Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye, sizi çeşitli enfeksiyonlara karşı korumaya ve solunum sıkıntılarını hafifletmeye yardımcı olacak bir uçucu yağ mı arıyorsunuz? Hoş geldin: okaliptüs yağı. Boğaz ağrıları, öksürük, mevsimsel alerjiler ve baş ağrıları için en iyi yağlardan biridir. Okaliptüs yağı faydaları , bağışıklık sistemini uyarma, antioksidan koruma sağlama ve solunum döngüsünü iyileştirme kabiliyetinden kaynaklanmaktadır.

 

Araştırmacılar geniş spektrumlu antimikrobiyal etkisinin onu ilaçlara çekici bir alternatif haline getirdiğini buldular. Bu nedenle okaliptüs esansiyel yağının yabancı patojenlere ve farklı enfeksiyon biçimlerine karşı savaşmak için çeşitli ürünlerde yaygın olarak kullanılmasının nedeni budur. (R1)

 

Bir dahaki sefere sinir bozucu bir öksürük ile karşılaştığınızda, evinizi doğal bir şekilde dezenfekte etmek istediğinizde ya da evinize girmeye çalışan fareleri kovmaya çalışıyorsanız, okaliptüs yağı kullanmayı deneyin. Bu yağın size ve ailenize şifa getireceğini göreceksiniz.

 


 

Okaliptüs Yağı Nedir?

 

Okaliptüs yağı, farklı tür okaliptüs ağaçlarının yapraklarından elde edilir. Ağaçlar Avustralya, Tazmanya ve yakındaki adalara özgü bitki ailesi Myrtaceae’ye aittir. 500’den fazla okaliptüs türü vardır, ancak tıbbi özellikleri nedeniyle Eucalyptus salicifolia ve Eucalyptus globulus’un uçucu yağları tıbbi çıkartılır.

 

Uçucu yağlarını çıkarmanın yanı sıra okaliptüs ağacının kabuğu kağıt yapımında kullanılır ve odun Avustralya’da yakıt ve kereste olarak kullanılır. (R2)

 

Geleneksel olarak okaliptüs yağı, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan bir analjezik ajan olarak kullanıldı. Bunun yanısıra,  iltihabı azaltma ve solunum koşullarını iyileştirme kabiliyetleri onu değerli kıldı. Günümüzde okaliptüs yağının faydaları ve kullanım alanları geniştir ve yağ merhemlerde, parfümlerde, buharla ovmalarda ve temizlik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. (R3)

 

Okaliptüs yağı içeriğinin yüzde 70-90’ını oluşturan okaliptol veya 1,8-cineol, antioksidan, antienflamatuar ve ağrı giderici etkilere sahiptir. Okaliptüs ayrıca, bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonlarla savaşabilme ve mukusun solunum yolundan temizlenmesine yardımcı olma özelliği ile de bilinmektedir. Bu nedenlerden dolayı, okaliptüs kesinlikle ecza dolabınızda bulundurulması gereken en faydalı ve çok yönlü uçucu yağlardan biridir.

 

Faydalı bileşiklerin çeşitliliğini en iyi şekilde koruyabilen, CO2 kullanan soğuk ekstraksiyon yöntemi ile okaliptüs yağı faydaları maksimize edilebilir. Buharda damıtma ve yüksek ısı ya da uçucu kimyasallar kullanan diğer yöntemler aynı düzeyde faydalı bileşikler çıkartmayacaktır. 

 


 

Okaliptüs Yağı Faydaları

 

1. Solunum Rahatsızlıklarını İyileştirir

 

Tüm uçucu yağlardan okaliptüsün kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), astım, bronşit, sinüzit, soğuk algınlığı, öksürük veya grip gibi çeşitli solunum hastalıklarına karşı en etkili esansiyel yağlardan biri olduğuna inanılmaktadır. (R4)

 

Okaliptüs esansiyel yağı birçok solunum yolunu iyileştirir, çünkü bağışıklık sisteminizi uyarmaya, antioksidan koruma sağlamaya ve solunum dolaşımınızı iyileştirmeye yardımcı olur. Okaliptüs tıkalı hissettiğinizde ve burnunuz akarken nefes almayı kolaylaştırır, çünkü burnunuzun soğuk algılayıcılarını aktive eder ve hatta doğal bir ağrı kesici ilacı olarak çalışır. (R5, R6) Ayrıca okaliptüs, burnunuz tıkanmış ve nefes alamıyorsanız uykuya da yardımcı olabilir.

 

Araştırmalar, Okaliptüs globulüsünün, en önemli etken maddesi olan sineolünün kronik bronşitin enflamatuar etkisini azaltmaya yardımcı olduğunu ve hayvan çalışmalarında hava yolu müsinlerinin aşırı salgılanmasını önlediğini göstermektedir. (R7)

 

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan randomize bir çalışmada, aromatik şifalı bitkiler kullanılarak üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi değerlendirildi. Deneme kuzey İsrail’deki altı birinci basamak klinikte yapıldı ve katılımcılar okaliptüs, nane, kekik ve biberiye esansiyel yağları içeren bir esansiyel yağ harmanı ile tedavi edildi. Deney grubundakiler uçucu yağ karışımını üç gün boyunca günde beş kez sprey olarak uyguladılar ve bu sonuçları plasebo spreyi ile karşılaştırdılar.

 

Spreyi kullandıktan 20 dakika sonra, uçucu yağ grubundakilerin, plasebo grubundakilere kıyasla semptom ciddiyetinde önemli azalma rapor ettiklerini bulmuşlardır. Ölçülen semptomlar boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve öksürük idi. (R8)

 

2. Öksürüğü Hafifletir

 

Okaliptüs yağı öksürük için en etkili uçucu yağlardan biridir, bir balgam söktürücü olarak işlev görür, vücudunuzu öksürük ve kötü hissetmenize neden olan mikroorganizmalar ve toksinlerden arındırır. (R9) Okaliptüs yağı, dolu hissettiğinizde ve burnunuz akarken nefes almanızı kolaylaştırır. 

 

2014 yılında yapılan plasebo kontrollü çift kör bir çalışma, okaliptüs yağının ana bileşenlerinden biri olan sineolün akut bronşitli hastalarda etkinliğini araştırmıştır. 10 günlük bir süre boyunca günde üç kez 200 miligram sineol uygulanan hastalar, plasebo gruba kıyasla bronşit semptomlarında önemli iyileşmeler yaşadı. Sineol alan hastaların dört günlük tedaviden sonra anlamlı derecede daha az öksürüyorlardı. (R10)

 

3. Mevsimsel Alerjileri Yatıştırır

 

Okaliptüs yağının, okaliptol ve sitronellal gibi bileşenleri, anti-enflamatuar ve immünomodülatör etkilere sahiptir, bu nedenle yağın mevsimsel allerji semptomlarını hafifletmek için sık sık kullanılması gerekir.

 

BMC Immunology’de yayınlanan bir hayvan araştırması, okaliptüs yağının sadece antiseptik, antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikler göstermediğini, aynı zamanda immün düzenleyici etkilere sahip olabileceğini buldu. Bu, vücut bir allerjenle temas ettiğinde meydana gelen bağışıklık tepkisini değiştirmeye yardımcı olabilir. (R11)

 

4. Enfeksiyonlarla Mücadele Eder

 

Bazı çalışmalar, okaliptüs yağının ve onun ana bileşeni olan okaliptolün birçok bakteri, virüs ve mantar suşuna karşı antimikrobiyal etkiye sahip olduğunu göstermektedir. (R12)

 

Okaliptüs, sizi hasta eden mikroorganizmalara karşı savaşmak için aromatik veya topikal olarak kullanılabilir. Bu nedenle okaliptüs yağı faydaları, bağışıklık sisteminizi güçlendirme özelliği içerir. Asya Pasifik Tropikal Biyomedikal Dergisi’nde yayınlanan bir laboratuvar çalışması, okaliptüs yağının Escherichia coli ve Staphylococcus aureus’a karşı inhibe edici etkiler gösterdiğini buldu. (R13)

 

Diğer bir laboratuvar çalışması okaliptüs yağının, Genital herpes’e sebep olan  herpes simpleks virüsüne karşı doğrudan bir antiviral etkiye sahip olduğunu buldu. (R14)

 

Okaliptüs esansiyel yağı ayrıca, kandida ve ayak tırnağı mantarı gibi yaygın mantar enfeksiyonlarına karşı mantar önleyici bir madde olarak da kullanılabilir. (R15)

 

5. Ağrı ve İltihabı Azaltır

 

İyi araştırılmış bir okaliptüs yağı faydası da, ağrıyı hafifletme ve iltihabı azaltma yeteneğidir. Deri üzerinde topikal olarak kullanıldığında okaliptüs kas ağrısı, ağrı ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan randomize bir klinik çalışma, okaliptüs yağının inhalasyonunun total diz protezi ameliyatı sonrası ağrı ve enflamatuar tepkiler üzerindeki etkilerini araştırdı. Hastalar ardışık üç gün boyunca rehabilitasyon sırasında 30 dakika boyunca okaliptüs veya badem yağı soludular. Daha sonra ağrı, kan basıncı ve kalp atış hızı skorları gözlendi. Araştırmacılar okaliptüs grubunda üç günde ağrı skorlarının, ikinci günde sistolik ve diyastolik kan basıncı seviyelerinin anlamlı derecede düşük olduğunu buldular. Bu, okaliptüs yağı solunmasının “ağrı kesmek için bir hemşirelik müdahalesi” olarak kullanılabileceğini anlamına gelebilir. (R16)

 

6. Baş Ağrısını Hafifletir

 

Okaliptüs yağı baş ağrıları için en iyi yağlardan biridir, çünkü çok fazla ağrı ve gerginliğe neden olabilecek sinüs basıncını hafifletebilir. Ayrıca, zihinsel netliği artırabilen ve gergin yüz kaslarının gevşemesini teşvik edebilen canlandırıcı özelliklere sahiptir; bu, stres veya yorgunluktan kaynaklanan bir baş ağrısı çekiyorsanız faydalıdır. Bu sonuçlar en çok okaliptüs yağı nane yağı ve bir taşıyıcı yağ ile birleştirildiğinde ortaya çıkıyor gibi görünmektedir. (R17)

 

2011 randomize bir çalışmada okaliptüs yağının antienflamatuar ve analjezik etkileri olduğu tespit edildi. Hava yollarında mukus oluşumunu inhibe etmeye ve sinüs basıncının neden olduğu baş ağrısı gerginliğini azaltmaya yardımcı olabilen solunum koşullarına sahip kişiler için nefes almayı iyileştirmeye yardımcı olabilir. 

 

7. Yara Bakımı Yapar

 

Okaliptüs yağının cilt için iyi olup olmadığı da en çok merak edilen konulardan birisidir. Antimikrobiyal ve antiseptik özellikleri nedeniyle okaliptüs, yaralar, kesikler, yanıklar, yaralar ve hatta böcek ısırıkları gibi cilt tahrişleri için harika bir ajan olarak çalışır.

 

Uçucu yağların dermatolojik durumlar için alternatif bir ilaç olarak kullanıldığını değerlendiren bir 2017 incelemesine göre, okaliptüs yağının kabarcıklara, kaynamalara, kesiklere, yaralara, apselere, zona, sporcu ayağı, ayak ve bakteriyel dermatite karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir, bu da çeşitli cilt koşullarına karşı çok güçlü bir araçtır. Bu nedenle okaliptüs yağının geleneksel olarak iyileştirici bir merhem olarak kullanılmasını açıklar. (R18)

 

8. Kulak Enfeksiyonlarını İyileştirir

 

Okaliptüs yağı, solunum sisteminizin tıkanmasına yardımcı olan bir balgam söktürücü olarak işlev gördüğünden ve kulak kanalınızda sıvının birikmesine neden olabilecek bir enfeksiyonu gidermeye yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan kulak enfeksiyonu semptomlarını ve kulak ağrılarını iyileştirmek için kullanılabilir. 

 

Soğuk algınlığı veya öksürük, burun tıkanıklığı, bakteriyel bir enfeksiyon, mevsimsel alerjiler veya kulak kanallarınızda sıvı birikmesine neden olan diğer herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklanan kulak veya ağrıyı iyileştirmek için okaliptüs yağı kullanın.

 

9. Zihinsel Berraklığı Artırır

 

Okaliptüs yağı canlandırıcı, yatıştırıcı ve arındırıcı özelliklere sahiptir, bu yüzden enerji ve zihinsel berraklığı arttırmak için kullanılabilir. Hava yollarınızı temizlemeye, ciğerlerinize daha fazla oksijen girmesine ve beyin sisini gidermeye yardımcı olabilir.

 

32 sağlıklı katılımcıyı içeren çift-kör, plasebo kontrollü, randomize bir çaprazlama çalışması, okaliptüs yağı, nane yağı ve etanolün bir kombinasyonunun alnın ve şakakların büyük alanlarına uygulandığında, katılımcıların artan bilişsel performans yaşadıklarını buldu. Esansiyel yağ karışımı ayrıca kas gevşetici ve zihinsel olarak rahatlatıcı etkilere sahipti. 

 

10. Fareleri Kaçırır

 

Okaliptüs yağının doğal olarak farelerden kurtulmanıza yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Şaşırtıcı bir okaliptüs yağının faydası gibi görünebilir, ancak Scientific World Journal’da yayınlanan 2014 tarihli bir araştırma, okaliptüsün bir alanı farelerden korumak için kullanılabileceğini göstermektedir.

 

Yağ laboratuvar kalemlerine püskürtüldüğünde, fareler o bölgede artık yiyecek tüketmiyordu. Aslında, araştırmacılar gıda tüketiminin yağ püskürtülen tarafta çok daha düşük olduğunu bildirmiştir. (R19)

 


 

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır?

 

1. Evinizi Dezenfekte Edin: Suyla dolu bir sprey şişesine 20 damla okaliptüs yağı ekleyin ve evinizin yüzeylerini temizlemek için kullanın veya mikropları öldürmek için evde 5 damlayı havaya yayın.

 

2. Küf Büyümesini Durdurun: Evinizde küf oluşumunu engellemek için elektrikli süpürgenize veya yüzey temizleyicinize 5 damla okaliptüs yağı ekleyin.

 

3. Fareleri Kovun: Evinizdeki veya kilerinizin yakınındaki küçük açıklıklar gibi sıçanlara eğilimli sprey alanlarına ve suyla doldurulmuş bir sprey şişesine 20 damla okaliptüs yağı ekleyin. Kedileriniz varsa okaliptüs onları rahatsız edebilir, dikkatli olun.

 

4. Mevsimsel Alerjileri Geliştirin: Evde veya işte 5 damla okaliptüs ortama yayın veya şakaklarınıza ve göğsünüze topikal olarak 2-3 damla uygulayın.

 

5. Öksürüğü Giderin: Okaliptüs ve nane yağı karışımı olan ev yapımı merhem yapın ya da göğsünüze ve boynunuza 2-3 damla okaliptüs sürün.

 

6. Temiz Sinüsler: Bir kaseye bir bardak kaynar su dökün ve üzerine 1-2 damla okaliptüs esans yağı ekleyin. Ardından başınıza bir havlu yerleştirin ve 5 ila 10 dakika boyunca kokuyu derinlemesine çekin.

 

7. Boğaz Ağrısını Azaltın: Göğsünüze ve boğazınıza 2-3 damla okaliptüs yağı sürün veya evde ya da işte 5 damla ortama yayın.

 

8. Kulak Ağrısı Giderme: Göğsünüze ve boynunuza 2–3 damla okaliptüs yağı sürün veya kulak kanalınızın dış kısmına hafifçe 1 damla sürün. Topikal olarak kullanmadan önce okaliptüs yağını seyreltmeyi unutmayın.

 

9. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin: Okaliptüs, karanfil, limon, tarçın ve biberiye esansiyel yağlarını birleştirerek kendi hırsızlar yağınızı oluşturun. Ayrıca evde veya işte 5 damla okaliptüs yağı yayabilirsiniz.

 

10. Cilt Tahrişlerini Giderin: Temiz bir pamuk topuna 2-3 damla okaliptüs yağı uygulayın ve sorun çözülene kadar ilgili bölgeyi günde iki ila üç kez ovalayın.

 

11. Böcek Isırıklarını Tedavi Edin: Temiz bir pamuk topuna 2-3 damla okaliptüs yağı uygulayın ve kaybolana kadar günde üç kez böcek ısırığına uygulayın.

 

12. Enerjiyi Artırma: Evde veya işte 5 damla okaliptüs yağı yayın veya şakaklarınıza ve boynunuzun arkasına 2-3 damla sürün.

 

13. Baş Ağrısını Azaltın: Evde veya işyerinde 5 damla okaliptüs yayın, doğrudan şişeden soluyun veya şakaklarınıza ve boynunuza topikal olarak 2-3 damla uygulayın.

 

14. Kas Ağrısı veya Ağrısını Giderin: İlgili bölgeye topikal olarak 2-3 damla okaliptüs uygulayın. Daha geniş bir yüzey alanı kaplamak için okaliptusu yarım çay kaşığı baz yağ ile seyreltin.

 

15. Kötü Nefes ve Boşluklarla Mücadele: Okaliptüs yağını doğal bir gargara olarak suya 1-2 damla ekleyerek, gargara yaparak ve sonra tükürerek kullanın. Unutmayın, okaliptüs yağı yutulmamalıdır.

 


 

Yan Etkiler ve Yağ Güvenliği

 

Okaliptüs yağı dahili kullanım için güvenli değildir. Sadece aromatik veya topikal olarak kullanılmalıdır. Okaliptüs’ü ağız sağlığı amacıyla kullanıyorsanız, daha sonra tükürdüğünüzden emin olun.

 

Hassas cilde sahip kişiler, okaliptüs yağını ciltlerinde kullanmadan önce bir taşıyıcı yağla (hindistan cevizi yağı gibi) seyreltmelidir. Ayrıca okaliptüs çocuklara topikal olarak uygulanmasından önce seyreltilmeli ve tahriş edici olabileceğinden yüzlerinde kullanmaktan kaçınılmalıdır.

 

Bebeklerde ve küçük çocuklarda okaliptüs yağı zehirlenmesi vakaları olmuştur. Çocukların okaliptüs yağını yutması güvenli değildir. Çocuklar üzerinde okaliptüs yağı kullanıyorsanız, topikal uygulamadan önce seyreltin veya sadece ortama yayın. (R20)

 


 

Toparlamak Gerekirse:

 

Okaliptüs yağı faydaları şunları içerir:

 

Solunum Koşullarını İyileştirme
Öksürük Rahatlatma
Mevsimsel Allerjileri İyileştirme
Enfeksiyonlarla Mücadele
Ağrı ve İltihabı Azaltma
Baş Ağrısı Hafifletmek
Yaralara Müdahale 
Kulak Ağrılarını İyileştirme
Zihinsel Netliği Arttırma
Fareleri Kovma

 

Okaliptüs yağı dahili olarak kullanılmamalıdır. Sadece aromatik ve topikal kullanım içindir ve çocuklarda kullanılmadan önce bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi gerekir.