Limon ve limon uçucu yağı halk tıbbında bir çok sağlık problemini tedavi etmek için en az 1.000 yıldır kullanılmıştır.

 

Narenciye bitkileri, tıp ve mutfaktaki türlü kullanımları sebebiyle çok faydalı uçucu yağların kaynağı olurlar.  Limon kabuğu yağı, çok yönlülüğü ve güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle en popüler narenciye grubu uçucu yağlardan biridir.

 

Limon uçucu yağının sağlığa faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Limon, toksinleri vücuttan temizleme kabiliyeti ile bilinir ve lenfatik drenajı tetiklemek, enerjiyi canlandırmak, cildi arındırmak ve bakteri ve mantarlarla savaşmak için yaygın olarak kullanılır.

 

Kullanımları çok çeşitli olduğundan bir şişe yağ ile epey sorunu halledebiliyorsunuz. Doğal diş beyazlatıcısı, ev temizleyicisi, çamaşır parfümlendirme, modunuzu yükseltme ve bulantı giderme gibi konular bu yağın kapsamına girer. Dolayısıyla bu yağ elde mutlaka bulundurulması gereken uçucu yağlardan birisidir.

 

Limon Uçucu Yağı Özellikleri

 

Bilimsel olarak Citrus limonu adı verilen limon, Rutaceae ailesine ait çiçekli bir bitkidir. Limon bitkileri, dünyada birçok ülkede yetişmektedir, ancak Asya’ya özgüdürler ve MS 200 gibi Avrupa’ya getirildiklerine inanılır. Amerika’da, İngiliz denizciler tarafından denizde ortaya çıkan bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele için kullanılmıştır.

 

Limon uçucu yağı meyveden değil limon kabuğundan çıkartılır. Kabuğu aslında yağda çözünen fito-besinler nedeniyle limonun en besleyici ve yoğun kısmıdır. Limon esansiyel yağı terpenler, seskiterpenler, aldehitler, alkoller, esterler ve steroller gibi birçok doğal bileşikten oluşur. 

 

Limon ve limon kabuğu yağı ferahlatıcı kokuları ve canlandırıcı, arındırıcı ve temizleyici özellikleri nedeniyle popülerdir. Araştırmalar bu yağın güçlü antioksidanlar içerdiğini ve iltihaplanmayı azaltmaya, bakteri ve mantarlarla savaşmaya, enerji seviyelerini arttırmaya ve sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

 

Limon Uçucu Yağı Faydaları Infografik

 

Limon Uçucu Yağı Faydaları

 

1. Mide Bulantısı Giderir

 

Eğer mide bulantısından kurtulmak istiyorsanız, özellikle hamileyseniz ve sabah rahatsızlığınız varsa, doğal ve etkili bir ilaç olarak iş görür. 

 

2014 yılı çift kör, randomize ve kontrollü bir kritik çalışma, limon solunmasının bulantı ve kusma üzerindeki etkilerini gebelikte araştırdı. Bulantı ve kusma şikayeti olan yüz gebe kadın, mide bulantısı hissettikleri anda limon aromatik yağı solumakta olan müdahale grubu katılımcılarla müdahale ve kontrol gruplarına ayrıldı.

 

Araştırmacılar, kontrol grubu ve müdahale grupları arasında bulantı ve kusma ortalama puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu, limon kabuğu yağı grubunun daha düşük puanlara sahip olduğunu bulmuşlardır. Bu, limon organik yağının hamilelik sırasında bulantı ve kusmayı azaltmak için bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir. 

 

Mide bulantısına iyi gelen yağlar hakkında daha fazla bilgi için konuyla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

 

2. Sindirimi Problemlerini İyileştirir

 

Limon uçucu yağı gastrit ve kabızlık gibi konular da dahil olmak üzere sindirim problemlerini yatıştırmaya yardımcı olabilir.

 

Chemical and Biological Interactions’da yayınlanan 2009 hayvanlar üzerindeki bir çalışma, sıçanlara verildiğinde, gastrik mukozanın erozyonunu azaltarak ve mide lejyonlarına karşı koruyucu bir madde olarak çalışarak gastrit semptomlarını azalttığını buldu. 

 

10 günlük bir randomize edilmiş kontrol çalışmasında, limon, biberiye yağı ve nane uçucu yağlarının yaşlılarda kabızlık üzerindeki etkinliği doğrulanmaya çalışılmıştır.

 

Araştırmacılar, aromaterapi grubunda, uçucu yağları kullanarak karın masajı yaptıranların, kabızlık değerlendirme puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük olduğunu buldu.

 

Ayrıca, deney grubunda bağırsak hareketlerinin sayısının daha yüksek olduğunu buldular. Uçucu yağ grubundaki katılımcıların kabızlık rahatlaması tedaviden sonra iki hafta devam etmiştir. 

 

3. Cildi Besler

 

Limon uçucu yağı, sivilceleri azaltarak, hasarlı cildi besleyerek ve nemlendirerek cildinize fayda sağlar.

 

Laboratuar çalışmaları, limon yağının serbest radikallerin neden olduğu cilt ve hücre hasarını azaltabildiğini göstermektedir. Bu, limon uçucu yağının güçlü antioksidan aktivitesinden ve yaşlanma karşıtı etkilerinden kaynaklanmaktadır. 

 

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan bilimsel bir incelemeye göre, limon esansiyel yağı, kabarcıklar, böcek ısırıkları, yağlı cilt, kesikler, yaralar, selülit, gül hastalığı, uçuk, siğiller gibi cilt sorunlarına karşı da etkilidir.

 

Bu, limon uçucu yağındaki dermatolojik durumları doğal olarak tedavi etmek için çalışan antimikrobiyal bileşiklerden kaynaklanmaktadır.

 

4. Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

 

Limon uçucu yağının vücut yağının parçalanmasını teşvik edebileceğini biliyor muydunuz?

 

Kilo kaybı için en iyi esansiyel yağlardan biri olan greyfurt yağı gibi limon da d-limonen içerir. Metabolizmayı desteklediği ve lenf bezlerinin temizlenmesinde etkili olduğu için kilo kaybına sebep olur.

 

Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition’da yayınlanan bir hayvan çalışmasında, fareler, 12 haftalık bir süre zarfında limon kabuğundan ekstrakte edilen limon polifenolleri ile takviye edilmiştir.

 

Sonuç olarak, vücut ağırlığındaki artış, yağ pedlerinin birikmesi ve hiperlipidemi, hiperglisemi ve insülin direnci gelişimi önemli ölçüde baskılanmıştır. 

 

5. Vücudu Arındırmaya Yardımcı Olur

 

Limon uçucu yağı vücut üzerinde arındırıcı, temizleyici ve koruyucu bir etkiye sahiptir. Vücudu zararlı patojenlere karşı savunmaya yardımcı olur ve kan ve karaciğer yoluyla detoksifikasyonu teşvik eder. Limon yağı ayrıca vücudun atık ve toksinleri temizlemesine yardımcı olan lenfatik temizliği de tetikler.

 

2016 yılında yapılan bir hayvan çalışması, aspirin kaynaklı akut karaciğer ve böbrek hasarı gelişen sıçanlara limon esansiyel yağı uygulandığında, oksidatif stresi ve her iki organa da hasarı azaltabildiğini buldu. 

 

Bir başka hayvan çalışması, limon uçucu yağı ve diğer uçucu yağların farelerde organların antioksidan durumu üzerindeki etkilerini test etti. Fareler çok düşük dozlarda bile altı ay boyunca uçucu yağlarla tedavi edildiğinde, oksidatif stresi azaltabildiler.

 

Ayrıca organların yapısal bütünlüğünü ve fonksiyonel aktivitesini koruyabildiler. Limon uçucu yağı ve zencefil ekstraktı karışımı, farelerin karaciğer ve beyni üzerinde en büyük antioksidan etkiye sahipti. 

 

6. Ağız Sağlığını Artırmak

 

Limon esansiyel yağı antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğundan, oral pamukçuk ve ağız kokusu dahil olmak üzere birçok durum için doğal bir ilaç görevi görür. Dişleri doğal olarak beyazlatmak ve diş çürümelerini önlemek için de kullanılabilir. 

 

90 HIV / AIDS hastasının katıldığı randomize kontrollü bir çalışma, oral maya enfeksiyonunun tedavisinde limon suyunun etkinliğini değerlendirdi. Araştırmacılar, oral maya enfeksiyonu için limon suyu kullanmanın, HIV pozitif bir popülasyondaki durumu tedavi etme yeteneği nedeniyle doğrulandığını buldular. 

 

Narenciye suları, asidik yapıları nedeniyle uzun süreli kullanımdan sonra diş erozyonuna neden olma yetenekleriyle bilinmesine rağmen, uçucu yağların aynı asit erozyonuna neden olduğu görülmemektedir. 

 

7. Lenfatik Sistemi Temizler

 

Limon uçucu yağı antibakteriyel, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir, böylece bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve solunum koşullarına karşı savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca alerjiler için ana uçucu yağlardan biri olarak hizmet eder.

 

En iyi öksürük esansiyel yağlarından biridir, çünkü lenfatik sisteme fayda sağlar, zararlı patojenlerden korur ve lenf düğümlerindeki iltihabı azaltır. Limon esansiyel yağı da lenfatik temizliği tetikler, böylece öksürüğe neden olabilecek sıvı birikimini azaltır. 

 

8. Antimikrobiyal Ajan Olarak Çalışır

 

Çalışmalar, limon esansiyel yağının, yağ, limonen ve b-pinende bulunan iki baskın bileşik nedeniyle doğal bir antimikrobiyal ajan olarak çalıştığını göstermektedir. Bu, limon uçucu yağını gıda temizleme ve korumada güçlü bir araç haline getirir.

 

Limon yağı, evinizi bakteri, mantar ve diğer zararlı patojenler gibi zararlılardan temizlemek için kullanılabilir. Limonu doğal bir temizlik ürünü olarak kullanmak, evinizi tehlikeli kimyasallardan üretilen geleneksel ürünlerden de uzak tutar.

 

Araştırmalar ayrıca limon uçucu yağının gıda sistemimizi korumaya yardımcı olabileceğini de gösteriyor. Limon yağının koruyucu etkilerini test eden bir çalışmada, araştırmacılar limonun dana kıymasında bakteri gelişimini engellediğini buldular.

 

Limon uçucu yağı, Listeria monocytogenes gelişimini başarıyla durdurdu, bu da gıda kaynaklarımızda kontaminasyonu önlemede rol oynadığını düşündürüyor.

 

Bu, gıda sistemimize yardımcı olur, çünkü Listeria monocytogenes, Salmonella, Staphylococcus aureus ve Escherichia coli gibi bakterilerle kontamine yiyeceklerin gıda kaynaklı hastalıklara neden olduğu bildirilmiştir. 

 

9. Tümör ve Kansere Karşı Etkili Olabilir

 

Hayvan çalışmaları, limon esansiyel yağının önemli bir bileşeni olan limonenin anti-tümör ve kemoterapötik etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

 

Oral limon uçucu yağı beslemesi, gözlemlenebilir herhangi bir sistemik toksisite olmaksızın meme karsinomunda (meme kanseri) önemli bir gerileme ile sonuçlanmıştır.

 

Hayvan çalışmaları ayrıca, limonen içeren sitron yağlarının topikal olarak kullanılmasının, kadınların meme kanserini önlemesine yardımcı olmak için güvenli ve uygulanabilir bir seçenek olabileceğini göstermektedir, ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. 

 

Limon Uçucu Yağı Kullanımları

 

Limon uçucu yağının çok yönlü olduğundan bahsetmiştik. Kullanımlarını düşündüğümüzde ise durum değişmiyor ve yapılabilecek tonla tarif var. İlham vermesi açısından en önemlilerini paylaşıyoruz:

 

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek için: Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, bakterileri öldürmek ve lenfatik sisteminizi desteklemek için,
2-3 çay kaşığı uçucu yağı yarım çay kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırın ve boynunuza sürün.

 

Detoksa Destek: Vücudunuzu arındırmak ve detoksifikasyonu teşvik etmek için bir bardak suya 1-2 damla kaliteli, saf limon uçucu yağı ekleyin ve günde iki kez için. Kaynağını bilmediğiniz yağlarla asla bu uygulamayı yapmayın!

 

Mukus & Balgamı Temizleyin: Mukusu ortadan kaldırmak ve tıkanıklığı gidermek için limon uçucu yağını doğrudan şişeden soluyun veya 2-3 damlası ile yarım çay kaşığı hindistancevizi yağını birleştirin ve topikal olarak göğsünüze ve burnunuza uygulayın.

 

Çamaşır Makinesinde: Çamaşırlarınızın güzel kokmasını istiyorsanız yumuşatıcı gözüne bir kaç damla damlatabilirsiniz! En az lavanta kadar güzel koku verecek aynı zamanda makinenizde temizlik de yapmış olacaksınız.

 

Diş Beyazlatıcı: Limon uçucu yağı, kabartma tozu ve hindistancevizi yağını karıştırın ve 2-3 dakika boyunca dişlerinize uygulayın.

 

Doğal Dezenfektan: Tezgahlarınızı dezenfekte etmek ve küflü duşunuzu temizlemek için doğal bir çözüme ne dersiniz? Geleneksel temizlik için saf su (ve biraz beyaz sirke) ile doldurulmuş bir sprey şişesine 30-40 damla limon yağı ve 10-20 damla çay ağacı yağı ekleyin.

 

Bu doğal temizlik ürünü, özellikle mutfağınız ve banyonuz gibi yerlerde evinizdeki toksinleri ve bakterileri öldürmek için kullanılabilir.

 

Yan Etkileri ve Önlemler

 

Limon uçucu yağı, topikal olarak kullanıldığında fotosensitivite yani güneşe karşı duyarlılığa neden olabilir, bu nedenle cildinizde limon uçucu yağı kullandıktan sonra 12 saate kadar doğrudan güneş ışığından kaçınmanız gerekir. Aksi halde ciddi güneş yanıkları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bergamot uçucu yağı bu konuda en tehlikeli yağların başında gelir.

 

Limon uçucu yağı bazı kişilerde ciltte tahrişe neden olabilir, bu nedenle topikal olarak kullanmadan önce küçük bir alanda alerji testi yapmayı unutmayın.

 

Limon uçucu yağını ciltte kullanırken, özellikle yüz gibi hassas bölgelerde, hindistancevizi yağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeyi unutmayın.

 

Bakınız: Aromaterapio – Uçucu Yağ Seyreltme Cetveli

 

Uçucu Yağ Özeti:

 

Limon uçucu yağı, limon kabuklarının soğuk olarak preslenmesi ile elde edilir. Doğu tıbbında 1000 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır ve antienflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle çok şifalıdır.

 

Limon, temizlik, kozmetik ürünü olarak ve sağlığınızı faydaları için kullanılabilecek çok yönlü bir uçucu yağdır.

 

Limon uçucu yağının en bilinen faydaları şunları içerir:

 

  • Bulantıları geçirmek,
  • Sindirimi iyileştirmek,
  • Cildi beslemek,
  • Kilo kaybına yardım etmek,
  • Vücudu toksinlerden arındırmak,
  • Ağız hijyenini artırmak,
  • Öksürük ve diğer solunum problemlerini hafifletmek,
  • Bakterilerin aşırı çoğalmasını engellemek,
  • Tümörlerin büyümesini engellemek.

 

Referanslar

 

Top 10 Lemon Essential Oil Uses and Benefits

 

Lemon Essential Oil

 

Biological Activities and Safety of Citrus spp. Essential Oils

 

Citrus lemon essential oil: chemical composition, antioxidant and antimicrobial activities

 

A Study of the Phototoxicity of Lemon Oil

 

Antimicrobial Influence of Nanoemulsified Lemon Essential Oil and Pure Lemon Essential Oil on Food-Borne Pathogens and Fish Spoilage Bacteria

 

Effects of Lemon Essential Oil Aroma on the Learning Behaviors of Rats