Helichrysum uçucu yağı, ülkemizde ölmez çiçek diye bilinen sarı yabani çiçeğin buhar distilasyonu ile üretilir ve anti-enflamatuar, antioksidan, antimikrobiyal, antifungal ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle tüm vücuda fayda sağlayabilecek çok özel ve narin bir uçucu yağdır.

 

Özellikle helichrysum italicum cinsinden elde edilen Helichrysum uçucu yağının çeşitli çalışmalarda, iltihaplanmayı azaltan güçlü yeteneklere sahip olduğu görülmüştür. Bu yeteneklerin iltihabik enzimleri inhibe etme, serbest radikal temizleme ve kortikoid benzeri etkilerinden ileri geldiği düşünülmektedir.

 

Bazı kaynaklar, helichrysum çiçeklerinin kurutularak Yunan tanrılarına sunulduğundan bahsetmektedir. Akdeniz ülkeri geleneksel tıbbında yeri olan ölmez çiçek giderek dünyada da popülerliğini arttırmaktadır.

 

Helichrysum italicum

 

Helichrysum Uçucu Yağı Özellikleri

 

Helichrysum, Asteraceae bitki ailesinin bir üyesi olup Akdeniz bölgesine özgüdür. Binlerce yıldır, İtalya, İspanya, Türkiye, Portekiz ve Bosna Hersek gibi tıbbi özellikleri için kullanıldığı bilinmektedir. 

 

Helichrysum italicum ekstraktının geleneksel kullanımlarıyla beraber diğer potansiyel uygulamalarını aydınlatmak için, uzun yıllardan beri birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Birçok araştırma helichrysum uçucu yağının nasıl doğal bir antimikrobiyal ve antienflamatuar ajan olarak etki gösterdiğini belirlemektir.

 

Günümüzde modern bilim, geleneksel toplulukların yüzyıllardır bildiklerini onaylamaktadır: Helichrysum uçucu yağı, onu antioksidan, antibakteriyel, antifungal ve antienflamatuar yapan özel bileşenler içerir.

 

Bu nedenle, daha sağlıklı bir yaşam ve hastalıkları önlemek için farklı şekillerde kullanılabilir. En popüler kullanımlarından bazıları yaraları, enfeksiyonları, sindirim problemlerini tedavi etmek, sinir sistemini ve kalp sağlığını desteklemek ve solunum koşullarını iyileştirmek içindir.

 

Helichrysum Uçucu Yağı Faydaları

 

Helichrysum esansiyel yağı, Helichrysum italicum bitkisinden üretilir. Bu bitki birçok farmakolojik aktiviteye sahip, tıbbi bir bitkidir. Zira antibiyotik, antifungal ve antimikrobiyal özellikleri oldukça kuvvetlidir.

 

Helichrysum italicum bitkisi, yaygın olarak, köri bitkisi, immortelle veya italyan strawflower gibi başka adlarla da anılır. Immortelle ismi ile anılması özellik dikkat çekicidir çünkü bu ölümsüzlük demektir.

 

Yüzyıllardır helichrysum (ölmez çiçek) yağı kullanan geleneksel Akdeniz tıbbı uygulamalarında, çiçekleri ve yaprakları bitkinin en yararlı kısımlarıdır.

 

Aşağıdaki koşullarda tedavi amaçlı farklı şekillerde hazırlanabilir: 

 

 • Alerjiler
 • Akne
 • Soğuk algınlığı
 • Öksürük
 • Cilt iltihabı
 • Yara iyileştirme
 • Kabızlık
 • Hazımsızlık ve asit reflü
 • Karaciğer hastalıkları
 • Safra kesesi bozuklukları
 • Kas ve eklem iltihabı
 • Enfeksiyonlar
 • Kandida
 • Uykusuzluk
 • Karın ağrıları
 • Şişkinlik

 

Bazı kaynaklarda aynı zamanda kulak çınlaması için helichrysum uçucu yağı önerilmektedir, ancak bu kullanım şu anda herhangi bir bilimsel çalışma tarafından desteklenmemektedir ve geleneksel bir kullanım olarak değildir.

 

Geleneksel olarak iddia edilen uygulamalarının çoğu henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, araştırmalar bu yağın istenmeyen yan etkilere neden olabilecek ilaçlara ihtiyaç duymadan, birçok farklı koşulun iyileştirilmesinde faydalı olacağına dair işaretler vermeye devam ediyor.

 

Son yıllarda araştırmacılar, geleneksel kullanımlarının, toksisitesinin, ilaç etkileşimlerinin ve güvenliğinin arkasındaki bilim hakkında daha fazla şey keşfetmek için Helichrysum italicum ekstraktının farklı farmakolojik aktivitelerini aktif olarak inceliyorlar.

 

Daha fazla bilgi açığa çıktıkça, farmakoloji uzmanlar helichyrsum’un çeşitli hastalıkların tedavisinde önemli bir araç olacağını tahmin ediyor.

 

Şimdiye kadar yapılan araştırmalara göre, bilim insanları, nedenin bir kısmının, helichrysum yağının içinde bulunan özellikle asetofenonlar ve floroglüsinoller gibi güçlü antioksidan özellikler olduğuna inanmaktadır.

 

Özellikle, Asteraceae familyasının helichrysum bitkileri, flavonoidleri, asetofenonları ve floroglüsinollere ek olarak, pironlar, triterpenoidler ve seskiterpenleri içeren bir çok farklı metabolitin üretkenleridir.

 

Helichyrsum’un koruyucu özellikleri kısmen, bir kortikoid benzeri steroid gibi ifade edilir ve araşidonik asit metabolizmasının farklı yollarında eylemi önleyerek iltihaplanmayı azaltır.

 

İtalya’daki Napoli Üniversitesi Eczacılık Bölümünden araştırmacılar ayrıca, helichrysum çiçeklerinin ekstraktında bulunan etanolik bileşikler nedeniyle, iltihaplı bir sindirim sisteminin içindeki antispazmodik etkilerin ortaya çıkmasına neden olarak bağırsakların şişmesini, kramplanmasını ve sindirim ağrısını azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. 

 

helichrysum italicum Uçucu Yağı Faydaları Infografik

 

Helichrysum (Ölmez Çiçek) Uçucu Yağı  En Önemli 9 Faydası 

 

Antiinflamatuar ve Antimikrobiyal Cilt Yardımcısı
Akne tedavisi
Anti-Kandida
Kalp Sağlığını Artıran Anti-İnflamatuar
Doğal Sindirim ve Diüretik
Potansiyel Doğal Kanser Koruyucusu
Bağışıklığı Artıran Antiviral
Doğal Hemoroit Yatıştırıcı
Böbrek Taşı Rahatlatıcı

 

1. Antienflamatuar & Antimikrobiyal Cilt Dostu

 

Portekiz’deki Beira Üniversitesi Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir inceleme, helichrysum’un flavonoidlerinin ve terpen bileşiklerinin, Staphylococcus aureus gibi küçük cilt döküntülerinden ciddi, hayati tehlike taşıyan kalp komplikasyonlarına kadar çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilen tehlikeli bakterilere karşı etkili olduğunu buldu.

 

Anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, yara izlerini gidermek ve optimal iyileşmeyi teşvik etmek için  helichrysum esansiyel yağını kullanmayı düşünebilirsiniz. Yağ ayrıca anti-alerjen özelliklere sahiptir ve kızarıklıklar için harika bir doğal çözümdür.

 

Helichrysum ( ölmez çiçek ) yağını cildi yatıştırmak ve iyileştirmek için kullanmak isterseniz, hindistancevizi yağı veya jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlar ile karıştırın ve karışımı kızarıklık, izler, lekeler, döküntüler ve traş tahrişi için problemli bölgeye sürün. Kızarıklık durumunda, lavanta yağı ile karıştırılmış helichrysum uygulamak, kaşıntıyı yatıştırmaya yardımcı olabilir.
(Bkz: Aromaterapio – En İyi Taşıyıcı Yağlar)

 

2. Akne Tedavisi

 

Cildinizde helichrysum uçucu yağı kullanmanın bir başka faydası da doğal bir sivilce ilacı yapmak içindir. Tıbbi çalışmalara göre, helichrysum güçlü bir antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahiptir ve bu onu harika bir doğal sivilce tedavisi yapmaktadır.

 

Ayrıca cildi kurutmadan veya kızarıklığa ve diğer istenmeyen yan etkilere neden olmadan çalışır (akne tedavisi için sert kimyasal veya ilaç tedavisi gibi).

 

3. Kandida ile Savaşır

 

İn vitro çalışmalara göre, helichrysum uçucu yağında bulunan ve asetofenonlar, floroglükoller ve terpenoidler olarak adlandırılan özel bileşiklerin, zararlı candida albicans büyümesine karşı antifungal etki gösterdiği görülmektedir.

 

Kandida, Candida albicans’ın neden olduğu yaygın bir mantar enfeksiyonu türüdür. Enfeksiyon ağızda, bağırsak kanalında veya vajinada ortaya çıkabilir ve ayrıca cildi ve diğer mukoza zarlarını da etkileyebilir. Kandida semptomlarınız varsa, bunları kesinlikle görmezden gelmek istemezsiniz.

 

4. Kalp Sağlığını Artıran Yardımcı Anti-Enflamatuar

 

Helichrysum’un hipotansif etkisi, Durban Üniversitesi Tıp Bilimleri Fakültesi tarafından yapılan bir 2008 çalışmasına göre, iltihabı azaltarak, düz kas fonksiyonunu artırır ve yüksek tansiyonu düşürerek kan damarlarının durumunu iyileştirir.

 

İn vivo / in vitro hayvan araştırması sırasında, helichrysum yağı kullanmanın gözlenen kardiyovasküler etkileri izlendi. Buna göre, yüksek kan basıncı ve kalp sağlığının korunmasında olası kullanımının mümkün olduğu görülmektedir. Avrupa folklorik tıbbında da yıllardır geleneksel olarak kullanılmıştır. 

 

5. Doğal Sindirim Destekleyicisi ve Diüretik

 

Helichrysum, gıdanın parçalanması ve hazımsızlığın önlenmesi için gerekli olan mide sularının salgılanmasına yardımcı olur. Türkler tarafındanbinlerce yıldır yağ, idrar söktürücü olarak kullanılmış, vücuttan fazla su çekerek şişkinliği azaltmaya ve mideleri hafifletmeye yardımcı olmuştur.

 

Helichrysum italicum çiçekleri ayrıca çeşitli bağırsak şikayetlerinin tedavisi için geleneksel bir çaredir ve sindirim, mide ile ilgili, bağırsak ve bağırsak hastalıklarını tedavi etmek için bitkisel bir çay olarak kullanılır.

 

Bilimsel araştırma, Helichrysum italicum’un sindirim, mide ve bağırsak hastalıkları için doğal bir ilaç olarak kullanıldığını doğrulamaktadır. Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan hayvan araştırmaları, helichrysum’un antispazmodik özelliklerini ve dolayısıyla bağırsak şikayetlerine yardımcı olma yeteneğini göstermektedir.

 

Ölmez çiçek bitki çayı, bu sindirim ve bağırsak artırıcı faydaları elde etmek için harika bir yoldur. Ayrıca helichrysum uçucu yağını % 100 saf ve terapötik dereceli olduğu sürece dahili olarak da alabilirsiniz.

 

6. Doğal Kanser Koruyucusu

 

BMC Complementary and Alternative Medicine dergisinde yayınlanan araştırma, helichrysum’un antikanser yeteneğini göstermektedir. Bu çalışma, Helichrysum zivojinii bitkisinden elde edilen ekstrelerin antitümör etkilerini ortaya koymaktadır.

 

Helichrysum ekstraktlarının kanser hücre hatları üzerindeki antikanser yeteneği seçici ve doza bağımlıydı, ancak araştırma, helichrysum’un kansere karşı doğal mücadelede kullanılma potansiyelini vurgulayan birkaç çalışmadan biri.

 

7. Bağışıklık Artıran Güçlü Antiviral

 

Bağışıklık sisteminin büyük bir kısmı gerçekte bağırsaklarda yer almakta olduğu için, helichrysumun bağırsak iyileşmesi ve iltihap önleyici özellikleri, bağışıklık sistemini etkili bir şekilde güçlendirmesine yardımcı olur.

 

Klinik çalışmalarda, helichrysum uçucu yağının flavonoidleri ve floroglükolleri, zararlı bakteri, mantar ve virüslerin, herpes simpleks tip 1 ve coxsackie B tip 1 ile savaşabilecek kadar güçlü olduğunu gösterdi. Bu virüslere ve diğer zararlı istilacılara karşı savaşma becerisine sahip olan flavonoide galangin olarak tanımlanmaktadır.

 

8. Doğal Hemoroid Yatıştırıcı

 

Hemoroid ağrısını ve şişmesini azaltmak için, etkilenen bölgeye bir pamuk yardımıyla üç ila dört damla uygulayın. Acı, iltihap ve şişliği azaltmak için gerektiğinde birkaç saatte bir tekrarlayın. Sıcak bir banyoya üç damla lavanta yağı ile birlikte üç damla helichrysum yağı ekleyebilir ve hemoroid semptomlarını hafifletmek için kullanabilirsiniz.

 

9. Böbrek Taşlarında Rahatlatıcı Etki

 

Helichrysum uçucu yağı, böbrekleri ve karaciğeri destekleyerek ve detoksifiye ederek böbrek taşı riskini azaltabilir. 2016’da yayınlanan bir ön çalışma, helichrysum özlerinin, böbrek taşlarının tedavisinde faydalı olabileceğini ve potasyum sitrat için alternatif bir tedavi olarak kullanılabileceğini bulmaktadır. Ölmez çiçek ayrıca idrar yolu taşları veya ürolitiyazis için yararlı olduğu bulundu.

 

Türkiye’de 2015 yılında yayınlanan bir başka araştırmaya göre, helichrysum özleri, Okzalat kaynaklı böbrek taşlarının oluşumunu ve büyümesini azaltabilir ve tekrarlayan taşları olan hastalar için faydalı olabilir. Ayrıca, bu ölümsüz çiçek önleyici etkisi üzerine yapılan ilk çalışmadır.

 

Limon, portakal veya greyfurt gibi bir narenciye yağının iki damlasını suyunuza koyarak içebilir ve helichrysum uçucu yağını günde iki kez alt karın bölgenize sürebilirsiniz.

 

Helichrysum uçucu yağı

 

Helichrysum Uçucu Yağı (Immortelle) Kullanımları

 

Helichrysum uçucu yağı, bal veya nektar tonlarında, tatlı ve meyveli bir kokuya sahip olarak tanımlanır. Pek çok insan kokusunu ısıtıcı, canlandırıcı ve rahatlatıcı bulur. Aromasının yatıştırıcı özellikleri sayesinde, duygusal rahatlamaya da yardımcı olabileceği düşünülür.

 

Helichrysum şüphesiz ki en güzel görünen çiçeklerden biri değildir. Kuruduğunda da şeklini koruyan sarımsı bir çiçektir. Ancak yazı andıran kokusu ve faydaları sebebiyle cilde doğrudan uygulama, direkt koklama ve ortama yayma için popüler bir uçucu yağdır.

 

Bu noktada, yüksek kaliteli bir ürün satın almak ve aktif bileşenin saf ve tercihen organik olması her zaman en iyisidir. Ayrıca, yalnızca terapötik dereceli uçucu yağlar kullanılmalıdır. Ölmez çiçek satın alırken özellikle Helichrysum italicum cinsini tercih etmeniz, bu yağdan en yüksek faydayı sağlamanızı sağlayacaktır.

 

Bu bitki iklim ve toprak bileşimine karşı çok hassas olduğundan terapötik seviye yağını bulmak zordur. Bu yüzden daima yüzde 100 saf, organik ve terapötik dereceli güvenilir bir markanın ölmez çiçek yağını tercih etmelisiniz.

 

Ölmez Çiçek Uçucu Yağı Nasıl Kullanılır?

 

 • Deride istenen bölgeye birkaç damla seyreltilmemiş saf helichrysum yani ölmez çiçek uçucu yağı uygulayın
 • Doğrudan yağı soluyun
 • Evinizde ortama yayın
 • Banyonuza ekleyin
 • Suya ekleyin ve dahili olarak alın, ancak yüzde 100 saf, organik ve terapötik sınıf olduğundan emin olun. 

 

Helichrysum Yağı Yan Etkileri

 

Güvenliği ve yan etkileri söz konusu olduğunda, Helichrysum italicum, kayda değer alerjik reaksiyonlar veya yan etkiler göstermez. (sitotoksisite veya genotoksisite anlamında)

 

Hafif yan etkileri yalnızca bazı kişilerin ekstratlarına karşı alerjik reaksiyon gösterdiği nadir durumlarda meydana geldi. Herhangi bir reaksiyonu test etmek için, başka bir şekilde uygulamadan önce cilt üzerinde az miktarda esans yağı ile yama testi yapmayı deneyin.

 

Uçucu yağları özellikle dahili olarak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın! Hamileyseniz, emziriyorsanız veya devam eden sağlık sorunlarınız varsa, daha da dikkatli olun.

 

 

Uçucu Yağ Özeti:

 

Helichrysum yani ölmez çiçek yağı genelde Helichrysum italicum bitkisinden elde edilir.

 

Yağın antiinflamatuar, antioksidan, antimikrobiyal, antifungal ve antibakteriyel özellikleri vardır.

 

Helichrysum, birçoğu bilimsel araştırmalarla desteklenen, sindirim şikayetleri, kalp sağlığı, virüsler, hemoroid ve böbrek taşları gibi iltihaplı durumlar için kullanımı da dahil olmak üzere, sayısız geleneksel kullanıma sahiptir.

 

Helichrysum yağını yara, döküntü, kurdeşen ve cilt tahrişlerinde de kullanabilirsiniz. Mükemmel bir anti-inflamatuar ve antibakteriyel cilt ajanıdır.

 

Referanslar

 

Ölmezçiçek (Helichrysum Mill.)

 

Helichrysum Essential Oil Benefits the Skin, Gut, Heart & More

 

Helichrysum Italicum Essential Oil (Immortelle Essential Oil)

 

Anti-inflammatory and Antioxidant Properties of Helichrysum Italicum

 

Chemical constituents of Helichrysum italicum (Roth) G. Don essential oil and their antimicrobial activity against Gram-positive and Gram-negative bacteria, filamentous fungi and Candida albicans

 

Effects of Helichrysum Italicum Extract on Growth and Enzymatic Activity of Staphylococcus Aureus

 

Biochemical Characterization of Helichrysum Italicum (Roth) G.Don Subsp. Italicum (Asteraceae) From Montenegro: Phytochemical Screening, Chemotaxonomy, and Antioxidant Properties

 

Chemical Constituents of Helichrysum italicum (Roth) G. Don Essential Oil and Their Antimicrobial Activity Against Gram-positive and Gram-negative Bacteria, Filamentous Fungi and Candida albicans

 

Essential-oil Composition of Helichrysum Italicum (ROTH) G.DON Ssp. Italicum From Elba Island (Tuscany, Italy)

 

Influence of Environmental Factors on Composition of Volatile Constituents and Biological Activity of Helichrysum Italicum (Roth) Don (Asteraceae)

 

Volatiles of Helichrysum Italicum (Roth) G. Don From Croatia

 

In Vitro Anticollagenase and Antielastase Activities of Essential Oil of Helichrysum italicum Subsp. italicum (Roth) G. Don

 

Chemical Composition and Antimicrobial Activity of Essential Oil of Helichrysum italicum (Roth) G. Don Fil. (Asteraceae) From Montenegro

 

Immortelle