Bugüne kadar, hindistancevizi yağının dünyadaki en sağlıklı gıdalardan biri olduğunu kanıtlayan 1.500’den fazla çalışma var. Hindistan cevizi yağı faydaları ve kullanımı, tahmin edebileceğinizin ötesine geçer, çünkü taze hindistan cevizinden çıkartılan yağ gerçek bir süper besindir. Hindistancevizi ağacının birçok tropik bölgede “hayat ağacı” olarak görülmesi şaşırtıcı değildir.

 

American Heart Association’ın (AHA) 2017 doymuş yağlarla ilgili raporunu yayınlamasından sonra, düzenli hindistancevizi yağı tüketip tüketmeme konusunda kafaların karışmış olduğuna şüphe yoktur. Gerçek şu ki, AHA’nın diyetinizdeki doymuş yağları azaltma önerisi makul olsa da, insanların hiç tüketemeyeceği anlamına gelmez. Aslında, AHA, erkekler için günde 30 gram, kadınlar için günde 20 gram’ sadık kalınmasını (yaklaşık 2 yemek kaşığı veya 1,33 yemek kaşığı) önerir. 

 

Aslında, AHA’nın doymuş yağlardan tamamen kaçınmak zorunda olmadığımızın altını çizdi. Esasında çok da ihtiyacımız var. Bu yağlar esasında bağışıklık fonksiyonumuzu geliştirmek ve karaciğeri toksinlerden korumaya yararlar.

 

AHA, doymuş yağların LDL kolesterol seviyelerini nasıl artırabileceğine odaklana dursun, hindistancevizi yağının enflamasyonu doğal olarak azaltmaya yaradığını hatırlamamız gerekir. Enflamasyonu azaltmak, herkesin en büyük sağlık hedefi olmalıdır. çünkü kalp hastalıkları ve diğer birçok problem enflamasyon kaynaklıdır.

 

Son birkaç yıl içinde bu yağ ile alakalı bazı olumsuz tepkiler olduğu doğrudur. Ancak hindistancevizi yağının enflamasyonu azaltmak, akıl ve kalp sağlığını desteklemek ve enerji seviyelerini arttırmak gibi faydaları düşünüldüğünde, ancak hindistancevizi yağının savunucusu olabilirsiniz. 

 

Hindistan Cevizi Yağı Özellikleri

 

Hindistan cevizi yağı, kurutulmuş hindistan cevizinin kopra adı verilen etli kısmından veya taze hindistan cevizinin etli kısmı preslenerek yapılır. Hindistancevizi yağı yapmak için “kuru” veya “ıslak” bir yöntem kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi sütü ve yağı birlikte preslenir ardından yağ ayrıştırılır.

 

Soğukta ve oda sıcaklıklarında katı bir dokuya sahiptir, çünkü çoğunlukla doymuş yağdan oluşur ve bunlar daha küçük moleküllere sahiptir. Yaklaşık 25 derecelik sıcaklıklarda hindistancevizi yağı sıvılaşır.

 

Yaklaşık 176 derecelik bir yanma noktasına sahiptir ve sote yemekler, soslar ve unlu mamuller için mükemmel bir yağ seçeneğidir. Aynı zamanda daha küçük yağ molekülleri sayesinde cilt tarafından kolayca emilir, bu da onu mükemmel cilt nemlendiricisi yapar.

 

Bu şaşırtıcı süpergıda sırlarını ortaya çıkarmak için binlerce çalışma yapılmıştır: orta zincirli yağ asitleri (OZYA’lar) adı verilen sağlıklı yağlar. Bu eşsiz yağlar şunları içerir:

 

Kaprilik asit
Laurik asit
Kaprik asit

 

Hindistan cevizi yağlarının yaklaşık yüzde 62’si bu üç sağlıklı yağ asidinden oluşur ve Hindistan cevizi yağındaki yağın yüzde 91’i sağlıklı doymuş yağdır. Bu yağ bileşimi, USDA besin veritabanının gösterdiği gibi onu gezegendeki en faydalı yağlardan biri yapar.

 

Tükettiğimiz yağların çoğunun sindirimi daha uzun sürer, ancak hindistancevizi yağında bulunan OZYA’lar mükemmel enerji kaynağı sağlar çünkü gitmesi gereken diğer yağların aksine yakıta dönüştürmek için sadece üç aşamalı bir süreçten geçmeleri gerekir 26 adımlı bir süreçle!

 

Bitki bazlı yağlarda bulunan uzun zincirli yağ asitlerinin aksine, OZYA’lar şunlardır:

 

 • Sindirimi daha kolay,
 • Kolayca yağ olarak depolanmaz,
 • Antimikrobiyal ve antifungal,
 • Boyut olarak daha küçük, acil enerji için daha kolay hücre geçirgenliği sağlar,
 • Karaciğer tarafından işlenir, yani yağ olarak depolanmak yerine derhal enerjiye dönüştürülürler.

 

Hindistan cevizi yağı faydaları ancak kaliteli bir ürün kullanılırsa elde edilebilir.

 

Bu anlamda bilmeniz gereken birkaç çeşit vardır;

 

Saf hindistan cevizi yağı: En az rafine ve en faydalı olanıdır. Kabuğundan çıkarılmış ve doğal yağları çıkarmak için bastırılmış olan kopra veya kuru hindistan cevizi ile yapılmıştır. Baharatlı hindistan cevizi yağı tipik olarak fındığımsı ve tatlı tada sahiptir.

 

Saf hindistan cevizi yağı kategorisinde, “ıslak öğütme” yönteminde, taze hindistancevizi eti kullanılır ve kuru yöntemle üretilen yağda ise kuru kopra kullanılır. Bazen “sızma hindistan cevizi yağı” görürsünüz, ancak sızma ile saf  hindistan cevizi yağı arasında kayda değer bir fark yoktur, bu nedenle her iki seçenek de mükemmeldir.

 

Rafine hindistan cevizi yağı: Yağın ağartılması ve kokusunun giderilmesi gibi bir dizi rafine işlemden geçer. İşlenmemiş hindistan cevizi yağının aksine, rafine edilmiş yağların farkedilir bir hindistancevizi tadı veya aroması yoktur. Rafine hindistancevizi yağları tavsiye edilmez, çünkü yağın faydalı antioksidanlarını tahrip edebilen yüksek sıcaklıklar ve sert kimyasallar kullanılmaktadır.

 

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Infografik - aromaterapio.com

 

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

 

Bu yağ aromaterapide en çok kullanılan taşıyıcı yağlardan birisi olmakla beraber sayısız faydaya sahiptir. Araştırmalarımızda sayısız makale ve fayda ile karşılaştık durum böyle olunca en önemli sayılabilecek faydaları bir araya getirdik: 

 

İşte hindistan cevizi yağı faydaları:

 

 • Cilt Sorunlarını İyileştirir (Yanıklar, Egzama, Kepek, Dermatit ve Sedef Hastalığı)
 • Enflamasyonu ve Artriti Azaltır
 • Kas Geliştirme ve Vücut Yağ Kaybında Rol Oynar
 • İdrar Yolu & Böbrek Enfeksiyonlarını Tedavi Eder ve Karaciğeri Korur
 • Kalp Hastalığını ve Yüksek Tansiyonu Önler
 • Yaşlanma Karşıtı Görevi Görür
 • Diş Eti Hastalıklarını ve Diş Çürümelerini Önler
 • Sindirimi İyileştirir ve Mide Ülserlerini Azaltır
 • Osteoporozu Önler
 • Kanserden Korunma ve Tedavide Yardımcı
 • Enerji ve Dayanıklılığı Artırır
 • Alzheimer Hastalığında Kanıtlanmış Doğal Tedavi

 

1. Cilt Sorunlarını İyileştirir (Yanıklar, Egzama, Kepek, Dermatit ve Sedef Hastalığı)

 

Bir yüz temizleyici, nemlendirici ve güneş koruyucu olarak harika olmakla beraber birçok cilt problemini tedavi edebilir. Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri (kaprilik ve laurik), iç ve dış iltihabı azaltır ve nemlendirir. Bu da onları her türlü cilt durumunda kullanılabilecek mükemmel bir çözüm haline getirir.

 

Cildi korur ve iyileştirmek için birçok antioksidan içerir. Ek olarak, antimikrobiyal özellikler, birçok cilt durumuna neden olabilecek kandida veya mantar kaynaklarını dengeler. Rafine edilmemiş yağın cilde faydaları sayısızdır.

 

2. Enflamasyonu ve Artriti Azaltır

 

Hindistan’da yapılan bir hayvan çalışmasında, sızma hindistan cevizi yağında bulunan yüksek antioksidan seviyeleri, iltihabı ve artrit semptomlarını önde gelen ilaçlardan daha etkili bir şekilde azalttı.

 

Yakın zamanda yapılan bir başka çalışmada, sadece orta ateşte toplanan yağın enflamatuar hücreleri baskıladığı bulunmuştur. Hem analjezik hem de anti-enflamatuar olarak işlev görmektedir.

 

3. Kas Geliştirme ve Vücut Yağ Kaybında Rol Oynar

 

Araştırmalara göre orta zincirli yağ asitleri (OZYA) yağ yakmak ve metabolik sendromu azaltmanın yanı sıra kas inşa etmek için de mükemmeldir. Hindistancevizi içinde bulunan OZYA’lar bazı popüler kas geliştirme ürünlerinde de kullanılır.

 

Bununla birlikte, yoğun olarak üretilen takviyelerin büyük çoğunluğu, işlenmiş OZYA formlarını kullanır. Bunun yerine gerçek hindistancevizi yiyerek faydaları elde edebilirsiniz. Günlük kas geliştirme karışımınıza iki yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyerek siz de faydalarından yararlanabilirsiniz.

 

4. İdrar Yolu & Böbrek Enfeksiyonlarını Tedavi Eder ve Karaciğeri Korur

 

Hindistan cevizi yağının idrar yolu enfeksiyonu semptomlarını ve böbrek enfeksiyonlarını temizlediği ve geliştirdiği bilinmektedir. Yağdaki OZYA’lar, bakteriler üzerindeki lipid kaplamayı bozarak ve öldürerek doğal bir antibiyotik görevi görür. Araştırmalar ayrıca yağın karaciğeri doğrudan hasardan koruduğunu gösteriyor.

 

Hindistan cevizi suyu da rehidrasyona yardımcı olur ve iyileşme sürecini destekler. Doktorlar böbrek taşlarını temizlemek için hindistan cevizi suyu bile enjekte ettiler. Hindistan cevizi, tüm bu muazzam yararları göz önüne alındığında ortaya çıkan güçlü bir süper gıdadır.

 

5. Kalp Hastalığını ve Yüksek Tansiyonu Önler

 

Hindistan cevizi yağı doğal doymuş yağlarda yüksektir. Doymuş yağlar sadece vücudunuzdaki sağlıklı kolesterolü (HDL kolesterol olarak bilinir) arttırmakla kalmaz, aynı zamanda LDL “kötü” kolesterolü iyi kolesterole dönüştürür.

 

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan çalışma, genç, sağlıklı yetişkinlerde günlük 2 çorba kaşığı sızma hindistan cevizi yağı tüketiminin HDL kolesterolü önemli ölçüde artırdığını buldu. Ayrıca, sekiz hafta boyunca günlük kullanımda önemli bir yan etki de bildirilmedi.

 

Vücuttaki HDL’yi artırarak, kalp sağlığını geliştirmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı yüksek trigliseritleri düşürerek kalbe fayda sağlar.

 

6. Yaşlanma Karşıtı Görevi Görür

 

Tıp ve Gıda dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, hindistan cevizi yağı antioksidan seviyelerini iyileştiriyor ve yaşlanmayı yavaşlatabilir. Karaciğer üzerindeki stresi azaltarak ve oksidatif stresi azaltarak çalışır.

 

Ayrıca araştırmacılar, hindistan cevizi yağının karaciğerdeki çalışma biçimi sebebiyle detoksifikasyonu destekleyebileceğini buldular. Yaşlanmayı doğal olarak yavaşlatmak için kahvaltıda antioksidan açısından zengin meyvelerle bir çorba kaşığı alabilirsiniz. Ek sağlık yararları ve cildi yumuşatma için doğrudan da uygulayabilirsiniz.

 

7. Diş Eti Hastalıklarını ve Diş Çürümelerini Önler

 

Hindistan cevizi yağı ile yağ çevirmek, bakterilerin ağzını temizlemenin ve periodontal hastalığın iyileşmesine yardımcı olmanın bir yolu olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır.

 

Ayrıca, araştırmalar, birkaç ağız sağlığı faydası sunmanın yanı sıra, hindistan cevizi yağı ile yağ çevirmenin genel sağlık üzerinde de faydalı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Hindistan cevizi yağı, yüksek konsantrasyonda antibakteriyel OZYA’lar nedeniyle yağ çevirmek için en etkili yağlardan biridir.

 

Yağı ağzınızda çevirerek, yağ bakterileri denatüre eder ve onlara yapışır. Oral bakterilerin çıkarılması periodontal hastalık riskinizi büyük ölçüde azaltır. Diş etlerinizi iyileştirmek ve dişlerinizi onarmak istiyorsanız, günde 20 dakika boyunca haftada üç kez hindistan cevizi yağı çevirebilirsiniz.

 

8. Sindirimi İyileştirir, Mide Ülserlerini ve Ülseratif Kolitleri Azaltır

 

Hindistan cevizi ayrıca vücudun yağda çözünen vitaminleri, kalsiyum ve magnezyum emmesine yardımcı olduğu için sindirimi geliştirir. Hindistan cevizi yağı omega-3 yağ asitleri ile aynı zamanda alınırsa, vücut tarafından sindirilmeye ve kullanılmaya hazır olduklarından iki kat daha etkili hale getirebilirler.

 

Kötü bakterileri ve kandidayı yok ederek bakteri ve bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Özellikle kandida dengesizliği, mide asidini azaltarak iltihaplanmaya ve zayıf sindirime neden olabilir. Bütün bunlarla birlikte sindirim sağlığına fayda sağlar ve mide ülserlerinin ve ülseratif kolitin tedavisine veya önlenmesine yardımcı olur.

 

9. Osteoporozu Önler

 

Oksidatif stres ve serbest radikaller osteoporozun en büyük iki sebebidir. Hindistan cevizi yağı, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan bu kadar yüksek düzeyde antioksidan içerdiğinden, osteoporoz için önde gelen doğal bir tedavidir.

 

İnanılmaz hindistancevizi yağı sağlık yararlarından bir diğeri de bağırsakta kalsiyum emilimini arttırmasıdır. Osteoporoz üzerine yapılan araştırmalar, deneklerdeki kemik hacmini ve yapısını arttırmakla kalmayıp, aynı zamanda osteoporoza bağlı kemik kaybını azalttığını bulmuştur.

 

10. Kanserden Korunma ve Tedavide Yardımcı

 

Hindistan cevizi yağı, kanserle savaşmaya yardımcı olan iki özelliğe sahiptir: biri yağda üretilen ketonlardır. Tümör hücreleri ketonlardaki enerjiye erişemez ve glikoza bağımlıdır. Ketojenik bir diyetin kanser hastalarının iyileşmesine yardımcı olabilecek olası bir bileşen olabileceğine inanılmaktadır.

 

İkinci konu ise hindistancevizi yağındaki orta zincirli yağ asidi içeriğidir. OZYA’lar bakterilerin lipit duvarlarını sindirirken, mide kanseri riskini arttırdığı bilinen helikobakter pylori bakterilerini de öldürebilirler.

 

Ayrıca, araştırmalar hindistan cevizi yağında bulunan laurik asidin anti-proliferasyonu ve pro-apoptotik etkileri tetikleyerek antikanser etkilere sahip olabileceğini göstermektedir.

 

11. Enerji ve Dayanıklılığı Artırır

 

Hindistan cevizi yağının sindirimi kolaydır ve daha uzun süre devam eden bir enerji üretir ve metabolizmanızı artırır. Kaliteli rafine edilmemiş bir yağ alındığında, OZYA’ları enerjiye dönüştürülmek üzere doğrudan karaciğere gönderildiği için maksimum faydayı sağlayabilirsiniz.

 

Bugün, birçok triatlet antrenman ve uzun mesafeli yarışlar için yakıt olarak hindistan cevizi yağını kullanıyor. Bal ve chia tohumları ile karıştırarak ev yapımı bir enerji yiyeceği yapabilirsiniz. Her birinden bir çorba kaşığını karıştırarak egzersizden 30 dakika önce tüketin.

 

12. Alzheimer Hastalığında Kanıtlanmış Doğal Tedavi

 

OZYA’ların karaciğer tarafından sindirimi, beyin tarafından enerji için kolayca erişilebilen ketonlar oluşturur. Ketonlar, glikozu enerjiye dönüştürmek için insüline ihtiyaç duymadan beyne enerji sağlar.

 

Son araştırmalar, beynin aslında glikoz ve güç beyin hücrelerini işlemek için kendi insülini yarattığını göstermiştir. Bir Alzheimer hastasının beyni kendi insülini yaratma yeteneğini kaybettikçe, hindistan cevizi yağından ketonlar beyin fonksiyonunu onarmaya yardımcı olmak için alternatif bir enerji kaynağı oluşturabilir.

 

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

 

Saf, ıslak öğütülmüş, rafine edilmemiş ve organik hindistan cevizi yağı tercih edin. Rafine edilmiş versiyonlar, diğer gıdalarda olduğu gibi, faydalı değildir ve temel besin değerlerini büyük ölçüde kaybeder.

 

Hindistan cevizi yağını kullanmanın birçok yolu vardır, bunlardan bazıları:

 

1. Yemek Pişirme

 

Pişirme için kullanılabilir ve smoothies’e eklenebilir. Yiyeceklerinize hindistancevizi yağı eklemek enerjiyi hızlı bir şekilde artırmaya yardımcı olur ve diğer yağ türlerinden daha kolay sindirilir. 

 

2. Cilt ve Saç Sağlığı

 

Topikal olarak doğrudan cildinize veya uçucu yağlar veya karışımlar için bir taşıyıcı olarak uygulayabilirsiniz. Duştan hemen sonra cildinize sürmek özellikle faydalıdır. Hindistan cevizi yağı harika bir nemlendirici olarak çalışır ve cilt ve saç sağlığını artıracak antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

 

3. Ağız ve Diş Sağlığı

 

Hindistan cevizi yağı, ağzı detoksifiye etmek, plak ve bakterileri çıkarmak ve nefesi ferahlatmak için çalışan bir Ayurveda uygulaması olan yağ çevirme için kullanılabilir. 

 

4. Doğal Bakım Tarifleri

 

Hindistan cevizi yağı antimikrobiyal özelliklere sahiptir, bu da enfeksiyonlarla savaşmak ve bağışıklığı arttırmak için kullanılan doğal ilaç tariflerinde mükemmel bir bileşen haline getirir. Hindistan cevizi yağı ile yapılabilecek bazı tarifler: dudak balsamları, ev yapımı diş macunu, doğal deodorant, tıraş kremi
masaj yağı.

 

5. Ev Temizleyici

 

Hindistan cevizi yağı doğal toz önleyici, çamaşır deterjanı, mobilya cilası ve ev yapımı el sabunu olarak işinizi görebilir. Evinizde çoğalabilecek bakteri ve mantarları öldürür ve yüzeylerin de parlak görünmesini sağlar.

 

Referanslar

 

 

20 Coconut Oil Benefits for Your Brain, Heart, Joints + More!

Coconut Fruit

Virgin Coconut Oil

All Coconut Studies – NCBI