsaktaki spazmları azalttığı ve önlediği, antioksidan ve antimikrobiyal özellikler içerdiği, gaz ve kabızlığı giderdiği, sindirim sorunlarını tedavi ettiği ve kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Sindiriminizi rahatlamak için midenizi veya ayaklarınızın altını ovalayabilirsiniz.

 

Tatlı kriziyle savaşmak ve diş etlerine antimikrobiyal faydalar sağlamak için fırçalarken diş fırçanıza bir damla rezene esansiyel yağı koymak mükemmel bir fikir olabilir.

 

Mide kaynamaları için bir bardak ılık su veya papatya çayı içine bir ila iki damla rezene yağı ekleyebilirsiniz.

 

Rahatlamak için, bir damla rezene tohumu uçucu yağını bir ila iki damla lavanta uçucu yağı ve taşıyıcı yağlar ile birleştirin ve boynunuza, göğsünüze ve sürün ve elinizde kalan yağı soluyun.

 

Referanslar

 

Dr. Axe – Fennel Essential Oil Benefits

Fennel essential oil hippocrates milk supply

Botanical.com – Fennel

Aromaweb – Fennel Essential Oil

Distillation time modifies essential oil yield, composition, and antioxidant capacity of fennel

Science Direct – Fennel