Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye, sizi çeşitli enfeksiyonlara karşı korumaya ve solunum sıkıntılarını hafifletmeye yardımcı olacak bir uçucu yağ arıyorsanız; okaliptus uçucu yağına merhaba diyebilirsiniz!

 

Boğaz ağrıları, öksürük, mevsimsel alerjiler ve baş ağrıları için en iyi yağlardan biridir. Okaliptus uçucu yağı faydaları, bağışıklık sistemini uyarma, antioksidan koruma sağlama ve solunum döngüsünü iyileştirme kabiliyetinden kaynaklanmaktadır.

 

Araştırmacılar geniş spektrumlu antimikrobiyal etkisinin onu ilaçlara çekici bir alternatif haline getirdiğini buldular. Bu nedenle okaliptus esansiyel yağının yabancı patojenlere ve farklı enfeksiyon biçimlerine karşı savaşmak için çeşitli ürünlerde yaygın olarak kullanılmasının nedeni budur. 

 

Bir dahaki sefere sinir bozucu bir öksürük ile karşılaştığınızda, evinizi doğal bir şekilde dezenfekte etmek istediğinizde ya da evinize girmeye çalışan fareleri kovmaya çalışıyorsanız, okaliptus uçucu yağı kullanmayı deneyin. Bu yağın size ve ailenize şifa getireceğini göreceksiniz.

 

Okaliptus Uçucu Yağı Özellikleri

 

Okaliptus uçucu yağı, farklı tür okaliptus ağaçlarının yapraklarından elde edilir. Ağaçlar Avustralya, Tazmanya ve yakındaki adalara özgü bitki ailesi Myrtaceae’ye aittir. 500’den fazla okaliptus türü vardır, ancak tıbbi özellikleri nedeniyle Eucalyptus salicifolia ve Eucalyptus globulus’un uçucu yağları tıbbi çıkartılır.

 

Uçucu yağlarını çıkarmanın yanı sıra okaliptus ağacının kabuğu kağıt yapımında kullanılır ve odun Avustralya’da yakıt ve kereste olarak kullanılır. 

 

Geleneksel olarak okaliptus uçucu yağı, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan bir analjezik ajan olarak kullanıldı. Bunun yanısıra,  iltihabı azaltma ve solunum koşullarını iyileştirme kabiliyetleri onu değerli kıldı.

 

Günümüzde okaliptus uçucu yağının faydaları ve kullanım alanları geniştir ve yağ merhemlerde, parfümlerde, buharla ovmalarda ve temizlik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. 

 

Okaliptus uçucu yağı içeriğinin yüzde 70-90’ını oluşturan okaliptol veya 1,8-cineol, antioksidan, antienflamatuar ve ağrı giderici etkilere sahiptir.

 

Okaliptus ayrıca, bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonlarla savaşabilme ve mukusun solunum yolundan temizlenmesine yardımcı olma özelliği ile de bilinmektedir.

 

Bu nedenlerden dolayı, okaliptus kesinlikle ecza dolabınızda bulundurulması gereken en faydalı ve çok yönlü uçucu yağlardan biridir.

 

Faydalı bileşiklerin çeşitliliğini en iyi şekilde koruyabilen, CO2 kullanan soğuk ekstraksiyon yöntemi ile okaliptus uçucu yağı faydaları maksimize edilebilir.

 

Buharda damıtma ve yüksek ısı ya da uçucu kimyasallar kullanan diğer yöntemler aynı düzeyde faydalı bileşikler çıkartmayacaktır. 

 

Okaliptus Uçucu Yağı Faydaları Infografik

 

Okaliptus Uçucu Yağı Faydaları

 

1. Solunum Rahatsızlıklarını İyileştirir

 

Tüm uçucu yağlardan okaliptusün kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), astım, bronşit, sinüzit, soğuk algınlığı, öksürük veya grip gibi çeşitli solunum hastalıklarına karşı en etkili esansiyel yağlardan biri olduğuna inanılmaktadır. 

 

Okaliptus esansiyel yağı birçok solunum yolunu iyileştirir, çünkü bağışıklık sisteminizi uyarmaya, antioksidan koruma sağlamaya ve solunum dolaşımınızı iyileştirmeye yardımcı olur.

 

Tıkalı hissettiğinizde ve burnunuz akarken nefes almayı kolaylaştırır, çünkü burnunuzun soğuk algılayıcılarını aktive eder ve hatta doğal bir ağrı kesici ilacı olarak çalışır. Ayrıca okaliptus, burnunuz tıkanmış ve nefes alamıyorsanız uykuya da yardımcı olabilir.

 

Araştırmalar, okaliptus globulüsünün, en önemli etken maddesi olan sineolünün kronik bronşitin enflamatuar etkisini azaltmaya yardımcı olduğunu ve hayvan çalışmalarında hava yolu müsinlerinin aşırı salgılanmasını önlediğini göstermektedir.

 

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan randomize bir çalışmada, aromatik şifalı bitkiler kullanılarak üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi değerlendirildi.

 

Deneme kuzey İsrail’deki altı birinci basamak klinikte yapıldı ve katılımcılar okaliptus, nane, kekik ve biberiye esansiyel yağları içeren bir esansiyel yağ harmanı ile tedavi edildi.

 

Deney grubundakiler uçucu yağ karışımını üç gün boyunca günde beş kez sprey olarak uyguladılar ve bu sonuçları plasebo spreyi ile karşılaştırdılar.

 

Spreyi kullandıktan 20 dakika sonra, uçucu yağ grubundakilerin, plasebo grubundakilere kıyasla semptom ciddiyetinde önemli azalma rapor ettiklerini bulmuşlardır. Ölçülen semptomlar boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve öksürük idi. 

 

2. Öksürüğü Hafifletir

 

Okaliptus uçucu yağı öksürük için en etkili uçucu yağlardan biridir, bir balgam söktürücü olarak işlev görür, vücudunuzu öksürük ve kötü hissetmenize neden olan mikroorganizmalar ve toksinlerden arındırır.

 

2014 yılında yapılan plasebo kontrollü çift kör bir çalışma, okaliptus uçucu yağının ana bileşenlerinden biri olan sineolün akut bronşitli hastalarda etkinliğini araştırmıştır.

 

10 günlük bir süre boyunca günde üç kez 200 miligram sineol uygulanan hastalar, plasebo gruba kıyasla bronşit semptomlarında önemli iyileşmeler yaşadı. Sineol alan hastaların dört günlük tedaviden sonra anlamlı derecede daha az öksürüyorlardı. 

 

3. Mevsimsel Alerjileri Yatıştırır

 

Okaliptus uçucu yağının, okaliptol ve sitronellal gibi bileşenleri, anti-enflamatuar ve immünomodülatör etkilere sahiptir, bu nedenle yağın mevsimsel allerji semptomlarını hafifletmek için sık sık kullanılması gerekir.

 

BMC Immunology’de yayınlanan bir hayvan araştırması, okaliptus uçucu yağının sadece antiseptik, antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikler göstermediğini, aynı zamanda immün düzenleyici etkilere sahip olabileceğini buldu.

 

Bu, vücut bir allerjenle temas ettiğinde meydana gelen bağışıklık tepkisini değiştirmeye yardımcı olabilir. 

 

4. Enfeksiyonlarla Mücadele Eder

 

Bazı çalışmalar, okaliptus uçucu yağının ve onun ana bileşeni olan okaliptolün birçok bakteri, virüs ve mantar suşuna karşı antimikrobiyal etkiye sahip olduğunu göstermektedir. 

 

Okaliptus, sizi hasta eden mikroorganizmalara karşı savaşmak için aromatik veya topikal olarak kullanılabilir. Bu nedenle okaliptus uçucu yağı faydaları, bağışıklık sisteminizi güçlendirme özelliği içerir.

 

Asya Pasifik Tropikal Biyomedikal Dergisi’nde yayınlanan bir laboratuvar çalışması, okaliptus uçucu yağının Escherichia coli ve Staphylococcus aureus’a karşı inhibe edici etkiler gösterdiğini buldu. 

 

Diğer bir laboratuvar çalışması bu uçucu yağın, Genital herpes’e sebep olan herpes simpleks virüsüne karşı doğrudan bir antiviral etkiye sahip olduğunu buldu. 

 

Okaliptus esansiyel yağı ayrıca, kandida ve ayak tırnağı mantarı gibi yaygın mantar enfeksiyonlarına karşı mantar önleyici bir madde olarak da kullanılabilir.

 

5. Ağrı ve İltihabı Azaltır

 

İyi araştırılmış bir okaliptus uçucu yağı faydası da, ağrıyı hafifletme ve iltihabı azaltma yeteneğidir. Deri üzerinde topikal olarak kullanıldığında okaliptus kas ağrısı, ağrı ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan randomize bir klinik çalışma, uçucu yağın inhalasyonunun total diz protezi ameliyatı sonrası ağrı ve enflamatuar tepkiler üzerindeki etkilerini araştırdı.

 

Hastalar ardışık üç gün boyunca rehabilitasyon sırasında 30 dakika boyunca okaliptus veya badem yağı soludular. Daha sonra ağrı, kan basıncı ve kalp atış hızı skorları gözlendi.

 

Araştırmacılar okaliptus grubunda üç günde ağrı skorlarının, ikinci günde sistolik ve diyastolik kan basıncı seviyelerinin anlamlı derecede düşük olduğunu buldular. Bu, uçucu yağın solunmasının ağrı kesmek için bir hemşirelik müdahalesi olarak kullanılabileceğini anlamına gelebilir. 

 

6. Baş Ağrısını Hafifletir

 

Okaliptus uçucu yağı baş ağrıları için en iyi yağlardan biridir, çünkü çok fazla ağrı ve gerginliğe neden olabilecek sinüs basıncını hafifletebilir.

 

Ayrıca, zihinsel netliği artırabilen ve gergin yüz kaslarının gevşemesini teşvik edebilen canlandırıcı özelliklere sahiptir; bu, stres veya yorgunluktan kaynaklanan bir baş ağrısı çekiyorsanız faydalıdır.

 

Bu sonuçlar en çok okaliptus uçucu yağı nane yağı ve bir taşıyıcı yağ ile birleştirildiğinde ortaya çıkıyor gibi görünmektedir. 

 

2011 randomize bir çalışmada okaliptus uçucu yağının antienflamatuar ve analjezik etkileri olduğu tespit edildi. Hava yollarında mukus oluşumunu inhibe etmeye ve sinüs basıncının neden olduğu baş ağrısı gerginliğini azaltmaya yardımcı olabilen solunum koşullarına sahip kişiler için nefes almayı iyileştirmeye yardımcı olabilir. 

 

7. Yara Bakımı Yapar

 

Okaliptus uçucu yağının cilt için iyi olup olmadığı da en çok merak edilen konulardan birisidir. Antimikrobiyal ve antiseptik özellikleri nedeniyle okaliptus, yaralar, kesikler, yanıklar, yaralar ve hatta böcek ısırıkları gibi cilt tahrişleri için harika bir ajan olarak çalışır.

 

Uçucu yağların dermatolojik durumlar için alternatif bir ilaç olarak kullanıldığını değerlendiren bir 2017 incelemesine göre, okaliptus uçucu yağının kabarcıklara, kaynamalara, kesiklere, yaralara, apselere, zona, sporcu ayağı, ayak ve bakteriyel dermatite karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

 

Antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir, bu da çeşitli cilt koşullarına karşı çok güçlü bir araçtır. Bu nedenle okaliptus uçucu yağının geleneksel olarak iyileştirici bir merhem olarak kullanılmasını açıklar. 

 

8. Kulak Enfeksiyonlarını İyileştirir

 

Okaliptus uçucu yağı, solunum sisteminizin tıkanmasına yardımcı olan bir balgam söktürücü olarak işlev gördüğünden ve kulak kanalınızda sıvının birikmesine neden olabilecek bir enfeksiyonu gidermeye yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan kulak enfeksiyonu semptomlarını ve kulak ağrılarını iyileştirmek için kullanılabilir. 

 

Soğuk algınlığı veya öksürük, burun tıkanıklığı, bakteriyel bir enfeksiyon, mevsimsel alerjiler veya kulak kanallarınızda sıvı birikmesine neden olan diğer herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklanan kulak veya ağrıyı iyileştirmek için okaliptus uçucu yağı kullanın.

 

9. Zihinsel Berraklığı Artırır

 

Okaliptus uçucu yağı canlandırıcı, yatıştırıcı ve arındırıcı özelliklere sahiptir, bu yüzden enerji ve zihinsel berraklığı arttırmak için kullanılabilir. Hava yollarınızı temizlemeye, ciğerlerinize daha fazla oksijen girmesine ve beyin sisini gidermeye yardımcı olabilir.

 

32 sağlıklı katılımcıyı içeren çift-kör, plasebo kontrollü, randomize bir çaprazlama çalışması, okaliptus uçucu yağı, nane yağı ve etanolün bir kombinasyonunun alnın ve şakakların büyük alanlarına uygulandığında, katılımcıların artan bilişsel performans yaşadıklarını buldu. Esansiyel yağ karışımı ayrıca kas gevşetici ve zihinsel olarak rahatlatıcı etkilere sahipti. 

 

10. Fareleri Kaçırır

 

Okaliptus uçucu yağının doğal olarak farelerden kurtulmanıza yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

 

Şaşırtıcı bir okaliptus uçucu yağının faydası gibi görünebilir, ancak Scientific World Journal’da yayınlanan 2014 tarihli bir araştırma, okaliptusün bir alanı farelerden korumak için kullanılabileceğini göstermektedir.

 

Yağ laboratuvar kalemlerine püskürtüldüğünde, fareler o bölgede artık yiyecek tüketmiyordu. Aslında, araştırmacılar gıda tüketiminin yağ püskürtülen tarafta çok daha düşük olduğunu bildirmiştir. 

 

Okaliptus Uçucu Yağı - Brezilya Okaliptus Ağaçları
Forest of eucalyptus tree in Sao Paulo state, Brazil

 

Okaliptus Uçucu Yağı Nasıl Kullanılır?

 

1. Evinizi Dezenfekte Edin: Suyla dolu bir sprey şişesine 20 damla yağ ekleyin ve evinizin yüzeylerini temizlemek için kullanın veya mikropları öldürmek için evde 5 damlayı havaya yayın.

 

2. Küf Büyümesini Durdurun: Evinizde küf oluşumunu engellemek için elektrikli süpürgenize veya yüzey temizleyicinize 5 damla yağ ekleyin.

 

3. Fareleri Kovun: Evinizdeki veya kilerinizin yakınındaki küçük açıklıklar gibi farelere uygun deliklere bir sprey şişesine 20 damla yağ ekleyip uygulayın. Kedileriniz varsa okaliptus onları rahatsız edebilir, dikkatli olun.

 

4. Mevsimsel Alerjileri Azatın: Evde veya işte 5 damla okaliptus ortama yayın veya şakaklarınıza ve göğsünüze topikal olarak 2-3 damla uygulayın.

 

5. Öksürüğü Giderin: Okaliptus ve nane yağı karışımı olan ev yapımı merhem yapın ya da göğsünüze ve boynunuza 2-3 damla okaliptus sürün.

 

6. Temiz Sinüsler: Bir kaseye bir bardak kaynar su dökün ve üzerine 1-2 damla okaliptus yağı ekleyin. Ardından başınıza bir havlu yerleştirin ve 5 ila 10 dakika boyunca kokuyu derinlemesine çekin.

 

7. Boğaz Ağrısını Azaltın: Göğsünüze ve boğazınıza 2-3 damla okaliptus yağı sürün veya evde ya da işte 5 damla ortama yayın.

 

8. Kulak Ağrısı Giderme: Göğsünüze ve boynunuza 2–3 damla okaliptus uçucu yağı sürün veya kulak kanalınızın dış kısmına hafifçe 1 damla sürün. Topikal olarak kullanmadan önce okaliptus yağını seyreltmeyi unutmayın.

 

9. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin: okaliptus, karanfil, limon, tarçın ve biberiye esansiyel yağlarını birleştirerek kendi hırsızlar yağınızı oluşturun. Ayrıca evde veya işte 5 damla okaliptus yağı yayabilirsiniz.

 

10. Cilt Tahrişlerini Giderin: Temiz bir pamuk topuna 2-3 damla okaliptus yağı uygulayın ve sorun çözülene kadar ilgili bölgeyi günde iki ila üç kez ovalayın.

 

11. Böcek Isırıklarını Tedavi Edin: Temiz bir pamuk topuna 2-3 damla okaliptus uçucu yağı uygulayın ve kaybolana kadar günde üç kez böcek ısırığına uygulayın.

 

12. Enerjiyi Artırma: Evde veya işte 5 damla yağı yayın veya şakaklarınıza ve boynunuzun arkasına 2-3 damla sürün.

 

13. Baş Ağrısını Azaltın: Evde veya işyerinde 5 damla okaliptus yayın, doğrudan şişeden soluyun veya şakaklarınıza ve boynunuza topikal olarak 2-3 damla uygulayın.

 

14. Kas Ağrısı veya Ağrısını Giderin: İlgili bölgeye topikal olarak 2-3 damla okaliptus uygulayın. Daha geniş bir yüzey alanı kaplamak için okaliptusu yarım çay kaşığı baz yağ ile seyreltin.

 

Bakınız: Aromaterapio – Uçucu Yağ Seyreltme Cetveli

 

15. Kötü Nefes ve Boşluklarla Mücadele: Okaliptus uçucu yağını doğal bir gargara olarak suya 1-2 damla ekleyerek, gargara yaparak ve sonra tükürerek kullanın. Unutmayın, bu uçucu yağı yutulmamalıdır.

 

Yan Etkiler ve Yağ Kullanım Güvenliği

 

Okaliptus uçucu yağı dahili kullanım için güvenli değildir. Sadece aromatik veya topikal olarak kullanılmalıdır. okaliptus’ü ağız sağlığı amacıyla kullanıyorsanız, daha sonra tükürdüğünüzden emin olun.

 

Hassas cilde sahip kişiler, okaliptus uçucu yağını ciltlerinde kullanmadan önce bir taşıyıcı yağla (hindistan cevizi yağı gibi) seyreltmelidir. Ayrıca okaliptus çocuklara topikal olarak uygulanmasından önce seyreltilmeli ve tahriş edici olabileceğinden yüzlerinde kullanmaktan kaçınılmalıdır.

 

Bebeklerde ve küçük çocuklarda okaliptus uçucu yağı zehirlenmesi vakaları olmuştur. Çocukların bu uçucu yağı yutması güvenli değildir. Çocuklar üzerinde bu yağı kullanacaksanız, topikal uygulamadan önce seyreltin veya sadece ortama yayın. 

 

Uçucu Yağ Özeti:

 

Okaliptus uçucu yağı faydaları şunları içerir:

 

Solunum Koşullarını İyileştirme,
Öksürük Rahatlatma,
Mevsimsel Alerjileri İyileştirme,
Enfeksiyonlarla Mücadele,
Ağrı ve İltihabı Azaltma,
Baş Ağrısı Hafifletmek,
Yaralara Müdahale,
Kulak Ağrılarını İyileştirme,
Zihinsel Netliği Arttırma,
Fareleri Kovma.

 

Okaliptus uçucu yağı dahili olarak kullanılmamalıdır. Sadece aromatik ve topikal kullanım içindir ve çocuklarda kullanılmadan önce bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi gerekir.

 

Referanslar

 

Top 10 Eucalyptus Oil Uses and Benefits

 

Eucalyptus

 

Eucalyptus Globulus Essential Oil

 

Eucalyptus oil: Essential oil extraordinaire

 

Effect of Eucalyptus Oil Inhalation on Pain and Inflammatory Responses after Total Knee Replacement: A Randomized Clinical Trial

 

Immune-modifying and Antimicrobial Effects of Eucalyptus Oil and Simple Inhalation Devices

 

Anti-Fatigue, Antioxidation, and Anti-Inflammatory Effects of Eucalyptus Oil Aromatherapy in Swimming-Exercised Rats

 

Antibacterial Activity of Essential Oils From Eucalyptus and of Selected Components Against Multidrug-Resistant Bacterial Pathogens

 

Analgesic and Anti-Inflammatory Effects of Essential Oils of Eucalyptus

 

Antibacterial activity of the essential oils from the leaves of Eucalyptus globulus against Escherichia coli and Staphylococcus aureus

 

Stimulatory effect of Eucalyptus essential oil on innate cell-mediated immune response

 

Chemical composition of 8 eucalyptus species’ essential oils and the evaluation of their antibacterial, antifungal and antiviral activities

 

Effect of Eucalyptus Oil Inhalation on Pain and Inflammatory Responses After Total Knee Replacement: A Randomized Clinical Trial