Uçucu yağlar öksürük için oldukça etkilidir ve bu sıkıntı için ilaç kullanımınızı tamamen kesebilirsiniz. Soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum sistemi rahatsızlıkları genelde beraberinde öksürük getirir ve sizi uykunuzdan ve rahat nefes almaktan alıkoyar.

 

Her yıl pek çok insan öksürükten muzdarip olsa da, çoğu gerçekten etkili olan doğal ilaçlardan haberdar değil. Öksürüğe iyi gelen, antispazmodik, balgam söktürücü, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip birkaç uçucu yağ vardır.

 

Soğuk algınlığı için tavsiye edilen esansiyel yağlar gibi, bu yağlar da öksürük ve diğer solunum rahatsızlığı semptomlarından tamamen kurtulmak için güvenli ve etkili bir yoldur.

 

Kanada Tabipler Birliği Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, reçetesiz satılan öksürük baskılayıcı ilaçların çocuklar için bir yararı yoktur ve bunlar 6 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılmamalıdır. Buna ek olarak, yetişkinler için sağladığı faydalar asgari düzeydedir.

 

Pek çok insan öksürüklerini gidermek için kodeine başvurur, ancak aşırı kullanıldığı zaman kodeinin yoksunluk semptomlarına neden olabilecek bir narkotik olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca, çalışmalar erişkinlerde kodein ve antihistaminiklerin öksürük üzerinde bir etkisi olmadığını göstermektedir. 

 

Pek çok insan öksürükleri için daha etkili bir çözüm bulma konusunda umutsuz. Burada bahsedilen uçucu yağları denediğinizde, mukusunuzu gevşetecek, solunum sistemindeki bazı kaslarınızı rahatlatacak ve öksürük yoğunluğunuzun azaldığını göreceksiniz.

 

Öksürüğe İyi Gelen Uçucu Yağlar

 

Öksürüğe İyi Gelen Uçucu Yağlar

 

Öksürüğe iyi gelen uçucu yağlar iki şekilde etkilidir.  Soruna neden olan toksinleri, virüsleri veya bakterileri öldürerek öksürüğünüzün nedenini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilirler veya mukusunuzu gevşeterek, kaslarınızı rahatlatarak öksürüğünüzü hafifletebilirler.

 

Solunum sistemi ve akciğerinize daha fazla oksijen girmesini sağlarlar. Öksürük için bu uçucu yağlardan birini veya bu yağların bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Lütfen uçucu yağları kullanırken son derece dikkatli davranın zira yanlış kullanımda kendinize zarar verebilirsiniz.

 

1. Okaliptus Uçucu Yağı

 

Okaliptüs uçucu yağı öksürük için mükemmel bir esansiyel yağdır, çünkü balgam söktürücü olarak işlev görür, vücudunuzu hasta eden mikroorganizmaların ve toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.

 

Aynı zamanda kan damarlarınızı genişletir ve akciğerlerinize daha fazla oksijenin girmesine izin verir; bu da sürekli öksürürken ve nefesini yakalamakta güçlük çektiğinizde yardımcı olabilir. Buna ek olarak, okaliptüs yağının en önemli bileşeni olan sineol, birçok bakteri, virüs ve mantarlara karşı antimikrobiyal etkiye sahiptir. 

 

Okaliptüs uçucu yağını öksürük için kullanmanın en iyi yolu, özellikle yatmadan hemen önce evde 5 damla difüze etmektir. Okaliptüs yağı , öksürük şiddetini azaltmak için göğse ve boyna topikal olarak da uygulanabilir, ancak 1-2 damla ile başlayan çok küçük bir miktar kullanın.

 

Öksürük için okaliptüs ve diğer esansiyel yağları kullanmanın bir başka harika yolu da zeytinyağı, hindistancevizi yağı, balmumu, nane ve okaliptüs ile yapılan ev yapımı bir öksürük kremi hazırlamaktır.

 

Unutmayın, okaliptüs 2 yaşın altındaki çocuklarda topikal olarak kullanılmamalıdır ve çocuklarda kullanıldığında, olumsuz cilt reaksiyonları yaşamadıklarından emin olmak için önce küçük bir alanda test yapılmalıdır.

 

2. Nane Uçucu Yağı

 

Nane uçucu yağı sinüs tıkanıklığı ve öksürüğe iyi gelen esansiyel yağların başında gelir, çünkü mentol içerir ve hem antibakteriyel hem de antiviral özelliklere sahiptir.

 

Mentol vücut üzerinde serinletici bir etkiye sahiptir, ayrıca tıkandığınızda sinüslerinizi açarak burun hava akışını iyileştirebilir. Nane aynı zamanda kuru öksürük yapan gıcık bir boğazı rahatlatabilir. Antitüssif (öksürük önleyici) ve antispazmodik etkilerinin de olduğu bilinmektedir.

 

Sağlıklı yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalar, nane yağının bronşiyal düz kasları gevşettiğini ve ventilasyonu artırdığını göstermektedir, bu nedenle sporcular tarafından egzersiz performanslarını artırmak için sıklıkla kullanılır. Nane bu özellikleri ile öksürük şiddetini azaltmada, solunum hızını ve nefes alma yeteneğini artırmada etkili olur. 

 

Öksürük ve solunum sorunları için nane yağı faydaları çok çeşitlidir. En iyi kullanım yolları, evde veya işyerinde 5 damla difüze etmek, şişeden doğrudan solumak veya göğsünüze, boynunuza ve şakaklara topikal olarak 2-3 damla uygulamaktır.

 

Nane yağını topikal olarak kullanırken, tek başına ya da hindistancevizi yağı ve okaliptüs yağı ile birleştirip krem haline getirebilirsiniz. Etkisinin epey uzun sürdüğünü unutmayın, bu yüzden cildinizde nane kullanırken sadece birkaç damla ile başlayın. Gözlerinize fazla yaklaştırmayın yoksa tahrişe neden olabilir. 2 yaşın altındaki çocukların ciltlerinde nane yağı kullanmayın.

 

3. Biberiye Uçucu Yağı

 

Biberiye uçucu yağı trakeal düz kas üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve bu da öksürüğünüzü hafifletir. Okaliptüs yağı gibi, biberiye yağı da sineol içerir, astım ve rinosinüzitli hastalarda öksürük sıklığını azalttığı gösterilmiştir. Biberiye ayrıca antioksidan ve antimikrobiyal özellikler gösterir, bu yüzden doğal bir bağışıklık arttırıcı olarak çalışır.

 

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisinde yayınlanan bir 2011 araştırmasında, okaliptüs, nane, kekik ve biberiye esansiyel yağları içeren bir spreyin, tedavi grubundaki 26 katılımcı arasında üst solunum yolu rahatsızlıklarının semptomlarını iyileştirebildiği tespit edildi.

 

Araştırmacılar, bu yağları üç gün boyunca günde beş kez teneffüs eden katılımcıların öksürük, boğaz ağrısı ve ses kısıklığı gibi semptomlarında daha fazla iyileşme bildirdi. Katılımcıların uçucu yağ spreyini soluduktan 20 dakika sonra bir iyileşme olduğunu fark ettikleri görüldü.

 

Öksürüğünüz için bu esansiyel yağı kullanmak için, yaklaşık 5 damlayı ortama difüze edin veya 2 damla ile yarım çay kaşığı hindistancevizi yağını birleştirin ve göğsünüze sürün. Biberiye 4 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır ve hamile kadınlar için güvenli değildir.

 

4. Limon Uçucu Yağı

 

Limon esansiyel yağı , bağışıklık sisteminizi güçlendirme ve lenfatik drenajı destekleme kabiliyetiyle hızlı bir şekilde öksürük ve soğuk algınlığının üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

 

Antibakteriyel, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir, bu da onu solunum rahatsızlığı ile savaşırken bağışıklığınızı desteklemek için harika bir ajan haline getirir. Limon uçucu yağı ayrıca, vücudunuzu dış tehditlerden koruyan lenfatik sisteminize kan akışını iyileştirerek ve lenf düğümlerinizdeki şişliği azaltarak yarar sağlar. 

 

Öksürüğünüzü gidermek için limon esansiyel yağı kullanmanın birkaç yolu vardır. 5 damlayı evde veya işte ortama yayabilir ve hatta difüzörünüzdeki okaliptüs yağına ekleyebilirsiniz. Ayrıca yaklaşık 2 damla limon yağını yarım çay kaşığı hindistancevizi yağıyla birleştirip ve lenfatik sisteminizi boşaltmaya yardımcı olmak için karışımı boynunuza sürebilirsiniz.

 

Dahili olarak limon esansiyel yağı kullanmak için, bal veya bir bardak ılık suya 1-2 damla yüksek kaliteli, saf kalitede yağ ekleyin. Öksürüğünüzü hafifletmek için, ilk etapta buna neyin sebep olduğunu düşünmeniz gerekir.

 

Evinizdeki toksinleri veya bakterileri öldürmek için limon esansiyel yağı kullanmak çok yararlı olabilir; bu nedenle, su ve biraz beyaz sirke ile doldurulmuş bir sprey şişesine yaklaşık 20 damla limon uçucu yağı ekleyerek kendi doğal temizlik ürününüzü hazırlayın. Evinizdeki yüzeyleri, özellikle mutfağınızı ve banyonuzu temizlemek için bu kombinasyonu kullanın.

 

5. Kekik Uçucu Yağı

 

Kekik yağı iki aktif bileşeni, her ikisi de güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olan timol ve karvakrol’dür.

 

Araştırma, antibakteriyel faaliyetleri nedeniyle, kekik yağının, solunum koşullarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılan antibiyotiklere doğal bir alternatif olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Kekik yağı ayrıca antiviral aktivite sergiler ve çoğu solunum yolu rahatsızlığı bakteriden ziyade virüs kaynaklı olduğu için, özellikle öksürüğe yol açan rahatsızlıkları gidermek için faydalı olabilir. 

 

Öksürüğünüzü geçirmek için evde ya da işte 3-5 damla kekik yağını ortama yayabilirsiniz. Ayrıca 2-4 damla kekik yağı ile eşit parça baz yağı (hindistan cevizi yağı gibi) birleştirebilir ve göğsünüze, sırtınıza veya boynunuza veya ayaklarınızın altına uygulayabilirsiniz.

 

Öksürüğe neden olan bakteri koşullarını tedavi etmek için günde iki kez bir bardak suya 1-2 damla ekleyin. Kekik yağını dahili olarak almak bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Ayrıca kekik yağını dahili olarak sadece en fazla iki hafta kullanmanız önerilir.

 

Kekik yağı kullanımının hamilelik sırasında güvenli olduğunu önerecek kadar araştırma yok, bu yüzden dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun. Kekik yağını dahili olarak 5 yaşın altındaki çocuklara verilmesini sakıncalı olabilir. Çocuklarda kekik yağı kullanmak için, bir damla yağı bir çay kaşığı hindistancevizi veya zeytinyağı ile seyreltin ve ayak tabanlarına sürün.

 

6. Çay Ağacı Uçucu Yağı

 

Çay ağacının veya malaleuca bitkisinin bilinen en erken kullanımı, Bundjalung diye anılan Kuzey Avustralya’daki halkın çay ağacı yapraklarını ezip öksürük, soğuk algınlığı ve yaraları tedavi etmek için kullandığıdır.

 

Çay ağacı uçucu yağının en iyi araştırılmış yararlarından biri, güçlü antimikrobiyal özellikleridir ve bu ona solunum problemlerine yol açan kötü bakterileri yok etme yeteneği verir. Çay ağacı ayrıca antiviral aktivite gösterdiğinden, öksürüğünüzün altında yatan sebebi ortadan kaldırabilecek doğal bir dezenfektan olarak çalışacaktır.

 

Bunlara ek olarak, çay ağacı yağı antiseptiktir. Tıkanıklığı gidermeye, öksürüğünüzü ve diğer solunum semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olan canlandırıcı bir kokuya sahiptir.

 

Öksürüğünüz için çay ağacı kullanmak için, evde 5 damla ortama yayın veya doğrudan şişeden soluyun veya yarım çay kaşığı hindistancevizi yağı ile 1-2 damla sulandırın ve göğsünüze ve boynunuza sürün. Çay ağacı yağı dahili kullanım için uygun değildir ve hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. 

 

7. Frankincense (Ak Günlük) Uçucu Yağı

 

Frankincense uçucu yağı (Boswellia türünün ağaçlarından) geleneksel olarak solunum sistemi üzerindeki olumlu etkisiyle; geleneksel olarak buhar inhalasyonlarında, banyolarda ve öksürüğü gidermek için masajlarda, nezle, bronşit ve astıma ek olarak kullanılmıştır.

 

Ak günlük yağı yumuşak olarak kabul edilir ve genellikle cilt üzerinde kendi başına iyi tolere edilir, ancak şüpheye düşülürse her zaman taşıyıcı yağ ile seyreltilir.

 

Öksürük için Uçucu Yağ Kullanırken Alınacak Önlemler

 

Öksürük için özellikle dahili olarak esansiyel (uçucu) yağlar kullanıyorsanız, yüzde 100 terapötik sınıf yağlar olması önemlidir. Ayrıca, hamileyseniz, bir çocuğa bakıyorsanız veya yağları dahili olarak kullanmayı planlıyorsanız, uçucu yağ güvenliğine aşina olmalısınız.

 

Bu yedi uçucu yağdan, okaliptüs, biberiye ve çay ağacı hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Hamileyseniz ve kekik yağı kullanmayı planlıyorsanız, dikkatli olun ve önceden sağlık uzmanınızla konuşun.

 

Çocuğunuzu rahatlatmak için için uçucu yağlar kullanırken, okaliptüs, nane, limon, kekik ve çay ağacını belli bir mesafeden ortama yaymak en iyisidir.

 

Bu yağları çocuğunuzun cildinde kullanıyorsanız, daima taşıyıcı yağlar ve sadece çok az miktarda uçucu yağ kullanın. Artı, önce bir küçük bir alanda test yapın.

 

Öksürüğe İyi Gelen Uçucu Yağlar Özeti

 

Bir öksürük ile başa çıkmak sizi uykunuzdan alıkoyabilir, iş gününüzü zorlaştırabilir ve kolay nefes alma yeteneğinizi azaltabilir.

 

Pek çok insan öksürük önleyici ilaçlara başvurmaktadır, ancak araştırmalar bunların çocuklar için bir yararı olmadığını ve yetişkinler için yararlarının asgari düzeyde olduğunu göstermektedir.

 

Bunun yerine, öksürük için uçucu yağların kullanılması, semptomlarınızı hafifletmek ve öksürüğün altında yatan nedeni yok etmek için güvenli, düşük maliyetli ve etkili bir yoldur.

 

Öksürüğe iyi gelen uçucu yağlar temel olarak yedi uçucu yağdan oluşur:

 

Okaliptüs
Nane
Biberiye
Limon
Kekik
Çay ağacı
Frankincense (Akgünlük Yağı)

 

Referanslar

 

Top 7 Essential Oils for Cough

 

Twelve essential oils to relieve a cough

 

10 Essential Oils for Your Cough

 

Treatment of Upper Respiratory Tract Infections in Primary Care

 

[The Treatment of Respiratory Ailments With Essential Oils of Some Aromatic Medicinal Plants]

 

Efficacy of cineole in patients suffering from acute bronchitis: a placebo-controlled double-blind trial

 

Herbal Medicine for Cough: A Systematic Review and Meta-Analysis

 

An Evidence-Based Review of Antitussive Herbs Containing Essential Oils in Traditional Persian Medicine

 

Essential oils in the treatment of respiratory tract diseases highlighting their role in bacterial infections and their anti‐inflammatory action: a review