Misk Adaçayı (Clary Sage) bitkisinin şifalı bir bitki olarak uzun bir geçmişi vardır. Salvi cinsinde çok yıllık bir bitki olup, bilimsel adı da Salvia Sclarea’dır.

 

Misk adaçayı uçucu yağı, özellikle kadınlarda hormonlar için en önemli yağlardan biri olarak kabul edilir. Kramplar, ağır menstrüel sikluslar, sıcak basmaları ve hormonal dengesizlikler gibi konularda faydaları araştırılmıştır. Ayrıca dolaşımı arttırma, sindirim sistemini destekleme, göz sağlığını iyileştirme ve lösemi ile savaşma kabiliyetiyle bilinir.

 

Misk adaçayı uçucu yağı, antikonvülsif, antidepresan, antifungal, anti-enfeksiyöz, antiseptik, antispazmodik, büzücü ve anti-enflamatuar özelliklere sahip en sağlıklı uçucu yağlardan biridir. Aynı zamanda bir sinir toniği ve yatıştırıcı ve ısınma bileşenleriyle sakinleştiricidir.

 

Misk adaçayı (Clary Sage) ismini “net” anlamına gelen Latince “clarus” kelimesinden alıyor. Mayıs-eylül ayları arasında yetişen çok yıllık bir bitkidir ve Kuzey Afrika ve Orta Asya’daki bazı bölgelerin yanı sıra kuzey Akdeniz’e özgüdür. Bitki boyu 4-5 metreye ulaşır ve tüylerle kaplı kalın kare gövdelidir. Geniş bir renk aralığında demetler halinde çiçek açar.

 

Misk Adaçayı Çiçeği

 

Tarihçe, Geleneksel Tıptaki Yeri & Efsaneler

 

Kaynaklar Akdeniz’de sıkça görülen Misk Adaçayının köklü bir geçmişe sahip olduğunu söylese de çok fazla tarihi bilgi bulunmamaktadır.

 

Milattan önce 371-287 yıllarında yaşayan Theophrastus ve daha sonraki yüzyıllarda Pliny the Elder ve Dioscorides bu bitkiden bahsetmektedirler. Dolayısıyla şunu bilmekteyiz ki bu bitki gerçekten de eski kullanımı olan şifalı bitkilerden birisidir. 

 

Tohumları geleneksel tıpta gözleri tedavide kullanıldığından “clarity” ya da”clear eye” kelimesiyle ilişkilendirilebilir. Ayrıca Latince’de clarus temiz demektir.  

 

Misk Adaçayı Uçucu Yağı Özellikleri

 

Misk Adaçayı uçucu yağı fitokimyasallarına göz atıldığı zaman ana bileşenlerin; sklareol, alfa terpineol, geraniol, linalil asetat, linalool, karyofilil, neril asetat ve germacren-D’dir; % 72 oranında yüksek konsantrasyonda ester olduğu görülür. 

 

Bu temel bileşenler misk adaçayının özelliklerinden sorumludur ve bunlar aşağıdaki gibi sıralanır.

 

Anti-depresan – Depresyonu iyileştirir,
Anti-konvülsan – Konvülsiyonların şiddetini azaltır veya önler,
Antispazmodik – İstemsiz kasların spazmlarını hafifletir,
Afrodizyak – Libidoyu arttırmaya yardımcı olur,
Analjezik – Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur,
Antiepileptik – Epilepsi tedavisinde yardımcı olur,
Emenagog- Adet akışını arttırır veya uyarır,
Hipotansif – Kan basıncını düşürür,
Sindirim – Sağlıklı bir sindirime yardımcı olur,
Sıkılaştırıcı – Cilt hücrelerinin ve vücut dokularının kasılmasına yardımcı olur,
Öforik – Mutluluk ruh halini artırır veya mutlu hormonları yaymaya yardımcı olur

 

Bu yağın parfüm notası orta/kalp notadır. Misk adaçayı yağı; ıtır yağı, lavanta yağı, yasemin yağı ve neroli yağı gibi çiçek yağları; limon yağı, bergamot yağı ve diğer narenciye yağları ayrıca ak günlük yağı, sedir ağacı yağı ve sandal ağacı yağı gibi odunsu yağlar ile mükemmel harmanlar oluşturur.

 

Misk adaçayı uçucu yağı renk olarak açık sarı ve kıvam olarak oldukça incedir. Kokusu keskin ve “bitkisel”dir.

 

Misk Adaçayı Uçucu Yağı Faydaları Infografik

 

Misk Adaçayı Uçucu Yağı Faydaları

 

1. Adet Rahatsızlığını Giderir

 

Misk adaçayı, hormon seviyelerini doğal olarak dengeleyerek ve tıkalı sistemin açılmasını teşvik ederek adet döngüsünü düzenlemeye çalışır. Şişkinlik, kramplar, ruh hali değişimleri ve yiyecek istekleri de dahil olmak üzere PMS semptomlarını tedavi etme gücüne sahiptir.

 

Misk adaçayı ayrıca antispazmodiktir, yani spazmları ve kas krampları, baş ağrıları ve karın ağrıları gibi ilgili sorunları tedavi eder. Bunu, kontrol edemediğimiz sinir uyarılarını gevşeterek yapar.

 

İngiltere’deki Oxford Brooks Üniversitesi’nde yapılan ilginç bir çalışma, aromaterapinin emekçi kadınlar üzerindeki etkisini analiz etti. Çalışma sekiz yıl sürdü ve 8.058 kadını içeriyordu.

 

Bu çalışmadan elde edilen kanıtlar, aromaterapinin doğum sırasında maternal kaygı, korku ve ağrıyı azaltmada etkili olabileceğini göstermektedir. Doğum sırasında kullanılan 10 uçucu yağdan, misk adaçayı uçucu yağı ve papatya yağı ağrının azaltılmasında en etkili olanıydı. 

 

2012 yılında yapılan bir başka çalışma, lise kızlarının adet döngüsü sırasında aromaterapinin ağrı kesici olarak etkilerini ölçmüştür. Bir aromaterapi masaj grubu ve bir asetaminofen (ağrı kesici ve ateş düşürülmüş) grubu vardı.

 

Aromaterapi masajı tedavi grubundaki deneklere; karın bir kez badem yağı bazında cage adaçayı, mercanköşk, tarçın, zencefil kökü ve ıtır yağları kullanılarak masaj yapıldı.

 

Adet ağrısı seviyesi 24 saat sonra değerlendirildi; Sonuçlar, aromaterapi grubunda adet ağrısının azalmasının, asetaminofen grubundan anlamlı derecede yüksek olduğunu buldu. 

 

2. Hormonal Dengeyi Destekler

 

Misk adaçayı vücudun hormonlarını etkiler çünkü endokrin sistem içinde değil bitkilerden elde edilen “diyet östrojenleri” olarak adlandırılan doğal fitoöstrojenleri içerir. Bu fitoöstrojenler, misk adaçayına östrojenik etkilere neden olma yeteneği verir. Östrojen seviyelerini düzenler ve uterusun uzun süreli sağlığını garanti eder – rahim ve yumurtalık kanseri riskini azaltır.

 

Günümüzde pek çok sağlık sorunu, kısırlık, polikistik over sendromu ve östrojen bazlı kanserler gibi şeyler bile, kısmen yüksek östrojenli yiyecek tüketimimizden dolayı vücuttaki aşırı östrojenden kaynaklanmaktadır. Uçucu adaçayı bu östrojen seviyelerini dengelemeye yardımcı olduğundan, inanılmaz derecede etkili bir uçucu yağdır.

 

Fitoterapi Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan 2014 çalışmasında, misk adaçayı uçucu yağı solunmasının kortizol seviyelerini yüzde 36 oranında azaltma ve tiroid hormon düzeylerini artırma kabiliyetine sahip olduğu bulundu.

 

Çalışma, bazıları depresyon tanısı konmuş, menopoz sonrası 50’li yaşlarda 22 kadın üzerinde yapıldı. Araştırmanın sonunda, araştırmacılar misk adaçayı yağının kortizolü düşürme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ve ruh halini iyileştirici anti-depresan etkisinin bulunduğunu” belirtmiştir. Diğer bir deyişle, misk adaçayı uçucu yağı da depresyon için etkili bir doğal ilaçtır. 

 

3. Uykusuzluğu Giderir

 

Uykusuzluk çeken insanlar, misk adaçayı uçucu yağı ile rahatlama bulabilirler. Doğal bir yatıştırıcıdır ve uykuya dalmak için gereken sakinlik ve huzur hissini verecektir.

 

Uyuyamadığınızda, genellikle yenilenmemiş hissine sahip olursunuz; bu, gün boyunca çalışma yeteneğinizi etkiler. Uykusuzluk sadece enerji seviyenizi ve ruh halinizi değil, sağlığınızı, iş performansınızı ve yaşam kalitenizi de etkiler.

 

Uykusuzluğun iki ana nedeni stres ve hormonal değişimlerdir. Misk adaçayı gibi tamamen doğal bir organik yağ, uykusuzluğu, stres ve kaygı duygularını hafifleterek ve hormon seviyelerini dengeleyerek ilaçsız rahatlatır.

 

4. Dolaşımı Artırır

 

Misk adaçayı, kan damarlarını açar ve artan kan dolaşımını sağlar; ayrıca beyni ve arterleri gevşeterek tansiyonu düşürür. Bu, kaslara giren oksijen miktarını artırarak ve organ fonksiyonunu destekleyerek metabolik sistemin performansını artırır.

 

Kore Cumhuriyeti Temel Hemşirelik Bilimi Bölümünde yapılan bir araştırma, adaçayı yağının idrar tutamama veya istemsiz idrara çıkma olan kadınlarda kan basıncını düşürme yeteneğini ölçmüştür.

 

Otuz dört kadın çalışmaya katıldı ve onlara misk adaçayı uçucu yağı, lavanta yağı ya da badem yağı verildi (kontrol grubu için);  bu yağların solunmasından 60 dakika sonra ölçümler yapıldı.

 

Sonuçlar, misk adaçayı uçucu yağı grubunun, kontrol ve lavanta yağı gruplarına göre sistolik kan basıncında anlamlı bir düşüş, lavanta yağ grubuna göre diyastolik kan basıncında anlamlı bir düşüş ve kontrol ile karşılaştırıldığında solunum hızında önemli bir düşüş olduğunu göstermiştir.

 

Veriler, misk adaçayı yağı solumanın, idrar tutamamayan kadınlarda, özellikle de değerlendirmeler yapıldığı zaman, gevşemeyi sağlamada faydalı olabileceğini göstermektedir. 

 

5. Kolesterolü Düşürür

 

Kolesterol, karaciğer tarafından üretilen ve vücut tarafından hücrelerin, sinirlerin ve hormonların düzgün çalışması için gereken doğal bir maddedir.

 

Kolesterol, kan dolaşımındaki lipidlerde (yağ asitleri) dolaşır, buna plak denir ve arterlerin duvarlarında birikebilir. Bu, kanın vücudun hayati bölgelerine akışını azaltır ve plak oluşmaya devam ederse, kalp krizi veya felç geçirme riskini önemli ölçüde artırır.

 

Misk adaçayı uçucu yağının antioksidan ve antienflamatuar özellikleri kardiyo-koruyucudur ve kolesterolün doğal olarak düşürülmesine yardımcı olur. Misk adaçayı yağı duygusal stresi azaltır ve kan dolaşımını iyileştirir ki bunlar  kolesterolü düşürmek ve kardiyovasküler sisteminizi desteklemek için iki önemli faktördür.

 

6. Stres Düşürücü Olarak Çalışır

 

Misk adaçayı, bir antidepresan ve endişe için en iyi doğal ilaçlardan biri olarak değerlendirilmektedir; anksiyete ve başarısızlık duygularını hafifletirken güven ve zihinsel gücü arttırır. Aynı zamanda öforik özelliklere sahiptir, sizi neşe ve rahatlık hissi vererek sizi güldürür.

 

Güney Kore’de yapılan bir 2010 araştırması, misk adaçayı uçucu yağının depresyon hastaları için terapötik bir ajan olarak geliştirilebileceğini buldu. Çalışma için, farelere zorla yüzme testi yapılarak antidepresan özellikleri ölçülmüş; misk adaçayı yağı, en güçlü anti-stres etkisine sahip bitki olarak bulunmuş.

 

7. Lösemi ile Savaşır

 

Yunanistan, Atina’daki Hellenic Anti-kanser Enstitüsü, İmmünoloji Bölümünde yürütülen umut verici bir çalışma, misk adaçayı uçucu yağında bulunan kimyasal bir bileşik olan sclareol’un lösemi ile mücadelede oynadığı rolü incelemiştir. Sonuçlar, sklareolün apoptozis süreci boyunca hücre çizgilerini öldürebildiğini gösterdi.

 

Apoptoz programlanmış hücre ölümü sürecidir; apoptozun rolünü içeren araştırmalar 1990’ların başından beri önemli ölçüde artmıştır. Yetersiz miktarda apoptoz, kanser gibi kontrolsüz hücre proliferasyonuna yol açar.

 

8. Bakterileri ve Enfeksiyonları Öldürür

 

Misk adaçayı, bakteriyel ve fungal enfeksiyonların büyümesini ve yayılmasını engeller; ayrıca bakterilerin vücudumuza su veya yiyecek yoluyla girmesini  durdurabilir. Bu antibakteriyel özellikler kolonu, bağırsakları, idrar yollarını ve boşaltım sistemini korur.

 

Misk adaçayı ayrıca antiseptiktir, bu nedenle bu uçucu yağı yaralara uyguladığınızda enfekte olmazlar. Bu faydalı özellik yaraları koruyacak ve kesikleri iyileştirecek ve vücudunuzun hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır.

 

Postepy Dermatol Alergol dergisinde yayınlanan 2015 araştırmasında, antimikrobiyal özellikleri nedeniyle yara ve cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için adaçayı yağının uygulanabileceği tespit edildi.

 

Sonuçlar, misk adaçayı  yağının, yara enfeksiyonlarından izole edilen staphylococcus aureus, S. epidermidis ve S. xylosus dahil olmak üzere klinik kalıntılara karşı güçlü antistafilokokal aktiviteye sahip olduğunu gösterdi. 

 

9. Cilt Sağlığını Destekler

 

Birçok çiçek ve baharat bitkisinde bulunan doğal olarak oluşan bir fitokimyasal olan linalil asetat, misk adaçayı uçucu yağında da bulunur. Bu ester cilt iltihabını azaltır ve döküntüler için doğal bir ilaç olarak işlev görür; Aynı zamanda ciltte yağ üretimini düzenler.

 

Misk adaçayı yağı bu bakımdan jojoba yağı gibi çalışır, bu yüzden ikisinin birleştirilmesi cildi gün boyu bile koruyacak mükemmel bir cilt nemlendiricisi sağlar.

 

10. Sindirimi Destekler

 

Sindirim sistemi, sağlığın temelidir. Bu şaşırtıcı sistem, her gün tükettiğimiz yiyecekleri ve sıvıları sindirme işini tamamlamak için birlikte çalışan sinir, hormon, bakteri, kan ve organların bir kombinasyonunu içerir.

 

Misk adaçayı uçucu yağı, sindirim sürecini hızlandıran ve kolaylaştıran mide suları ve safranın salgılanmasını artırır. Hazımsızlık semptomlarını hafifleterek, misk adaçayı kramp, şişkinlik ve karın rahatsızlıklarını en aza indirir.

 

Bu güçlü esansiyel yağ ayrıca mide rahatsızlıklarını önler ve vücudun gün boyunca tüketilen çok ihtiyaç duyulan vitamin ve mineralleri emmesine yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini düzenler, kabızlığı giderir ve mide ülseri semptomlarını ve yaralarını iyileştirmeye yardımcı olur.

 

Misk adaçayı uçucu yağı faydaları aşağıdakileri tedavi etmek için de kullanılabilir:

 

 • Astım belirtileri
 • Migren
 • Bronşit
 • İktidarsızlık
 • Boğaz enfeksiyonları
 • Böbrek hastalıkları

 

 Misk-Adaçayı-Uçucu-Yağı-Çiçek-Açmış-Misk-Adaçayı-Bitkisi

 

Misk Adaçayı Uçucu Yağı Kullanımları

 

Clary sage uçucu yağı, turunçgillerin yağlarının yanı sıra lavanta, servi esansiyel yağı, frankinsence yağı, ıtır – geranium, gül, vetiver ve sandal ağacı esansiyel yağları ile iyi karışır.

 

 • Stres atma ve aromaterapi için, 2 – 3 damla esansiyel yağı difüzöre koyun veya soluyun.

 

 • Ruh halinizi ve eklem ağrılarını iyileştirmek için, ılık banyo suyuna 3-5 damla misk adaçayı uçucu yağı ekleyin.  

 

 • Göz bakımı için temiz ve ılık bir yıkama bezine 2-3 damla misk adaçayı uçucu yağı ekleyin; Bezi iki gözünüzün üzerine 10 dakika boyunca bastırın.

 

 • Kramp ve ağrı gidermek için, 5 damla misk adaçayı uçucu yağını 5 damla taşıyıcı yağla (jojoba veya hindistan cevizi yağı gibi) seyrelterek bir masaj yağı oluşturun ve gerekli alanlara uygulayın.

 

Bakınız: Aromaterapio – Uçucu Yağ Seyreltme Cetveli

 

 • Cilt bakımı için 1: 1 oranında bir misk adaçayı esansiyel yağı ve bir taşıyıcı yağ karışımı (hindistan cevizi veya jojoba gibi) oluşturun. Karışımı doğrudan yüzünüze, boynunuza ve vücudunuza uygulayın.

 

 • Ağızdan direkt kullanım için, sadece çok kaliteli yağ markaları kullanılmalıdır. Suya bir damla misk adaçayı yağı damlası ekleyin veya besin takviyesi olarak alın; bal ya da smoothienize ekleyin.

 

 • Sindirimi kolaylaştırmak için, misk adaçayı uçucu yağı ve bir taşıyıcı yağı eşit miktarda karıştırıp, karın bölgelerine masaj yapın veya içine 3-5 damla misk adaçayı yağı eklenmiş ile sıcak havlu ile kompres yapın.

 

 • Dua veya meditasyonunu pekiştirmek için 6 damla misk adaçayı uçucu yağı ile 2 damla buhur yağı, beyaz köknar yağı veya portakal yağı karıştırın. Karışımı bir difüzöre veya yağ yakıcısına ekleyin.

 

 • Astım semptomlarını doğal olarak gidermek için, 4 damla misk adaçayı uçucu yağını lavanta yağı ile karıştırın ve harmanı göğsünüze veya sırtınıza masaj yapın.

 

 • Saç sağlığı için duş alırken eşit ölçüde misk adaçayı uçucu yağı ve biberiye uçucu yağı ile saç derinize masaj yapın.

 

Olası Yan Etkiler ve Önlemler

 

Hamilelikte, özellikle ilk trimesterde veya karnında kullanırken dikkatli olun, çünkü tehlikeli olabilecek uterus kasılmalarına neden olabilir. Ayrıca bebekler ve küçük çocuklar için de uygun değildir.

 

Misk adaçayı uçucu yağının gözleri açtığı, görüşü iyileştirdiği ve erken ya da normal yaşlanma nedeniyle görme kaybından koruduğu iddiaları olmuştur.

 

Bununla birlikte, gözlerde henüz esansiyel yağların kullanılabilirliğini öne sürecek yeterli araştırma yoktur. Güvenli olmayabilir ve ilk önce göz doktorunuzla görüşülmelidir.

 

Alkol kullanımı sırasında veya sonrasında bu yağı kullanmaktan kaçının; raporlar garip rüyalar ve uyuma sorununa yol açabileceğini göstermektedir.

 

Misk adaçayı uçucu yağı topikal olarak kullanırken, cildin hassasiyeti için kendinizi test ettiğinizden emin olun. Olumsuz bir tepki vermediğinizden emin olmak için önce yağı küçük bir alana uygulayın.

 

Kloral hidrat ve heksobarbiton, misk adaçayı uçucu yağı ile etkileşime girer; uykuya ve uyuşukluğa neden olurlar ve misk adaçayı, bu ilaçların etkilerini arttırıyor gibi gözüküyor.

 

Kloral hidrat ve heksobarbiton, misk adaçayı uçucu yağı ile etkileşime girer. Uykululuk ve uyuşukluğa neden olurlar ve mish adaçayı bu hipnotik ve yatıştırıcı ilaçların etkilerini arttırıyor gibi görünmektedir. Bu etkileşimler, bu iki ilacın etkilerini arttırıyor gibi görünmektedir.

 

Uçucu Yağ Özeti

 

Clary sage yani misk adaçayı esansiyel yağı çok yıllık bitki salvia sclarea’den elde edilir. Kadınların hormonal sağlığı için faydalı uçucu yağlardan biri olarak bilinir.

,

Bu güçlü uçucu yağın adet rahatsızlığını giderdiği, hormonal dengeyi desteklediği, uykusuzluğu azalttığı, kan dolaşımını artırdığı, kalp sağlığını iyileştirdiği, stresi hafiflettiği, sindirime yardım ettiği, cilt sağlığını desteklediği, enfeksiyonlarla mücadele ettiği ve lösemi ile mücadele ettiği gösterilmiştir.

 

Misk adaçayı uçucu yağı aromatik, topikal ve dahili olarak kullanılabilir. Saygın bir üreticinin elde ettiğiniz %100 saf uçucu yağ kullandığınızdan emin olun. Doğrudan şişeden solunabilir, ortama yayılabilir , cilde uygulanır veya yemek tariflerinize eklenebilir.

 

Referanslar

 

Theophrastus Clary Sage

Dioscorides Clary Sage

Salvia Sclarea

Clary Sage Oil Benefits for Menstrual Pain, Hormone Balance and More

The effect of sclareol on growth and cell cycle progression of human leukemic cell lines

Differential effects on blood pressure in female patients

The effect of clary sage oil on staphylococci responsible for wound infections

Antidepressant-like effect of Salvia sclarea

Cortisol plasma levels in menopausal women after inhalation of clary sage oil