Nane uçucu yağı çok yönlüdür ve tüm zamanlarda en çok kullanılan yağların başında gelir. Kas ağrıları ve mevsimsel alerji semptomları, düşük enerji ve sindirim şikayetleri gibi bir dizi sağlık sorununu gidermek için aromatik, topikal ve dahili olarak kullanılabilir. Ayrıca enerji artırmak ve hem cilt hem de saç sağlığını geliştirmek için yaygın olarak kullanılır.

 

Tufts Üniversitesi’ndeki USDA Human Nutrition Research Center tarafından yaşlanmayla ilgili yapılan bir incelemeye göre, nane önemli antimikrobiyal ve antiviral aktivitelere sahiptir.

 

Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır, laboratuar çalışmalarında anti-tümör etkilerini göstermiştir. Anti-alerjenik potansiyele sahiptir ve ağrı kesici etkileri gösterir. Gastrointestinal sistemin rahatlamasına yardımcı olur ve kemopreventif olabilir. 

 

Bu gibi önemli faydalarla donatıldığından olsa gerek, dünyadaki en popüler uçucu yağlardan birisidir. Yağlara ilgi duyuyorsanız, bu yağı koleksiyonunuza mutlaka eklemelisiniz.

 

Nane-Uçucu-Yağı-Özellikleri

 

Nane Uçucu Yağı Özellikleri

 

Tıbbi nane, kıvırcık nane ve su nanesinden oluşan melez bir nane türüdür. Latincede Mentha Piperita diye geçer.

 

Yağ çıkartma işlemi tepe kısımlarının toplanarak CO2 ile veya soğuk press yöntemiyle yapılır. En aktif içerikler mentol (yüzde 50-60) ve menton (yüzde 10-30) olarak bilinir.

 

Tıbbi naneyi uçucu yağ, nane yaprağı, nane spreyi ve nane tabletleri gibi çeşitli şekillerde bulabilirsiniz. Mentol tıbbi nane içindeki en aktif bileşendir ve yapraklara canlandırıcı ve enerji verici etkilerini sağlar. Mentol yağı genellikle yararlı özellikleri için balsamlarda, şampuanlarda ve diğer vücut ürünlerinde kullanılır.

 

Nane uçucu yağı sadece Avrupada tıbbi amaçlar için kullanılan en eski bitkilerden biri değil, aynı zamanda antik Japon ve Çin tıbbında da yaygın kullanılmıştır. yöneliktir.

 

Ayrıca Yunan mitolojisinde, Mentha’nın (veya Minthe) isimli bir peri olarak anılır, Pluto tarafından tatlı kokan bir bitkiye dönüştürüldüğünden bahsedilir. 

 

Kullanımının M.Ö. 1000 yılına kadar gittiği belgelenmiştir. Öyle ki, bazı mısır piramitlerinde de bulunmuştur.

 

Bugün, bulantı önleyici yararları ve mide asidi ve bağırsaklar üzerindeki yatıştırıcı etkileri için önerilmektedir. Soğutma etkileri de bilinir ve topikal olarak kullanıldığında ağrılı kasları gevşetmeye yardımcı olur.

 

Bunlara ek olarak, antimikrobiyal özellikler gösterir, bu yüzden enfeksiyonlarla savaşmak ve nefesini tazelemek için de kullanılabilir. Etkilenmemek elde değil!

 

Nane Uçucu Yağı Faydaları Infografik

 

Nane Uçucu Yağı Faydaları

 

Nane uçucu yağının en bilinen faydalarından bazıları şunlardır:

 

1. Kas ve Eklem Ağrısı Rahatlatmak

 

Nane uçucu yağının ağrı için iyi olup olmadığını merak ediyorsanız, cevabı kesinlikle “evet” dir. Çok etkili bir doğal ağrı kesici ve kas gevşeticidir. Aynı zamanda serinletici, canlandırıcı ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Gerilim tipi baş ağrısının hafifletilmesinde, asetaminofen ile eşit düzeyde performans göstermiştir. 

 

Bir çalışma topikal olarak uygulandığında, fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromu ile ilişkili ağrı kesici yararları olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar nane uçucu yağı, okaliptüs, mentol, kapsaisin ve diğer bitkisel preparatların topikal analjezik olarak faydalı olabileceğini buldular. 

 

Bu yağı ağrı kesici olarak kullanmak için, günde üç kez ilgili bölgeye topikal olarak 2-3 damla uygulayabilirsiniz ya da epsom tuzu ile ılık su banyosuna 5 damla ekleyebilirsiniz.  Nane ile lavanta yağını birleştirmek de vücudunuzun gevşemesine ve kas ağrısının azaltılmasına yardımcı olmak için harika bir yoldur.

 

2. Sinüs Temizliği ve Diğer Solunum Faydaları

 

Havaya yayılmış nane uçucu yağı solumak sinüs tıkanıklarınızı gidermenize ve boğazınızdaki gıcıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Nane bir balgam söktürücü olarak hareket eder, solunum yollarınızı açmanıza, mukustan arınmanıza ve tıkanıklığı azaltmanıza yardımcı olur ve soğuk algınlığı, grip, öksürük, sinüzit, astım, bronşit ve diğer solunum koşulları için en iyi yağlardan biridir.

 

Laboratuar çalışmaları, bu yağda bulunan bileşiklerin, antimikrobiyal, antiviral ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu, bunun da solunum yollarında ortaya çıkan enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Nane uçucu yağı, hindistan cevizi yağı ve okaliptüs yağını karıştırarak, buharını soluyabilirsiniz. Ayrıca 5 damla difüze edebilir ya da şakaklarınıza, göğsünüze ve boynunuza topikal olarak 2-3 damla uygulayabilirsiniz.

 

3. Mevsimsel Alerji Tedavisi 

 

Burun pasajlarınızdaki kasları gevşetmek ve alerji mevsimi boyunca solunum sisteminizdeki kir ve polenleri temizlemenize yardımcı olmak için oldukça etkilidir. Balgam söktürücü, iltihap önleyici ve canlandırıcı özellikleri nedeniyle alerjiler için en iyi yağlardan biri olarak kabul edilir.

 

Avrupa Tıbbi Araştırma Dergisi’nde yayınlanan bir laboratuvar çalışması, mentolün alerjik rinit, kolit ve bronşiyal astım gibi kronik enflamatuar bozuklukların tedavisinde potansiyel terapötik etkinlik gösterdiğini ortaya çıkardı. 

 

Mevsimsel alerji semptomlarını hafifletmek için evde nane ve okaliptüs yağını ortama yayın veya şakaklarınıza, göğsünüze ve boynunuzun arkasına 2–3 damla nane uçucu yağı uygulayın.

 

4. Enerjiyi Seviyesi ve Spor Performansı Artırma

 

Tehlikeli enerji içeceklerine toksik olmayan bir alternatif için, nane uçucu yağı koklayın! Uzun yola çıkarken, okulda ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir zamanda enerji seviyenizi yükseltmek isterseniz etkili olabilir. Solunduğunda da hafızayı ve uyanıklığı artırmaya yardımcı olabilir. Haftalık antrenmanlarınız sırasında biraz itiş gücüne ihtiyaç duyuyorsanız veya bir spor etkinliği için antrenman yaparken, fiziksel performansınızı artırmak için de kullanılabilir.

 

Avicenna Phytomedicine Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada nane alımının egzersiz performansı üzerindeki etkileri araştırıldı. Sağlıklı 30 erkek üniversite öğrencisi rastgele deney ve kontrol grubuna ayrıldı. Tek doz uçucu yağ verildi ve fizyolojik parametreleri ve performansları ile ilgili ölçümler yapıldı. 

 

Araştırmacılar, nane uçucu yağı alımından sonra test edilen tüm değişkenlerde önemli iyileşmeler gözlemledi. Deney grubundakiler kavrama kuvvetlerinde, uzun atlama ve sırt üstü atlamada artımlı ve önemli bir performans artışı yakaladılar. Ayrıca, akciğer kapasitesinin artışına ilişkin işaretler vardı bu da nane bitkisinin bronşiyal düz kaslar üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini gösterir.

 

Bu yağ ile enerji seviyenizi ve konsantrasyonunuzu artırmak için, bir bardak suya karıştırarak 1-2 damla alın veya şakaklarınıza ve boynunuzun arkasına topikal olarak 2-3 damla uygulayın.

 

5. Baş Ağrılarını Hafifletme

 

Baş ağrıları için nane uçucu yağı kullanabilirsiniz çünkü bu yağ dolaşımı iyileştirme, bağırsakları ve gergin kasları gevşetme özelliğine sahiptir. Bu koşulların tümü, tansiyon ağrılarına veya migrenlere neden olabilir, bu yağ baş ağrıları için en iyi yağlardan biridir.

 

Almanya, Kiel Üniversitesi’ndeki Nöroloji Kliniği’ndeki araştırmacıların yaptığı bir klinik araştırma, nane uçucu yağı, okaliptüs yağı ve etanol kombinasyonunun “baş ağrılarına duyarlılıkta bir azalma ile önemli bir analjezik etkiye” sahip olduğunu buldu. Alın ve şakaklara uygulandığında ise ek olarak bilişsel performansı da arttırmış, kas gevşetici ve zihinsel olarak rahatlatıcı bir etki göstermişlerdir.

 

Bu yağı doğal bir baş ağrısı ilacı olarak kullanmak için şakaklarınıza, alnınıza ve boynunuzun arkasına 2-3 damla uygulayın.

 

6. IBS Belirtileri Geliştirin

 

Nane kapsüllerinin, irritabl barsak sendromunun (IBS) doğal olarak tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. IBS için nane uçucu yağı , kolondaki spazmları azaltır, bağırsaklarınızın kaslarını gevşetir ve şişkinlik ve gaz oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Plasebo kontrollü, randomize bir klinik çalışma, yağı kullanan hastaların
% 75’inin IBS semptomlarında % 50 azalma olduğunu buldu. IBS’li 57 hasta dört hafta boyunca günde iki kez iki nane uçucuyağı kapsülü veya plasebo ile tedavi edildi.  Nane grubundaki hastaların çoğunluğu, azalmış karın kanaması, karın ağrısı veya rahatsızlık, ishal, kabızlık ve acil tuvalete çıkma gibi durumlarda iyileşme yaşadı.

 

IBS semptomlarını hafifletmek için, bir bardak suyla dahili olarak 1-2 damla nane yağı almayı deneyin. Ayrıca karnınıza topikal olarak 2-3 damla sürerek uygulayabilirsiniz.

 

7. Nefes Ferahlığı ve Ağız Sağlığını Destekleme

 

Nane uçucu yağı, doğal olarak nefesi tazelemek için 1000 yılı aşkın bir süredir denenmiş ve kullanılmıştır. Bu muhtemelen bu yağın oyuklara veya enfeksiyonlara yol açabilecek bakteri ve mantarları öldürmesinden kaynaklanmaktadır. 

 

Avrupa Diş Hekimliği Dergisi’nde yayınlanan bir laboratuvar çalışmasında, nane yağının (çay ağacı yağı ve kekik yağı ile birlikte), Staphylococcus aureus, Enterococcus fecalis, Escherichia coli ve Candida albicans gibi oral patojenlere karşı antimikrobiyal aktiviteler gösterdiği bulundu.

 

Su içmeden önce dilinizin altına bir damla yağ damlatmayı deneyin. Ayrıca mağazadan aldığınız diş macununuza da nane uçucu yağı eklemesi yapabilirsiniz.

 

8. Saç Gürleştirme ve Kepek Azaltma

 

Nane uçucu yağı saç için faydalı mı?  diye soruyorsanız aslında birçok kaliteli saç bakım ürününde bu yağ kullanılıyor. Çünkü, zarar görmüş saçları doğal olarak besler ve kalınlaştırabilir. İncelen saç için doğal bir tedavi olarak kullanılabilir ve saç derisini uyarmaya ve zihninize enerji vermeye yardımcı olur.

 

Ayrıca mentol, güçlü bir antiseptik ajandır, bu nedenle saçlarınızda birikebilecek mikropları gidermeye yardımcı olabilir. Mentol kepek önleyici şampuanlarda da kullanılır.

 

Nane yağı saç çıkartır mı? Aslında saç büyümesi için en iyi yağlardan biri olabilir. Farelerde saç büyümesi etkinliğini test eden bir hayvan araştırması, dört hafta boyunca nane topikal uygulamasından sonra dermal kalınlıkta, folikül sayısında ve folikül derinliğinde önemli bir artış olduğunu göstermiştir. Saç büyümesinde kullanılan bir ilaç olan minoksidil, salin, jojoba yağı topikal uygulamasından daha etkili olduğu görülmüştür.

 

Saçların uzamasını teşvik etmek ve bakımını yapmak için şampuanınıza ve saç kreminize 2-3 damla nane uçucu yağı ekleyebilirsiniz. Suyla doldurulmuş bir sprey şişesine 5-10 damla yağ ekleyerek bir sprey yapabilir veya duş yaparken 2-3 damla yağ ile saç derinize masaj yapabilirsiniz.

 

9. Kaşıntı Giderme

 

Araştırmalar, yağda bulunan mentol içeriğinin kaşıntıyı engellediğini göstermektedir.  Rastgele seçilen 96 gebe kadını kapsayan bir klinik çalışma, nane uçucu yağı’nın kaşıntı giderme özelliğini test etmiştir. Pruritus, yatıştırılamayan sinir bozucu, devam eden kaşıntı ile ilişkilendirilen yaygın bir cilt sorunudur. 

 

Çalışma için kadınlar iki hafta boyunca günde iki kez nane yağı ve susam yağı veya plasebo kombinasyonu uyguladılar. Araştırmacılar, tedavi edilen gruptaki kaşıntının ciddiyetinin, plasebo grubuna kıyasla anlamlı bir istatistiksel farklılık gösterdiğini bulmuştur.

 

Kaşıntıyla yaşamak acı verici olabilir. Nane ile kaşıntıları hafifletmek için, ilgili bölgeye topikal olarak 2-3 damla uygulayın veya ılık su banyosuna 5-10 damla ekleyin. Hassas ciltler üzerinde kullanıyorsanız, topikal uygulamadan önce eşit parça taşıyıcı yağ ile seyreltin.

 

Bakınız: Aromaterapio – Uçucu Yağ Seyreltme Cetveli

 

Bir losyona veya kreme de karıştırabilirsiniz. Ayrıca, lavanta yağı da yatıştırıcı özelliklere sahip olduğundan, kaşıntı azaltmak için nane uçucu yağı ile kombinleyebilirsiniz. 

 

10. Doğal Böcek Kovucu

 

İnsanlardan farklı olarak, karıncalar, örümcekler, hamam böcekleri, sivrisinekler, fareler ve hatta bitler nane uçucu yağı kokusundan nefret eder. Bu da onu etkili ve doğal bir böcek kovucu madde haline getirir. Hatta keneler için de bu özelliği etkili olabilir.

 

Malaria Journal’da yayınlanan inceleme bitki bazlı böcek kovucularda kullanılan en etkili bitkisel uçucu yağların nane, limon otu, ıtır yağı , çam, sedir, kekik ve paçuli ve karanfil olduğunu buldu. Bu yağların sıtmayı, filamanları ve sarı humma vektörlerini 60-180 dakika kadar uzak tuttuğu görüldü. 

 

Başka bir çalışma, kollara sadece 0.1 ml uygulandığında sivrisineklere karşı 150 dakikalık tam koruma sağladığını göstermiştir. Araştırmacılar, 150 dakika sonra nane yağı’nın etkinliğinin azaldığını ve yeniden uygulanması gerektiğini belirtti. 

 

11. Mide Bulantısını Azaltma

 

34 hasta kalp ameliyatı sonrası mide bulantısı yaşadığında ve nane uçucu yağı içeren bir burun spreyi kullandıklarında, bulantı seviyelerinin nane solumasından öncekinden önemli ölçüde farklı olduğu bulundu. 

 

Hastalardan bulantı hislerini 0’dan 5’e kadar derecelendirmeleri istendi, bunlardan 5’i en büyük bulantıydı. Yağın solunmasından önce 3.29 olan ortalama puan nane kullanımından iki dakika sonra 1.44’e düştü.

 

Bulantıdan kurtulmak için şişeden doğrudan soluyun, bir bardak damıtılmış suya bir damla nane yağı ekleyin veya kulaklarınızın arkasını 1-2 damla ovalayın.

 

12. Kolik Belirtileri Geliştirmek

 

Nane uçucu yağı’nın kolik için doğal ilaç olarak yararlı olabileceğini gösteren araştırmalar var. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan bir çalışmaya göre, bu yağı kullanmak, yan etkilere sebep olmaksızın, çocuklarda kolik tedavisi için Simethione ilacı ile aynı derecede etkilidir.

 

Araştırmacılar, kolik olan bebekler arasında ortalama ağlama süresinin günde 192 dakika’dan günde 111 dakika’ya indiğini buldu. Tüm anneler, çocuklarında kolik ataklarının sıklığı ve süresinde Simethione ilacı ile eşit bir azalma olduğunu bildirdi. 

 

Çalışma için, bebeklere yedi günlük bir süre boyunca günde bir kez kilogram vücut ağırlığı başına bir damla Mentha piperita verildi. Bebeğinizde kullanmadan önce, bu tedavi planını doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

 

13. Cilt Sağlığını Artırmak

 

Topikal olarak kullanıldığı zaman, cilt üzerinde sakinleştirici, yumuşatıcı, tonlayıcı ve iltihap önleyici etkileri vardır. Nane uçucu yağı antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere de sahiptir.

 

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta cilt hastalıklarını tedavi etmek için potansiyel antimikrobiyaller olarak uçucu yağların incelenmesi isimli bir araştırma yayınlandı. Buna göre nane yağının siyah noktalar, su çiçeği, yağlı cilt, dermatit, iltihaplanma, kaşıntılı cilt, saçkıran, uyuz ve güneş yanıklarında etkili olduğu görüldü. 

 

Cilt sağlığınızı iyileştirmek ve sivilcelere evde bir çare olarak eşit miktarda lavanta yağı ile 2-3 damla nane uçucu yağını karıştırın ve kombinasyonu ilgili bölgeye topikal olarak uygulayın.

 

14. Güneş Yanıklarından Koruma ve Yatıştırma

 

Nane uçucu yağı yanmış cildi nemlendirebilir ve güneş yanıklarından kaynaklanan ağrıyı hafifletebilir. Güneş yanığını önlemek için de kullanılabilir.

 

İn vitro bir çalışma, bu yağın, lavanta, okaliptüs, çay ağacı yağı ve gül yağları dahil olmak üzere diğer esansiyel (uçucu) yağlardan daha yüksek olan bir SPF (güneş koruma faktörü) değerine sahip olduğunu buldu. 

 

Güneşe maruz kaldıktan sonra cildinizi iyileştirmek ve cildinizi güneş yanığından korumak için, yarım çay kaşığı hindistancevizi yağı ile 2-3 damla nane yağı karıştırın ve cildinize doğrudan uygulayın.

 

15. Kansere Karşı Potansiyel Ajan

 

Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı laboratuar çalışmaları, nane’nin antikanser ajanı olarak yararlı olabileceğini göstermektedir. Böyle bir çalışma, mentolün hücre ölümüne sebep olarak ve hücresel süreçleri düzenleyerek prostat kanseri büyümesini önlediğini buldu.

 

Nane-Uçucu-Yağı-Kullanımları

 

Nane Uçucu Yağı Nasıl Kullanılır?

 

Bu yağ inanılmaz derecede çok yönlüdür. Hem dahili hem de topikal kullanım için uygun miktarlarda kullanıldığında güvenlidir. Seyreltmek için taşıyıcı bir yağ kullanılabilir.

 

Günlük rutininizde nane uçucu yağı kullanmanın bazı güvenli ve etkili yolları:

 

Ortama yayma: Dinç ve hazır hissetmek ister misiniz? Bir odayı kolayca dolduran enerji verici bir koku için bir difüzöre yaklaşık 5 damla nane uçucu yağı eklemeyi deneyin. Daha kolay nefes almaya başladığınızı göreceksiniz. Temel esansiyel yağ güvenliği kurallarına uynamız yeterlidir. Koku odaya yayılırken nefes alın.  (Difüzörden gelen havayı direkt içinize çekmenize gerek yoktur.) 

 

Bakınız: Aromaterapi Difüzörü (Hava Yayıcı) Nasıl Seçilir?

 

Yiyecek & İçeceklerde kullanım: Yemeklerde nane gibi yenilebilir esansiyel yağların kullanılması, sadece nane uçucu yağının faydalarını elde etmek için değil aynı zamanda yemeklere bir itiş gücü sağlamak için de inanılmaz, doğal bir yoldur. Cacığınıza nane yağı eklemeyi deneyin ve görün!

 

Nane uçucu yağı içilebilir mi? Suya bir damla ya da smoothie için iki damla saf nane yağı gerçekten bir içeceğe serinletici bir etki verebilir. Ayrıca, bakterilerle mücadele ve mide sorunları mücadele için mükemmel bir seçimdir.

 

Masaj yağı : Nane uçucu yağını doğrudan cilde uygulayabilir misiniz? Evet! Nane yağı yatıştırdığı, serinlettiği ve canlandırdığı için masaj yağı için mükemmel bir bileşendir. Badem veya üzüm çekirdeği yağı ile birkaç damla inceltin. Ekstra gevşeme için lavanta ve okaliptüs yağı ekleyin.

 

Ayak sağlığı: Kozmetik ve kimyasallarla dolu kişisel bakım ürünleri bıktınız mı? Ayaklarınızı tedavi etmek için nane uçucu yağı, ayak banyosuna mükemmel bir katkı sağlar.

 

Nane yağının kullanımları neredeyse sonsuzdur. Çok çeşitli yöntemlerle, bu şifa dolu yağı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Nane Uçucu Yağı Yan Etkileri , Önlemler ve Etkileşimleri

 

Nane aromatik yağı her ne kadar yararlı ve etkili bir çözüm olsa da, dikkat edilmesi gereken bazı güvenlik konuları var. Nane uçucu yağı size zarar verebilir mi? Bu yağ uygun şekilde kullanıldığında güvenli olarak kabul edilmektedir.

 

Hassas ciltler üzerinde nane kullanıyorsanız, daima önce bir taşıyıcı yağ (hindistan cevizi yağı gibi) ile seyreltin. Geniş yüzeylere nane yağı uygulamadan önce küçük bir cilt üzerinde yama testi denemek iyi bir fikirdir.

 

Cilt tahrişlerine neden olabileceğinden bebek ya da küçük çocukların yüzünde ya da göğsünde kullanılması önerilmemektedir. Hamile veya emziren kadınlar için de nane uçucu yağı kullanımının güvenli olduğunu önerecek yeterli kanıt yoktur.

 

Nane uçucu yağı köpekler için güvenli midir? Pire için nane yağı çok etkili olduğu için, köpek pire kovucularında yaygın olarak kullanılır. Köpekler için nane uçucu yağı, ağrıyan kasları ferahlatmak ve rahatsız mideleri yatıştırmak için de kullanılabilir. Köpek dostu şampuanlara ekleyerek köpekler için nane uçucu yağı kullanılması tavsiye edilir.

 

Peki nane uçucu yağı kediler için güvenli midir? Olumsuz yan etkilere neden olabileceğinden kediler için peppermint (mentha piperita) kullanmanız önerilmez.

 

Bunun yerine, kedilerde spearmint (mentha spicata) kullanmak, bulantı, ishal ve diğer sindirim sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu ikisini birbirinden ayırt ederken, peppermint yağında nane aroması ve kokusu çok daha güçlüdür çünkü daha yüksek mentol içeriğine sahiptir.

 

Nane uçucu yağı insanlar için toksik midir? Dahili alınması, topikal ve aromatik olarak uygun miktarda kullanılması toksik değildir. 

 

Nane uçucu yağının içilmesi iyi midir? Cevap genellikle evet, ancak sadece küçük miktarlarda. Aşırı miktarda yağın oral yoldan alınması toksik olabilir, bu yüzden bir seferde en fazla 1-2 damla kullanmanız gerektiğini unutmayın. Bazı insanlar için, yutulması, mide ekşimesi, kızarma, ağız yaraları ve baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir.

 

Bazı reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar nane uçucu yağı ile etkileşime girebilir. Enterik kaplı nane yağı takviyeleri hızlı çözünmeye neden olabilir, mide ekşimesi, bulantı ve bazı ilaçların hızlı bir şekilde emilmesine neden olabilir.

 

Nane aynı anda alındığında demirin emilimini azaltabilir. Demir takviyesi ve nane uçucu yağı alıyorsanız, ikisi arasında en az üç saat bekleyin. Nane yağı aynı zamanda alındığında kersetin emilimini de arttırır, bu yüzden bunları birlikte almak arasında en az üç saat bekleyin.

 

Uçucu Yağ Özeti:

 

Burada bahsettiğimiz esansiyel yağa konu olan peppermint melez bir nane türüdür. Peki peppermint yağı ne için kullanılır?

 

Soğutucu, canlandırıcı, balgam söktürücü, antimikrobiyal, antispazmodik, enerji artırıcı ve ağrı kesici özellikleri ile bilinir.

 

Nane uçucu yağı, tıbbi amaçlar için kullanılan en eski Avrupa bitkilerinden biridir ve mentol içeriği, terapötik yararlarının çoğundan sorumludur.

 

Nane uçucu yağı ve nane faydaları en çok şunları içerir:

 

 • Kas ve eklem ağrılarını hafifletir,
 • Sinüsleri temizler ve solunum yollarına fayda sağlar,
 • Mevsimsel alerjilerde rahatlama sağlayabilir,
 • Cilt sağlığını artırır,
 • Enerji ve egzersiz performansını artırır,
 • Baş ağrısı hafifletir,
 • Kolik semptomları iyileştirir,
 • IBS semptomlarını iyileştirir,
 • Güneş yanığı koruması ve rahatlama sağlar,
 • Nefesi temizler ve ağız sağlığını destekler,
 • Saç uzamasını teşvik eder ve saç kepeğini azaltır,
 • Kaşıntıları hafifletir,
 • Doğal olarak böcekleri kovar,
 • Mide bulantısını azaltır.

 

Referanslar

 

Top 15 Peppermint Oil Uses and Benefits, for Gut Health, Headaches & More

 

Peppermint Essential Oil

 

Peppermint Oil Promotes Hair Growth without Toxic Signs

 

Instant effects of peppermint essential oil on the physiological parameters and exercise performance

 

The impact of peppermint oil on the irritable bowel syndrome: a meta-analysis of the pooled clinical data

 

The effects of peppermint on exercise performance

 

A near fatal case of high dose peppermint oil ingestion- Lessons learnt

 

A Review of the Bioactivity and Potential Health Benefits of Peppermint Tea (Mentha Piperita L.)

 

Peppermint PLANT

 

Peppermint Oil Book