Gül Çiçeği Uçucu Yağı faydaları itibariyle aromaterapinin çok önemli yağlarındandır. Gül Rosaceae (Gülgiller) familyasındaki hoş kokulu ve güzel görünüşlü bitkilerin cinsi olarak bilinir.

 

Gül, gülgiller (Rosaceae) familyasının Rosa cinsindendir. Fosil kaynaklı kayıtlara göre, gülün yeryüzündeki varlığı en az 35 milyon yıldır. Gülden oluşan Gül Çiçeği Uçucu Yağı insanlık tarihinde tıbbi amaçlı yeri ve önemi ise 5000 yıllık çok renkli bir geçmişe dayanır.

 

Bu yağ koşulsuz sevgi uyandırır, nefreti ortadan kaldırır, depresyona fayda sağlar. Bu zaman içinde nefis kokusu ve cezbedici güzelliğiyle çağlar boyunca yetiştirilmiş aşk, güzellik, savaş, barış ve siyaset alanlarında sembol olarak kullanılmıştır.

 

gül çiçeği uçucu yağı

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağı Nedir?

 

Aromaterapi yağları arasında en değerli yağlardan biridir. Gül yağı üretilirken ortaya çıkan gül suyu hemen hemen her evin olmazsa olmazları arasındadır ve yine bir çok bakım ürünlerinin tamamlayıcı bir öğesidir.

 

%100 saf Gül Çiçeği Uçucu Yağı gül yapraklarının su buharı distilasyonuna uğraması ile elde edilir. 4-5 ton gülden yalnızca 1 kilo Gül Uçucu Yağı elde edilebilmektedir.

 

Bergamot, papatya, misk adaçayı, rezene, ıtır, lavanta, limon otu, neroli, paçuli, sandal ağacı, jojoba ve ylang ylang ile iyi karışır.  

 

Geleneksel olarak bu yağ gerginlik, baş ağrısı, öksürük, yaraların iyileşmesi, el yüz ve genel cilt sağlığı, alerjik durumlar ve genel bir anti-inflamatuar olarak yüzyıllar boyu kullanılmıştır.

 

Yağı üretilirken elde edilen gül suyu da, çok eski zamanlardan beri ferahlatıcı, canlandırıcı ve cildi rahatlatıcı özellikleriyle kullanılmaktadır; Tüm cilt tipleri için kullanılabilir.

 

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağı Üretimi Ve Pazar Payı

 

Dünya Pazar payını Türkiye ve Bulgaristan paylaşmaktadır. Türkiye ve Bulgaristan, Rosa damascena ticari adıyla rose otto cinsinin en büyük gül yağı üreticisidir. Dünya gül yağı ihtiyacının yaklaşık % 50’si Türkiye’den karşılanmaktadır. Gül Çiçeği Uçucu Yağı, aynı anda hem tatlı hem de hafif baharatlı olan çok zengin bir çiçek kokusuna sahiptir.

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağı Bitkisel Özellikleri

 

Pembe renkli, yarım katmerli ve kuvvetli kokulu çiçekleri olan çok yıllık, dikenli ve çalı formunda bir gül türüdür. Gül Çiçeği Uçucu Yağı bitkisel özelliklerinde gülün gövde çatısını oluşturan saplar üzerinde yaprak veya sürgünleri meydana getirecek olan tomurcuklar bulunur. Sap boğumlarında, her birisi 3-7 adet yaprakçıktan oluşan, üzeri mumsu, kaygan, koyu yeşil yapraklar vardır.

 

Isparta - Gül Üretimi Rose Damescane

 

Araştırmacılara Göre Gül Çiçeği Uçucu Yağının Terapötik Özellikleri

 

Yapılan araştırmalar ve insanların yüzyıllardır kullanım uygulamalarından doğan deneyimler, bize gül uçucu yağının en büyük özelliğinin kaygıyı azaltıp depresyonu iyileştirebileceğini söylemektedir.

 

Ayrıca Gül Çiçeği Uçucu Yağının terapötik bileşikleriyle akneyi iyileştirebileceği, hormonları dengeleyebileceği ve doğal olarak libidoyu artırabileceği ortaya konmuştur. 

 

 • Gül Çiçeği Uçucu Yağının, bilişsel fonksiyonlar üzerinde rahatlatıcı özellik gösterdiği bildirilmiştir.

 

 • Yapılan deneysel bir çalışmada, Gül Çiçeği Uçucu Yağının anti-bakteriyel aktivitesi gösterilmiştir.

 

 • Etkili sivrisinek kovucu olma özelliğini Citronellol’den alır, Citronellon  citronella’da da bulunur.)

 

 • Güçlü antimikrobiyal. (Limon mersin ve limon otunda da bulunan A vitamini sentezi için gerekli olan sitral ile.)

 

 • Etkili sindirim yardımını içeriğindeki Carvone ile sağlar, Carvone ayrıca kimyon ve dereotunda da bulunur.

 

 • Gül Yağı aroması, birçok cilt ve güzellik ürününde, parfüm ve meyve aromalarında da bulunan tatlı hoş kokuludur ve içinde bulunan Fenil Geraniol  – Fenil Asetaldehid ayrıca çikolatada da bulunur.

 

 • Gül yağında bulunan Eugenol ile çok zengin antioksidan, lokal antiseptik, antibiyotik ve anesteziktir, Eugenol ayrıca tarçın, melisa, karanfilde de bulunur.

 

 • Gül yağa dönüştüğünde ortaya çıkan doğal pestisit Farnesol, portakal çiçeği, yasemin ve ylang -ylang’da da vardır.

 

 • Uçucu yağda bulunan aromatik tat Nerol ayrıca limon otu ve şerbetçiotun’da bulunur.

 

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağı Faydaları

 

1. Mükemmel Bir Doğal Parfüm

 

Hoş kokusu ve tatlı çiçeksi biraz da baharatlı kokusu ile gül uçucu yağı tek başına doğal bir parfüm olarak kullanılabilir. Tek damlasıyla tüm kötü kokuları önleyebilirsiniz.

 

2. Antiseptik özelliği vardır

 

Araştırmalar sonucu antiseptik özelliği ile yağlı gülsuyunun diş çekimlerinden sonra yara iyileştirici ve dezenfektan olarak kullanılabileceği, kanserli fareleri iyileştirdiği kanaatine varıldı.

 

3. Depresyon ve Kaygıya Yardımcı Olur

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağı psikiyatrik ve nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği Klinik Uygulamada Tamamlayıcı Terapiler dergisinde belirtilmiştir. Gül aromaterapisi ile depresyon ve / veya anksiyete yaşayanlarda çok büyük fayda sağlanabilir.

 

4. Sivilce tedavisinde başarı elde edilmiştir

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağı cilt için nefis doğal bir ilaç gibidir. Anti-mikrobiyal özelliği ile sivilceleri tedavi eder.

 

2010 yılında araştırmacıların yayınladıkları bir çalışmada, Gül Çiçeği Uçucu Yağının, kekik, lavanta ve tarçın uçucu yağlarının yanı sıra % 0,25 oranında yağı seyreltmeden sadece beş dakika sonra sivilceye yol açan bakterileri tamamen yok ettiği saptandı.

 

5. Cildi besler ve gençleştirir

 

Gül yağını sabah ve akşam kullanırsanız cildiniz canlanacaktır. Cildiniz kuru ise kesinlikle kullanılması gereken bir yağdır.

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağının cilt sağlığını arttırmasıyla ilgili birkaç neden var, bunlar; cilt yaşlanmasını teşvik eden serbest radikallerle savaşan antioksidanlar içerir, çok güçlü anti-inflamatuar etkileri vardır. Cilt hasarını önler.

 

6. Libido’yu artırır

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağı, performans kaygısıyla beraber stresten kaynaklanan cinsel işlev bozukluğu olan erkeklere büyük ölçüde yardımcı olabilir. Cinsiyet hormonlarını dengelemeye yardımcı olabilir.

 

2015 yılında yayınlanan bir çalışmada alınan antidepresanların sonucunda cinsel işlev bozukluğu ve majör depresif bozukluğu olan 60 erkek hasta üzerindeki etkilerinin sonucu gül yağının uygulanmasıyla erkek hastalarda cinsel işlev bozukluğu iyileştikçe depresyon belirtilerinin de azaldığı görüldü. 

 

7. Adet Ağrılarını Giderir

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağının ağrılı adet olan olan kadınlar üzerindeki etkilerini incelemek üzere 2016 yılında bir çalışma yapıldı.

 

İki gruba da anti-enflamatuar ilaç verildi, grubun birine farklı olarak ilaçla beraber %2 Gül Uçucu Yağıyla aromaterapi uygulandı, 30 dakika sonra, gül aromaterapi uygulanan grup diğer gruba göre daha az ağrı olduğunu bildirdi.

 

Araştırmacılar Gül Uçucu Yağı ile aromaterapinin, ağrılı adet gören hastalarda ağrının giderilmesi için yararlı olabileceğini önermektedir. 

 

8. Egzama’da kullanılır

 

Bu yağın egzama yaralarını tedavi edici özelliği vardır. Steril bir pamuk yardımıyla bölgeye ovarak sürüldüğünde olumlu sonuç alınabildiği görülmüştür.

 

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağı Kullanımları

 

Gül yağının kullanım alanları oldukça geniştir. Bunlar şu şekildedir:

 

 • Cilt Temizliğinde: Gül yağı cilde yumuşak dairesel uygulamalarla sürülür. Cilde uygulamak için ilk olarak pamuğa 3 ya da 4 damla damlatarak masaj yaparak uygulanır.

 

 • Ağız kokusunu giderici: 5 damla gül yağı 1 bardak suya damlatılır ve yutmadan gargara yapılır, bu haftada iki kez uygulanabilir. 

 

 • Saç Bakımında: Saçları canlandırmak için üç dört damla gül yağı ile saç diplerine masaj yapılır, saç uçlarına sürülerek taranabilir, bu saçları besleyip güçlendirir.

 

 • Aromatik olarak: Evinizdeki yağı bir difüzör kullanarak dağıtabilir veya doğrudan yağı soluyabilirsiniz. 

 

Bakınız: Aromaterapi Difüzörü (Hava Yayıcı) Nasıl Seçilir?

 

 

 

 • Vücut bakımında: Küvete damlatılacak birkaç damla Gül yağı ile banyoda aromaterapi yapılabilir.

 

 • El kremi olarak: 5-6 damla Gül yağı kokusuz kreme damlatılarak cilde uygulanabilir.

 

 • Kepeğe karşı: 8-10 damla gül yağını şampuana damlatıp kullanıldığında etkilidir.

 

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağı En Spesifik Sonuç Alınabilecek Kullanım Yolları

 

 • Depresyon ve kaygı durumlarında: Gül yağını lavanta yağı ile birleştirin, bulunduğunuz ortama dağıtın ayrıca bileklerinize ve boynunuzun arkasına topikal olarak 1-2 damla uygulayın.

 

 • Sivilce: üzerine günde üç kez saf gül uçucu yağ bir damla steril bir pamuklu çubuk ile hafif hafif ovarak sürün.  kullandığınızdan emin olun, isterseniz biraz hindistancevizi yağı ile hafifçe seyreltebilirsiniz.

 

 • Libido arttırma: Boynunuza ve göğsünüze 2-3 damla uygulayın. Libidoyu daha güçlendirici bir terapötik masaj için gül yağını jojoba , hindistancevizi veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağla birleştirip yine aynı bölgelere masaj yapın.

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağı - Gül Suyu İçeceği

 

 • Hamilelikte: Hamilelik nedeniyle oluşan lekelerin yok edilmesinde etkili sonuçlar verir.

 

 • PMS (Regl öncesi): Taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş olarak karnınıza uygulayın.

 

 • Cilt sağlığı:  Topikal (deriye uygulama) olarak uygulayın veya yüz – vücut yıkama veya losyona ekleyin.

 

 • Kokulu doğal parfüm:  Kulaklarınızın arkasına veya bileklerinize 1-2 damla damlatın.

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağı - Gül Suyu

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağı İçin Öneriler

 

Tüm uçucu yağlar gibi Gül Çiçeği Uçucu Yağını kullanmak için uygulanabilecek çok çeşitli yollar bulunmaktadır. Aşağıda önerilenlere uyulduğunda Gül Yağının sağlığa olan faydalarından yararlanmada ve hoş kokusunun tadına doyum olmaz.

 

 • Zengin aromatik bir ev masaj yağı olarak topikal şekilde cilde uygulanır. Hassas ciltler için uygun bir taşıyıcı yağla seyreltilmesi zorunludur. Seyreltme yapmak için pek çok yağ bulunmaktadır. Tatlı badem, hindistan cevizi ve jojoba popüler seçeneklerdir ancak kullanabilecek diğer pek çok seçenek de vardır. (Bakınız: En iyi taşıyıcı yağlar)

 

 • Bulunulan ortama gül yağı yayıldığında kaygı, depresyon ve stresi hafifletmek için yardımcı olabilecek hoş bir koku verir.

 

 • Cildinizi yenilemek ve nemlendirmek için yüz temizleyicilerine veya vücut jellerine birkaç damla gül yağı eklenebilir.

 

 • Şişeden, mendilden ya da avuçlarınızın içinde ovuşturduktan sonra doğrudan gül yağı teneffüs edilebilir.

 

 • Gül yağı sandal ağacı, limon, lavanta ve ylang ylang da dâhil olmak üzere uçucu yağa çok iyi harmanlanmaktadır.

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağı - Gül Fermentasyonu

 

Yağın Kullanımı Sırasındaki Uyarılar

 

 • Bu yağ sadece sürülebilir yağlardandır, dahili kullanım için uygun bir yağ değildir.

 

 • Yağı doğrudan göz veya hassas bölgelere uygulanması sakıncalıdır. (Sadece gül suyu ile temizlik yapılabilir.)

 

 • Bu yağ çok güçlüdür ve hassas ciltler için sorunlara neden olabilir. Gül Çiçeği Uçucu yağı seyreltildikten sonra alerjik reaksiyona karşı önlem olarak küçük bir bölgede tahriş testi yapılmalıdır.

 

 • Emziren annelerin, hamile kadınların ve çocukların seyreltilmemiş gül yağı kullanmaları önerilmemektedir.

 

 • Uçucu yağları daima çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağı - Gül Toplama

 

Uçucu Yağ Özeti

 

Gül Çiçeği Uçucu Yağı, aromaterapinin belli başlı yağlarından olup aynı zamanda 4-5 ton gül bitkisinden 1 kilo yağ çıkarıldığından en pahalı uçucu yağlardandır. Bakınız:  Aromatik Bitkiler Uçucu Yağ Verimleri

 

Güller farklı renk ve çeşitleriyle her zaman bizi büyülemeyi başarmıştır. Güzel kokusu ve canlı renkleri bizi kendisine yakınlaştırmıştır. Bundan dolayı hep güzelliğin simgesi olmuştur güller. Aslında güller içerisinde bulundurduğu mineral ve vitaminlerle gerçekten güzelliğin simgesidir. 

 

Bu güzel çiçeklerin kokusunu kalıcı yapmak için tarihte ilk yöntem antik çağlarda Mısır, Mezopotamya, Hint ve Çin gibi medeniyetler tarafından kullanılan yağlarla maserasyon (gül çiçeklerinin uygun yağlarda belli bir süre bekletilme yöntemi) olmuştur.

 

Sağlık üzerinde inanılmaz sağlık artırıcı faydaları olan Gül Çiçeği Uçucu Yağı, bir çok sağlık sorununda tedavi edici olarak kullanılmış ve binlerce yıldır da çok çeşitli doğal güzellik ürünleri üretilerek kullanılmaktadır.

 

Referanslar

 

Olfactory impact of esters on rose essential oil floral alcohol aroma expression in model solution

Rose Essential Oil Benefits Skin, Depression and Hormones

Buckle RJ. Aromatherapy in the USA. Int J Aromatherapy

Haze S, Sakai K, Gozu Y. Effects of Fragrance inhalation on sympathetic Activity in Normal Adults. Jpn.J. Pharmacol

Basim E, Basim H. Antibacterial activity of Rosa damascena essential oil. Fitoterapia.

Rose Oil: Rose Otto Essential Oil, Rose CO2 Extract and Rose Absolute