Itır uçucu yağı yani geranium, botanik ismiyle pelargonium graveolens özellikle hormonları dengelemede kullanılabilecek, güle benzer hoş kokusuyla dikkat çeken bir esansiyel yağdır.

 

Parfüm ve sabun endüstrilerinde ve eczacılıkta yaygın olarak kullanılan Itır çiçeği, Güney Afrika kökenli olup 17. yüzyılda Avrupa’ya getirilmiştir ve yağı ilk defa Fransa’da çıkartılmıştır. 

 

Itır (Geranium) yağı faydaları terapötik olarak antibakteriyel, antikandida, anti-inflamatuar, anksiyolitik olarak sıralanabilir.  Itır yağı,  yağlı ve kuru ciltler için denge oluşturur.

 

Akne ve yaraları tedavi edebilir, enfeksiyona karşı savaşmaya yardımcı olur, sinirsel ağrıları yokeder, idrara çıkmayı teşvik eder. Demans ve Alzheimer hastalığını önler. Hoş kokusu ile doğal bir deodorant ve böcekler için kovucu olabilir! 

 

Itır Uçucu Yağı Özellikleri

 

Itır uçucu yağı, Itır bitkisinin saplarından, yapraklarından ve çiçeklerinden çıkarılır. Itır yağı toksik/tahriş edici olmayan ve genellikle bir duyarlılık yaratmayan bir yağ olarak kabul edilir.

 

Terapötik özellikleri bir antidepresan, bir antiseptik ve yara iyileştirici olmayı içerir. Itır yağı, yağlı veya tıkanmış cilt, egzama ve dermatit gibi çeşitli cilt problemleri için en iyi yağlardan biri olabilir. 

 

Itır uçucu yağının ana kimyasal bileşenleri şöyledir: eugenol, geranic, citronellol, geraniol, linalool, citronellyl formate, citral, myrtenol, terpineol, methone ve sabinene.

 

Bunlardan citronellol ve geraniol, Rhodinol bileşenin temelini oluşturur. Rhodinol ise kaliteli parfüm endüstrisinde kullanılır. 

 

Itır yağının dünyadaki en büyük üreticileri Mısır ve Çindir. Bu iki ülkede üretilen yağların ana etken maddeleri farklılıklar gösterir. Itır çiçeğinin ekimi, toplanması da farklıdır. Itır çiçeğinin ekimi ve yağının çıkartılmasında ülke bazında toplam 25.000 kişi doğrudan ya da dolaylı biçimde rol oynar.

 

Uçucu yağ verimliliği 0.15%-0.25% civarında olup bir hektardan 60-70kg Itır yağı elde edilebilmektedir. 

 

Itır (Geranium) Yağı Faydaları aşağıdaki gibi özetlenebilir:

 

Hormonları Dengeleme
Stres/Depresyon Giderme
İltihap Azaltma
Dolaşımı Arttırma
Menopoz
Diş Sağlığını Destekleme
Kan Basıncını Düşürme
Cilt Sağlığı

 

Itır yağı görüldüğü üzere, bir çok ciddi sağlık sorunuyla başa çıkabilmektedir. Şimdi Itır (Geranium) Yağı Faydaları ile ilgili detaylara bakalım.

 

Itır Uçucu Yağı Faydaları Infografik

 

Itır Uçucu Yağı (Geranium) Faydaları Nelerdir? Itır Yağı’nın En Bilinen 10 Faydası

 

1. Doğal Deodorant

 

Itır uçucu yağı vucüttan terleme ile atılacağı için onu içinize sürdüğünüz bir deodorant gibi düşünebilirsiniz. Itır uçucu yağı güçlü bir antibakteriyeldir, vücuttaki kokuların giderilmesine yardımcı olur ve doğal bir deodorant olarak kullanılabilir. 

 

Gül benzeri ıtır yağı kokusu, her gün taze kokmanızı sağlamanın mükemmel bir yoludur. Itır yağı ile doğal deodorant yapmak çok kolay. Beş damla ıtır yağı ile yarım çay bardağı suyu bir sprey şişesine eklemeniz yeterli. Günlük kullanabileceğiniz doğal bir deodorant elde ettiniz bile.

 

2. İdrar Söktürücü

 

Itır uçucu yağı diüretiktir, yani idrara çıkmaya arttırır. Bu şekilde vucüttan daha fazla toksin atılır. İdrar yoluyla ağır metaller, toksik kimyasallar, şeker, sodyum, safra ve asit fazlası gibi maddeleri düzenli olarak dışarı atarsınız.

 

3. Kas Ağrılarını Azaltır

 

Yoğun bir ağırlık çalışmasının ardından acı çekiyorsanız topikal olarak ıtır uçucu yağı kullanmak, rahatsız eden herhangi bir kas krampına veya ağrısına çare olabilir. Tek yapmanız gereken, beş damla ıtır yağını bir çorba kaşığı jojoba yağı ile karıştırarak bir masaj yağı oluşturmak ve problemli bölgelere masaj yapmak.

 

4. Enfeksiyon Savaşçısı

 

Esansiyel yağların bakteri ve mantarlara karşı etkisini ölçen bir araştırmada, Itır uçucu yağının performansı hiç fena değildir. Buna göre Itır yağı,  22 bakteriden 12’sinde ve 12 mantar türünün tamamında inhibe edici özellik göstermiştir. Bu araştırmada bakteri türlerinin tümüne karşı etkili olan uçucu yağlar ise: Limon Otu Yağı, Okaliptüs Yağı, Nane Yağı ve Portakal Yağı olmuştur.

 

Küçük yara ve kesikler gibi enfeksiyon riski bulunan durumlarda hindistancevizi gibi taşıyıcı bir yağ ile iki damla ıtır uçucu yağını karıştırarak problemli bölgeye günde 2 kere uygulayarak, enfeksiyonlara karşı önlem alabilirsiniz.

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi ıtır yağı mantarlara karşı oldukça etkilidir, dolayısıyla ayak mantarı ile başa çıkmak için de ıtır yağı kullanabilirsiniz. Ayak mantarında en iyi sonucu almak için, topikal olarak uygulayabilirsiniz, ya da ayaklarınızı içine sokacağınız sıcak suya bir kaç damla ıtır yağı damlatarak, faydalanabilirsiniz.

 

5. Kırışıklıklarda Etkili

 

Itır uçucu yağı’nın en bilinen faydalarından birisi de kırışıklık, ciltte yaşlanma belirtileri ve kuru cilt üzerinedir. Bunun sebebi ıtır yağının sıkılaştırıcı, gerginleştirici özellikte olmasıdır.  Sıkılaştırıcı özelliğinden ötürü cildin yaşlanmasını önleyeceği gibi, yaşlı bir cildi de gençleştirebilir.

 

Sade bir yüz losyonuna iki damla ıtır yağı ekleyerek günde iki kez uygulayabilirsiniz. Bir iki hafta sonra, kırışıklıklarınızda bir gelişme olup olmadığına siz karar verin!

 

6. Alzheimer ve Demans Önleyici

 

2010 yılında yayınlanan araştırmalar, Itır uçucu yağının etkileyici anti-nöroinflamatuar etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar söz konusu olduğunda, mikroglial hücrelerin (beyindeki birincil bağışıklık hücreleri) aktivasyonu ve daha sonra nitrik oksit (NO) dahil olmak üzere pro-inflamatuar faktörlerin salınması bu hastalıkların gelişiminde ve ilerlemesinde önemli bir rol oynar. 

 

Bu çalışma ıtır yağının nöroinflamasyonun patofizyolojinin bir parçası olduğu nörodejeneratif hastalıkların önlenmesinde veya tedavisinde yararlı olabileceği sonucuna varmaktadır.

 

7. Cildin Rutin Bakımını Yapar

 

Antibakteriyel ve yatıştırıcı anti-inflamatuar özellikleri ile ıtır uçucu yağı cilt sağlığının korunmasında önemli bir rol oynayabilir. Itır yağı, özellikle akne, dermatit ve cilt hastalıklarının tedavisinde etkili olur. Itır yağını taşıyıcı bir yağ ile seyrelterek doğrudan cilt üzerinde kullanabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi küçük bir alanda test yapmakta fayda var.

 

Itır uçucu yağını sivilce veya diğer cilt hastalıklarında kullanmak için, bir çay kaşığı hindistancevizi yağını beş damla ıtır uçucu yağı ile karıştırarak enfekte bölgeye günde iki kez uygulayın. Yüz temizleyicinize veya vücut şampuanınıza iki damla ıtır yağı ekleyerek de kullanabilirsiniz.

 

8. Solunum Enfeksiyonlarını Yokeder

 

2013 yılında yapılan bilimsel bir derleme, akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi için plasebo ve pelargonium sidoides (Güney Afrika Itırı) ekstraktı kullanımına ilişkin sonuçları inceledi.

 

Buna göre, ıtır ekstraktının akut rinosinüzit ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmede etkili olabileceği sonucuna varılmıştır. Dahası, yetişkinlerde ve çocuklarda akut bronşit semptomlarını ve yetişkinlerde sinüs enfeksiyonlarını etkili bir şekilde hafifletebilir. 

 

Bu avantajdan yararlanmak için bir difüzör ile, günde iki kez ıtır yağını ortama yayın veya yağı boğazınıza ve burun deliklerinizin altına sürerek aromaterapi yapın.

 

Bakınız: Aromaterapi Difüzörü (Hava Yayıcı) Nasıl Seçilir?

 

9. Sinir Ağrılarını Alır

 

Itır uçucu yağı, cilde uygulandığında sinir ağrısı ile mücadele etme gücüne sahiptir. Bir çalışma, cilde gül ıtır yağı uygulanmasının, herpes virüsünün neden olduğu zona ağrısını önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir. Araştırma, ıtır yağının birkaç dakika içinde ağrıyı nasıl hafiflettiğini ve iyi tolere edildiğini ortaya koyuyor. Çalışma ayrıca, ıtır yağı konsantrasyonu arttıkça başarı şansının da aynı oranda arttığını açıkça ortaya koyuyor.

 

Sinir ağrılarını gidermek için, bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı ile üç damla ıtır uçucu yağı içeren bir masaj yağı oluşturarak, ağrı veya gerginlik hissettiğiniz alanlara masaj yapın.

 

10. Kaygı ve Depresyon Azaltıcı

 

Itır uçucu yağı, zihinsel işleyişi ve ruhsal durumunuzu iyileştirme gücüne sahiptir. Depresyon, kaygı ve öfke çeken insanlara yardım ettiği bilinmektedir. Itır yağının tatlı ve çiçek kokusu vücudu ve zihni sakinleştirir ve rahatlatır.

 

Hatta, 2015 yılında yayınlanan araştırmalar, ıtır uçucu yağının hamile kadınların doğum sırasında endişelerini azaltmalarına yardımcı olabileceğini göstermektedir. 100 kadın üzerinde yapılan bu çalışma, ıtır aromaterapisinin doğum sırasında kaygıyı etkili bir şekilde azaltabileceği ve doğum sırasında non-invazif bir anksiyete yardımcısı olarak önerilebileceği sonucuna varmıştır.

 

Araştırmalar, Itır’nın aromaterapi masajında ​​kullanıldığında postmenopozal kadınlarda depresyonu iyileştirme yeteneğini de göstermektedir.

 

11. Doğal Böcek Kovucu 

 

Itır yağı, sivrisinekleri ve diğer böcekleri uzak tutma yeteneği sebebiyle doğal böcek kovucularda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kendi böcek ilacınızı yapmak için ıtır yağını suyla karıştırın ve vücudunuza püskürtün. Bu, kimyasallarla dolu spreylerden çok daha güvenlidir. 

 

12. Kandida Doğal Çözümü

 

Candida albicans, ağız, bağırsaklar ve vajinada en sık görülen mantar enfeksiyonu türüdür. Kandida ayrıca cildi ve diğer mukoza zarlarını da etkileyebilir.

 

Itır yağının farelerde kandida büyümesini baskılama yeteneği araştırılmıştır. Farelere intravajinal olarak ıtır esansiyel yağı verildi ve bu, vajinal boşluktaki kandida hücrelerinin miktarını önemli ölçüde azalttı.

 

Bu bulgular, ıtır yağı veya ana bileşeni olan geraniolün vajinal uygulanmasının, vajinadaki kandida büyümesini baskıladığını göstermektedir.

 

13. Kanamalar

 

20 hastayı kapsayan 2013 tarihli bir çalışma, susam ve gül Itır yağının kanama (çok ağır kan kaybı) nöbetleri üzerindeki etkilerini ölçtü. Çalışma 183 gün sürdü; sonunda hastaların yüzde 75’i tedavide iyileşme hissetti.

 

Olumsuz yan etkisi olmayan Itır yağı, bu hastalarda meydana gelen kalıtsal kanama olaylarının sayısını önemli ölçüde azaltan bir bileşik olduğunu kanıtladı.

 

Itır Yağı Yan Etkileri ve Yağ Güvenliği

 

Itır uçucu yağı genellikle cilde uygulanır ve bazı insanlarda döküntü veya yanma hissi görülebilir. Bu sebeple, yağı küçük bir alanda test etmek en iyisidir.

 

Yüze uygulandığında göz tahrişine neden olabilir, bu nedenle istenmeyen ıtır yağı yan etkilerini önlemek için göz bölgesinden kaçının. Itır yağını dahili olarak ancak küçük miktarlarda kullanabilirsiniz çünkü büyük miktarlarda alındığında yağın güvenliği olup olmadığı bilinmemektedir.

 

Itır uçucu yağı hormon salgılarını etkiler, bu nedenle hamile kadınlar veya emziren kadınlar için kullanılması önerilmez. Bu hormon salgısının değişikliklerin anne sütüne geçip geçmediği de hala belirsizdir. Itır yağı, cildinin hassas yapısı ve toksisite olasılığı nedeniyle bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

 

Itır uçucu yağı topikal kullanımda yetişkinler için genellikle çok güvenlidir. Doğrudan cilde uygularken ıtır yağını bir taşıyıcı yağlar ile seyreltmek en iyisidir. Itır yağını hindistancevizi, jojoba veya zeytinyağı ile karıştırabilirsiniz.

 

Sağlık problemleriniz varsa veya şu anda ilaç kullanıyorsanız, ıtır uçucu yağını kullanmadan önce, özellikle de dahili olarak kullanmadan önce doktorunuza danışın. İlaç etkileşimleri çok iyi bilinmemektedir.

 

Uçucu Yağ Özeti

 

Itır uçucu yağı, ıtır bitkisinin saplarından, yapraklarından ve çiçeklerinden çıkarılır.

 

Itır uçucu yağı (Pelargonium graveolens) ve gül ıtır yağı (Pelargonium graveolens var. Roseum) aktif bileşenler ve faydalar açısından son derece benzerdir.

 

Tüm uçucu yağlarda olduğu gibi, ıtır uçucu yağı satın alırken, yüzde 100 saf, organik ve terapötik sınıf olan ıtır yağı tercih edin. Aksi halde, fayda yerine, zarar görebilirsiniz.

 

Itır esansiyel yağı faydaları için bu yağı yüz kremi, vücut losyonu, şampuan ve saç kreminize ekleyebilirsiniz.

 

Itır (Geranium) Yağı Faydaları, Özellikleri ve Kullanımları Çok Çeşitlidir:

 

 • Cilt ve saç sağlığı, özellikle kuru ve yaşlanan cilt, saç derisi ve saç için

 

 • Kas ağrıları ve ağrılarından kurtulma

 

 • Soğuk algınlığı, bronşit ve sinüs enfeksiyonları

 

 • Kandida dahil bakteri ve mantarlardan kurtulma

 

 • Doğal idrar söktürücü

 

 • Doğal parfüm

 

 • Alzheimer ve Demans önleyici

 

 • Sinir ağrılarını yatıştırıcı

 

 • Stres, depresyon ve anksiyete için yararlı

 

 • Güçlü anti-inflamatuar özellik

 

 • Böcek kovucu ve böcek ısırıklarında doğal çare

 

 • Kanamalara yardım

 

Referanslar

 

14 Geranium Oil Uses & Benefits for Healthy Skin and Much More

 

Geranium Essential Oil

 

Geranium

 

Inhibitory Effects of Geranium Essential Oil and Its Major Component, Citronellol, on Degranulation and Cytokine Production by Mast Cells

 

Rose geranium essential oil as a source of new and safe anti-inflammatory drugs

 

Cosmeceutical Potential of Geranium and Calendula Essential Oil: Determination of Antioxidant Activity and in Vitro Sun Protection Factor

 

The Phytochemical Composition, Biological Effects and Biotechnological Approaches to the Production of High-Value Essential Oil from Geranium

 

Rose Geranium Essential Oil as a Source of New and Safe Anti-Inflammatory Drugs

 

Studies on Essential Oil From Rose-Scented Geranium, Pelargonium graveolens L’Hérit. (Geraniaceae)

 

Rose Geranium Essential Oil as a Source of New and Safe Anti-Inflammatory Drugs

 

Effects of Geranium Aromatherapy Massage on Premenstrual Syndrome: A Clinical Trial

 

Clinical evaluation of the essential oil of Pelargonium graveolens for the treatment of denture stomatitis