Limon otu uçucu yağı, çok çeşitli faydaları ve kullanımları ile günümüzde en popüler esansiyel yağlardan biridir.

 

Lemongrass yağı, aromaterapi ile kas ağrısını hafifletir, harici kullanıldığında bakterileri öldürür, böcekleri uzaklaştırır ve vücut ağrılarını azaltır.

 

Dahili olarak alındığında ise sindirim sistemine yardımcı olur. Mükemmel kokusu ve antimikrobiyal özellikleri ile kozmetik ürünlerinde de kullanılır.

 

Limon otu esansiyel yağını oluşturan bileşiklerin antifungal, böcek öldürücü, antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

 

Limon otu bazı bakteri ve mayaların büyümesini önleyebilir. Ayrıca antioksidan özelliğe sahiptir.

 

Ayrıca kas ağrılarını hafifletici, ateş azaltıcı ve adet akışını uyarmak için kullanılan maddeler içerir.

 

Limon Otu Uçucu Yağı Özellikleri

 

Limon otu uçucu yağı, limon otu bitkisinin yapraklarından veya otlarından, çoğunlukla Cymbopogon flexuosus veya Cymbopogon citratus bitkilerinden distilasyon yöntemi ile çıkartılır.

 

Limon Otu, Poaceae ailesine ait bir bitkidir. Limon otu Cymbopogon olarak da  da bilinir; yaklaşık 55 çeşit ot içerir.

 

Limon otu, 1 metre yüksekliğe eşiyen ve geniş kümeler şeklinde büyür.  Yağ, hafif, taze ve alt notalarda toprağımsı kokulara sahiptir. 

 

Limon otu bitkisi (C. citratus), west indian lemongrass veya lemongrass (İngilizce), hierba limon veya zacate de limón (İspanyolca), citronelle veya verveine des indes (Fransızca) ve xiang mao (Çince) gibi çeşitli uluslararası isimlerle bilinir.

 

Bugün Hindistan, dünyadaki toplam yıllık üretimin yaklaşık yüzde 80’ine sahip en büyük limon yağı üreticisidir.

 

Kökeni Nepal, Sri Lanka, Batı Hint Adaları, Filipinler ve Güney Afrika’dır. Esansiyel yağ verimliliği 0.25-0.6% civarındadır.

 

Buna göre 100 kilogram limon otundan 250-600 gram yağ çıkar.

 

Limon otu esansiyel yağının kimyasal bileşimi coğrafi kökenine göre değişir; bileşikler tipik olarak hidrokarbon terpenler, alkoller, ketonlar, esterler ve esas olarak aldehidleri içerir.

 

Esas olarak yaklaşık yüzde 70 ila 80 oranında sitralden oluşur.

 

Limon otu esansiyel yağı, A, B1, B2, B3, B5, B6, folat ve C vitamini gibi temel vitaminlerin ve magnezyum, fosfor, manganez, bakır, potasyum, kalsiyum, çinko ve demir gibi minerallerin de kaynağıdır.

 

Limon otu esansiyel yağı fesleğen, bergamot, karabiber, sedir ağacı, misk adaçayı, selvi ağacı yaprağı uçucu yağı, rezene uçucu yağı, ıtır, zencefil kökü, greyfurt, lavanta, limon, portakal, paçuli, biberiye, çay ağacı, kekik ve ylang ylang esansiyel yağları ile iyi karışır.

 

Limon otu esansiyel yağına alternatif arıyorsanız limon çimeni (citronella) yağı kullanabilirsiniz, benzer bir koku da dahil olmak üzere birçok özelliği paylaşırlar.

 

Geleneksel Tıpta Lemongrass Uçucu Yağı

 

Geleneksel tıpta limon otu öz yağı doğal antibakteriyel, antifungal, antiprotozoal, anksiyolitik (anksiyete azaltıcı) ve antioksidan olarak kullanılır.

 

Brezilya’da limon otu, mide sorunlarını ve sinirsel rahatsızlıkları tedavi etmek için en sık kullanılan bitki ilaçlarından biridir.

 

Amazon’da limon otu, sakinleştirici çay şeklinde değerlendirilir. Guatemala’da Carib halkı, ateş, şişkinlik ve yakınma için limon otu yapraklarını kullanarak çay yaparlar.

 

Lemongrass Yağı Faydaları Infografik

 

Limon Otu Uçucu Yağı Faydaları

 

Limon otu uçucu yağı faydaları ve kullanım alanları açısından geniş spektrumlu olarak değerlendirilir. Şimdi araştırma sonuçlarından derlenmiş 20’ye yakın faydası ve kullanımına göz atalım.  

 

1. Kötü Kokulardan Kurtulun ve Doğal Malzeme ile Temizlik Yapın

 

Lemongrass yağını doğal oda spreyi veya koku giderici olarak kullanabilirsiniz. Yağı sprey şişesinde suyla karıştırıp ortama sıkabilirsiniz.

 

Bir aromaterapi difüzörü veya buharlaştırıcı ile ortama da yayabilirsiniz. Lavanta veya çay ağacı yağı gibi diğer uçucu yağları ekleyerek kendi doğal oda spreyinizi de yaratabilirsiniz.

 

Limon otu uçucu yağını temizlik yaparken de kullanabilirsiniz. Evinizi doğal olarak kokudan arındırmanın yanı sıra evin dezenfekte edilmesine yardımcı olur.

 

2. Cildin Rutin Bakımında Yardımcınız Hazır

 

Limon otu yağı cilt sağlığının tesis edilmesinde kullanılabilir. Bir araştırmada limon otu yapraklarının infüzyonunun hayvan derisi üzerindeki etkileri test edildi.

 

İnfüzyon, limon otunu sakinleştirici olarak test etmek için farelerin patilerinde kullanılmıştır.

 

Araştırma sonuçları limon otunun derideki tahrişleri yatıştırmak için kullanılabileceğini düşündürmektedir. Geleneksel tıp da limon otunun bu özelliğini desteklemektedir.

 

Şampuanlara, saç kremlerine, deodorantlara, sabunlara ve losyonlara yağı ekleyebilirsiniz.

 

Limon otu uçucu yağı, tüm cilt tipleri için etkili bir temizleyicidir. Antiseptik ve sıkılaştırıcı özellikleri ile cildi düzgün ve parlak hale getirir ve böylece doğal cilt bakım rutininizin bir parçası olarak kullanılabilir.

 

Gözeneklerinizi sterilize edebilir, doğal bir toner görevi görebilir ve cilt dokularınızı güçlendirebilir.

 

Bu yağı saçınıza, saç derisine ve vücudunuza sürerek baş ağrısını veya kas ağrısını hafifletebilirsiniz. 

 

3. Saç Sağlığınız için Yağlardan Şaşmayın

 

Limon otu yağı, saç köklerinizi güçlendirebilir, bu nedenle saç dökülmesi veya kaşıntılı ve tahriş olmuş bir kafa derisi ile mücadele ediyorsanız, saçınıza birkaç damla yağ ile masaj yapın ve durulayın.

 

Yatıştırıcı ve bakteri öldürücü özellikleri saçlarınıza parlaklık ve tazelik verecek, ayrıca kötü kokulardan da arındıracaktır.

 

4. Böceklerden Kurtulurken Kimyasala Gerek Olmayabilir!

 

Yüksek sitral ve geraniol içeriği nedeniyle, limon otu uçucu yağının sivrisinekler ve karıncalar gibi böcekleri kovucu özellik gösterdiği bilinmektedir.

 

Bu doğal kovucu hafif bir kokuya sahiptir ve doğrudan cilde püskürtülebilir. Pireleri öldürmek için de lemongrass yağı kullanabilirsiniz; suya yaklaşık beş damla yağ ekleyin ve kendi spreyinizi oluşturun, ardından spreyi evcil hayvanınıza sıkarak uygulayın.

 

5. Stres ve Kaygıyı Gidermek için Doğal Çözümler Mevcut

 

Limon otu, anksiyete için kullanabileceğiniz birkaç esansiyel yağdan biridir. Limon otu yağının sakinleştirici özellikleri ve hafif kokusunun endişe ve sinirlilik gidericiliği bilinmektedir.

 

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, denekler kaygıya neden olan bir duruma maruz bırakıldı ve kontrol gruplarının aksine lemongrass yağı (üç ve altı damla) koklayan grubun endişe seviyesinde hızlı bir azalma yaşadığı görüldü.

 

Stresi azaltmak için kendi limon otu masaj yağınızı oluşturun veya vücut losyonunuza limon otu öz yağı ekleyin.

 

Sakinleştirici limon otu çayının faydalarını görmek için yatmadan önce bir bardak limon otu çayı içmeyi de deneyebilirsiniz.

 

6. Kas Gevşetici mi Lazım?

 

Kaslarınız da ağrı, kramp veya spazm mı var? Limon otu uçucu yağı faydaları kas ağrılarını, krampları ve spazmları hafifletmeye yardımcı olma özelliğini de içerir. Ayrıca dolaşımı iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

 

Seyreltilmiş uçucu yağı vücudunuza sürmeyi deneyin. Yağı sıcak suya ekleyerek ayaklarınızı bu suyun içine sokarak da rutin ayak bakımınızı yapabilirsiniz. 

 

7. Detoks Yapacaklara Müjde

 

Limon otu yağı veya çayı, birkaç ülkede detoks ajanı olarak kullanılmıştır. Sindirim sistemini, karaciğeri, böbrekleri, mesaneyi ve pankreası detoks ettiği bilinmektedir.

 

Doğal bir diüretik olarak çalıştığı için, lemongrass yağı tüketmek, zararlı toksinleri vücudunuzdan temizlemenize yardımcı olacaktır.

 

Çorbanıza veya çayınıza ekleyerek sisteminizi temiz tutun. Limon otu yapraklarına kaynar su ekleyerek veya bitki çaylarınıza birkaç damla esansiyel yağı ekleyerek kendi limon otu çayınızı yapabilirsiniz.

 

Limon otu öz yağı’nın mantar enfeksiyonları ve candida albicans üzerindeki etkilerini test etmek için bir çalışma yapıldı.

 

Candida, cildi, cinsel organları, boğazı, ağzı ve kanı etkileyebilen bir mantar enfeksiyonudur.

 

Disk difüzyon testleri kullanılarak lemongrass yağı antifungal özellikleri açısından incelenmiştir.

 

Araştırmalar limon otu uçucu yağının kandidaya karşı güçlü bir in vitro aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir.

 

Bu çalışma ana aktif bileşen olan sitralin özellikle candida albicans mantarının neden olduğu enfeksiyonları azaltma gücüne sahip olduğunu göstermektedir.

 

8. Adet Kramplarına Doğal Bir Çözüm

 

Limon otu çayı içmek adet dönemindeki kadınlara yardımcı olur; ayrıca bulantı ve sinirlilik durumlarında da yardımcı olabilir.

 

Adet döneminizle ilişkili ağrıyı hafifletmek için günde bir iki bardak limon otu çayı için.

 

Bu kullanım hakkında bilimsel bir araştırma yoktur, ancak limon otunun dahili olarak yatıştırıcı ve stres azaltıcı olduğu bilinmektedir, bu nedenle ağrılı kramplara yardımcı olabileceği düşünmek mantıklıdır.

 

9. Mide Problemlerinde İlaca Son Verme Zamanı

 

Limon otu geleneksel tıpta yüzyıllardır mide sıkıntısı, gastrit ve mide ülseri için tedavi edici olarak kullanılmaktadır.

 

Araştırmalar da geleneksel tıbbı destekler niteliktedir.

 

2012 yılında yayınlanan bir araştırma, limon otu uçucu yağının (Cymbopogon citratus) hayvan deneklerin midelerini, etanol ve aspirinin neden olduğu mide hasarından nasıl koruyabildiğini göstermektedir.

 

Çalışma, limon otu uçucu yağının steroid olmayan anti-inflamatuar ilaca bağlı gastropatiyle mücadele eden yeni tedavilerin gelecekteki gelişimi için öncü bir bileşik olarak kullanılabileceği sonucuna varmıştır.

 

Çay veya çorbalarınıza eklemek mide ağrılarını ve ishali iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

 

10. Baş Ağrısına İyi Gelen Yağlar Yedek Takımının Yıldız Oyuncusu

 

Limon otu yağı yatıştırıcı özelliklerinde dolayı baş ağrısından kurtulmak için kullanılabilir.

 

Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri, baş ağrısına neden olabilecek ağrı, basınç veya gerginliği giderme gücüne sahiptir. 

 

Şakaklarınıza seyreltilmiş uçucu yağ ile masaj yapmayı deneyin ve rahatlatıcı lemongrass kokusunu soluyun.

 

11. Antibakteriyel Özellik

 

2012 yılında yapılan bir çalışmada limon otunun antibakteriyel etkileri test edilmiştir.

 

Mikroorganizmalar bir disk difüzyon yöntemi ile test edildi; staph enfeksiyonuna limon otu esansiyel yağı ilave edildi ve sonuçlar limon otu uçucu yağının enfeksiyonu bozduğunu ve antimikrobiyal (veya bakteri öldürücü) bir ajan olarak çalıştığını gösterdi.

 

Aktif bileşenler sitral ve limonen, bakteri ve mantarların büyümesini durdurabilir.

 

Bu, saçkıran, ayak mantarı veya diğer mantar türleri gibi enfeksiyonlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

 

Farelerde yapılan çalışmalar, limon otu esansiyel yağının etkili bir antifungal ve antibakteriyel ajan olduğunu kanıtlamıştır.

 

Kendi doğal vücut veya ayak losyonunuzu yaparak bu esansiyel yağın faydalarından yararlanın.

 

12. Ateş Düşürücü

 

Soğutucu özellikleri ile limon otu uçucu yağı doğal ateş düşürücü olarak kullanım geçmişine sahiptir.

 

Limon otunun ateşi düşürdüğüne inanılmakta, ağrı ve şişkinlikleri hafifleten maddeler içerdiği bilinmektedir.

 

13. Bağışıklık Sisteminizi Destekler

 

Limon otu uçucu yağı, antimikrobiyal ve terapötik özellikleri ile bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir.

 

Araştırmalar ayrıca yağın vücutta hastalıklara sebep olabilen pro-inflamatuar sitokinleri azaltabildiğini göstermiştir.

 

14. Sindirim Sorunlarına Yardımcı Olur

 

Limon otu yağı, mide ve bağırsaklardaki gaz kaynaklı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Ayrıca ishal önleyici etkileri olduğu gösterilmiştir. 2006 yılında yayınlanan araştırmaya göre, limon otu ishali yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

 

Bir araştırmada fareler hint yağı ile yapılıyor ve lemongrass ile tedaviye başlandığında dışkı miktarı önemli ölçüde azalıyor.

 

15. Inflamasyonu Azaltır

 

Araştırmalar, limon otu uçucu yağı’nın harici ve dahili kullanıldığında güçlü anti-inflamatuar yeteneklere sahip olduğunu göstermiştir.

 

İnflamasyonun çoğu hastalığın kökünde olduğunu düşündüğünüzde bu çok büyük.

 

16. Güçlü Antioksidan Etkileri

 

Çalışmalar, limon otu yağı’nın hastalığa neden olan serbest radikallerle mücadele etme kabiliyeti bulunan güçlü antioksidan aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir.

 

2009 yılında yayınlanan bir çalışma, ana bileşenlerinden, sitral’in, insan meme kanseri hücre hattı MCF-7’nin in vitro büyümesini nasıl engelleyebileceğini de göstermektedir. 

 

17. Kolesterolü Düşürür

 

Gıda ve Kimyasal Toksikoloji dergisinde yayınlanan bir araştırma, yüksek kolesterollü hayvanlara toplam 21 gün ağız yoluyla limon otu uçucu yağı vermenin etkilerini inceledi. Farelere 1, 10 veya 100 mg / kg limonotu yağı verildi.

 

Araştırmacılar, en yüksek doz uygulanan grupta kan kolesterol düzeylerinin düştüğünü buldular. Çalışma halk tıbbında kullanılan dozlarda limon otu alımının güvenliğini ve kolesterol seviyelerini düşürdüğünü doğrulamış oldu.

 

18. Grip ve Soğuk Algınlığı ile Savaşır

 

2011 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre limonotu yağı, özellikle ortama yayıldığında, bakteri, grip ve soğuk algınlığına karşı etkili “her derde deva” bir yağdır. Aynı zamanda ateş durumunda da, soğutma etkisiyle yardımcı olabilir.

 

Araştırmacılar, limon otu ve ıtır (geranium) yağı uçucu yağ buharlarının yüzey ve havadaki bakteri seviyelerini azaltıp azaltamayacağını test ettiler. Etkiler kullanılan yöntemlere bağlı olarak değişti; kapalı kutuda, bakteriler uçucu yağ kombinasyonuna 20 saat maruz kaldıktan sonra yüzde 38 oranında azalmıştır.

 

Ofis ortamında ise 15 saat içerisinde bakterilerin yüzde 89 oranında azaldığı görülmüştür. Bu çalışma limon otu esansiyel yağının hava dezenfeksiyonu için bir yöntem olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir. Özellikle çalıştığınız ortam bakteri üremesine uygun bir ortamsa!

 

Çalışma ayrıca esansiyel yağları ortama yaymanın, antibiyotiğe duyarlı ve dirençli bakterilerin büyümesini engellediğini ortaya koydu.

 

Limon Otu Uçucu Yağı Kullanımları

 

Şimdi Limonotu yağının farklı kullanım şekillerine göz atalım.

 

Aromatik: Limon otu uçucu yağını dağıtabilir misiniz? Evet, bir yağ difüzörü veya buharlaştırıcı kullanarak evinize dağıtabilirsiniz.

 

Bakınız: Aromaterapi Difüzörü (Hava Yayıcı) Nasıl Seçilir?

 

Topikal: Limon otu yağı topikal olarak kullanılmadan önce daima hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile 1: 1 oranında seyreltilmelidir. Güçlü bir yağ olduğu için küçük miktarlarla başlayın ve her seferinde birkaç damla kullanın.

 

Limon otu uçucu yağının yüzde nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız, bazen hassas cilde sahip kişilerde cilt reaksiyonlarına neden olabileceğini bilmenizde fayda var.

 

Bu nedenle bir yama testi yaparak alerjik reaksiyonlara karşı önlem alabilirsiniz. 

 

Limon otu uçucu yağı sivilcelere karşı etkili olur mu? Antibakteriyel özellikleri sayesinde olabilir.

 

Sivilceler için limon otu yağının nasıl kullanılacağına gelince, yüz yıkama jelinize veya kendi yaptığınız yüz maskelerine bir veya iki damla ekleyebilirsiniz.

 

Dahili: FDA, saf limon otu uçucu yağını tüketim için güvenli olarak kabul eder.
Bu durum, yüzde 100 terapötik sınıf, yüksek kaliteli yağlar kullandığınızda geçerlidir.

 

Güvenilir bir satıcıdan yağınızı satın alın ve bileşen etiketini dikkatlice kontrol edin. Suya bir damla ekleyebilir veya çiğ balla veya bir smoothie’ye karıştırarak bir besin takviyesi olarak alabilirsiniz.

 

Yan Etkileri

 

Limon otu uçucu yağı güvenli midir? Bazı insanlar, limon otu uçucu yağını soluduktan sonra akciğer problemleri gibi toksik yan etkiler yaşamıştır. Aromaterapi’de limon otu yağı kullanırken küçük miktarların bile çok etkili olabileceğini unutmayın.

 

Hassas bir cildiniz varsa ve topikal olarak limon otu uçucu yağı kullanıyorsanız, yan etkiler döküntü, rahatsızlık veya hatta yanma hissi içerebilir. Tahrişe sebep olmamak için önce bir yama testi yapın ve uçucu yağı taşıyıcı yağlar ile seyreltin.

 

Limon otu, adet akışını etkilediği için hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır, çünkü az da olsa düşük yapma şansı bulunur. Emzirme dönemindeki kadınlarda ve iki yaşın altındaki çocuklarda topikal olarak kullanılmamalıdır.

 

Herhangi bir rahatsızlık için tedavi görüyorsanız veya ilaç alıyorsanız, limon otu uçucu yağını özellikle dahili olarak kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

 

Uçucu Yağ Özeti

 

Limon otu uçucu yağı, limon otu bitkisinin yapraklarından, çoğunlukla Cymbopogon flexuosus veya Cymbopogon citratus bitkilerinden su buharı distilasyonu yöntemiyle çıkartılır.

 

Limon otu esansiyel yağının en belirgin (yüzde 70-80 oranında) ve faydalı bileşenlerinden biri sitraldir.

 

 • Doğal koku giderici ve temizleyici
 • Cilt sağlığı
 • Saç sağlığı
 • Doğal böcek kovucu
 • Stres düşürücü
 • Kas gevşetici
 • Detoksifiye özellik
 • Menstrüel kramp hafifletici
 • Mide koruyucu
 • Baş ağrısı rahatlaması
 • Bakteri öldürücü
 • Ateş düşürücü
 • Bağışıklık sistemi destekçisi
 • Sindirim yardımı
 • Inflamasyon azaltıcı
 • Antioksidan etkileri
 • Kolesterol düşürücü
 • Soğuk algınlığı ve griple savaşır

 

Limon otu uçucu yağı aromatik olarak, topikal (daima bir taşıyıcı yağ ile seyreltilir) veya dahili olarak (sadece tek bir damla gereklidir) kullanılabilir. Her zaman yüzde 100, organik ve terapötik sertifikalı limon otu (lemongrass) yağı satın alın.

 

Referanslar

 

16 Lemongrass Essential Oil Uses & Benefits, for Skin, Hair & Even House!

 

Lemongrass Essential Oil

 

Lemongrass

 

Lemongrass (Cymbopogon flexuosus) essential oil demonstrated anti-inflammatory effect in pre-inflamed human dermal fibroblasts

 

Scientific basis for the therapeutic use of Cymbopogon citratus, stapf (Lemon grass)

 

Lemon grass (Cymbopogon citratus) essential oil as a potent anti-inflammatory and antifungal drugs

 

Essential Oil of Cymbopogon Citratus (Lemongrass) and Geraniol, but Not Citral, Promote Gastric Healing Activity in Mice

 

Lemon Grass (Cymbopogon Citratus) Essential Oil as a Potent Anti-Inflammatory and Antifungal Drugs

 

Lemongrass essential oil gel as a local drug delivery agent for the treatment of periodontitis

 

Effect of Lemongrass Aroma on Experimental Anxiety in Humans

 

Scientific Basis for the Therapeutic Use of Cymbopogon Citratus, Stapf (Lemon Grass)

 

Lemongrass Effects on IL-1beta and IL-6 Production by Macrophages

 

Inactivation of Norovirus by Lemongrass Essential Oil Using a Norovirus Surrogate System