Uçucu yağlar , aromaterapinin bir parçası olarak tedavi edici ve iyileştirici özellikleri nedeniyle binlerce yıldır kullanılmaktadır. Sağlık özellikleriyle bilinen yapraklardan, saplardan veya bitki köklerinden elde edilirler. Peki, frankincense uçucu yağı nedir?

 

Bazen olibanum olarak da bilinen akgünlük yani frankincense , aromaterapide kullanılan, kronik stres ve anksiyeteyi hafifletmeye yardımcı olmak, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak ve bağışıklık sistemini arttırmak gibi çeşitli faydaları sağlayabilen yaygın bir uçucu yağ türüdür. Frankincense, kanserle mücadelede potansiyel olarak geçerlidir.

 

Frankincense Uçucu Yağı Özellikleri

 

Frankincense uçucu yağı Boswellia cinsindendir ve genellikle Somali ve Pakistan bölgelerinde yetişen Boswellia carterii, Boswellia ferreana veya Boswellia serrata ağaçlarının reçinesinden elde edilir. Bu ağaç farklıdır, çünkü kuru ve ıssız koşullarda çok az toprakla büyüyebilir.

 

Bu sözcük, eski Fransızca’da kaliteli tütsü anlamına gelen “franc encens” teriminden gelir. Frankincense, bilge adamlar tarafından İsa’ya verilen ilk armağanlardan biri olduğu için yıllar boyunca, özellikle Hristiyan dini ve birçok farklı dinle ilişkilendirilmiştir. Akgünlük neye benziyor derseniz çam, limon ve odunsu kokuların bir karışımı gibi kokuyor.

 

Boswellia serrata, Hindistan’a özgü, güçlü bir anti-enflamatuar ve potansiyel olarak anti-kanser etkisi olduğu bulunan özel bileşikler üreten bir ağaçtır.

 

Araştırmacıların tespit ettiği değerli boswellia ağacı özlerinde, terpenler ve boswellik asitler dahil olmak üzere birçoğu güçlü anti-enflamatuar ve sağlıklı hücreler üzerinde koruyucu olan, faydalı bileşenler olduğu göze çarpmaktadır. 

 

Frankincense uçucu yağı nasıl kullanılır? Akgünlük uçucu yağı, yağın solunması veya deriden emilmesi, genellikle hindistancevizi yağı veya jojoba yağı gibi bir sabit yağ ile karıştırılmasıyla kullanılır.

 

Yağın, sinir sistemini etkilediği bilinen beynin limbik sistemine mesajlar aktardığına inanılıyor. Küçük bir miktar yağ bile oldukça bereketlidir ve toksik olabileceğinden fazla miktarda alınmamalıdır.

 

Esansiyel yağları satın alırken, “parfüm yağı” olarak bilinen yağlardan kaçının çünkü bunlar sentetik olabilir ve istenen sağlık yararlarını sağlayamazlar. Bunun yerine, en yüksek kalitede esansiyel yağlar için “saf esansiyel yağ” veya “% 100 esansiyel yağ” diyen yağları arayın.

 

Farklı Boswellia ağaçlarından elde edilen yağların kombinasyonunu içeren en iyi frankincense uçucu yağını bulmaya özen gösterin.

 

Frankincense Uçucu Yağı Faydaları Infografik

 

Frankincense Uçucu Yağı Faydaları

 

1. Stres Etkileri ve Olumsuz Duyguları Azaltmaya Yardımcı Olur

 

Solunduğunda, akgünlük uçucu yağının kalp ritmini ve tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir. Anti-anksiyete ve depresyon azaltıcı yetenekleri vardır, ancak reçeteli ilaçların aksine, olumsuz yan etkileri yoktur veya istenmeyen uyuşukluklara neden olmaz.

 

Örneğin, farelerde, tütsü olarak Boswellia reçinesini yakmak antidepresif etkilere sebep olmuştur. “Reçinenin bir bileşeni olan incensole acetate, beyindeki TRPV3 kanallarını aktive ederek psikoaktivite ortaya çıkarır.” Beyindeki bu kanal, ciltteki sıcaklık algısı ile ilişkilendirilmektedir. 

 

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirerek Hastalıkları Önler

 

Araştırmalar, akgünlük yararlarının, tehlikeli bakterileri, virüsleri ve hatta kanserleri yok etmeye yardımcı olabilecek bağışıklık arttırıcı yetenekleri kapsadığını göstermiştir.

 

Mısır’daki Mansoura Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bir laboratuar çalışması yaptı ve frankincense uçucu yağın immün uyarıcı aktivite gösterdiğini tespit etti. 

 

Deride, ağzınızda veya evinizde mikropların oluşmasını önlemek için kullanılabilir. Bu, birçok insanın ağız sağlığı problemlerini doğal olarak gidermek için bu yağı kullanmayı tercih etmesinin nedenidir. ,

 

Bu yağın antiseptik nitelikleri, diş eti iltihabının, ağız kokusunun, kavitelerin, diş ağrılarının, ağız yaralarının ve diğer enfeksiyonların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. 

 

3. Kanserle Mücadele Etmeye Yardım Eder ve Kemoterapi Yan Etkilerini Ortadan Kaldırabilir

 

Birkaç araştırma grubu, frankincense ile ilgili laboratuar çalışmalarında ve hayvanlarda test edildiğinde umut verici anti-enflamatuar ve anti-tümör etkilerinin bulunduğunu keşfetmiştir. frankincense uçucu yağının, belirli kanser türlerinin hücreleriyle savaşmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Çin’deki araştırmacılar, akgünlük yağı ve mür yağlarının antikanser etkilerini bir laboratuvar çalışmasında beş tümör hücre çizgisi üzerinde araştırdılar. Sonuçlar, insan meme ve cilt kanseri hücre çizgilerinin, mür ve akgünlük esansiyel yağların kombinasyonuna karşı artan bir hassasiyet gösterdi. 

 

2012 yılında yapılan bir araştırma ise, akgünlük uçucu yağında bulunan AKBA denilen kimyasal bir bileşiğin, kemoterapiye dirençli hale gelen kanser hücrelerini öldürmede başarılı olduğunu, bunun da onu potansiyel bir doğal kanser tedavisi yapabileceğini keşfetti.

 

Frankincense

 

4. Sıkılaştırıcıdır, Zararlı Mikrop ve Bakterileri Öldürebilir

 

Frankincense, antimikrobiyal etkiye sahip antiseptik ve dezenfektan bir ajandır. Soğuk algınlığı ve grip mikroplarını evden ve vücuttan doğal olarak yok etme yeteneğine sahiptir ve kimyasal ev temizleyicileri yerine kullanılabilir.

 

Letters in Applied Microbiology’de yayınlanan bir laboratuvar çalışması, günlük yağı ve mür yağı kombinasyonunun özellikle patojenlere karşı kullanıldığında etkili olduğunu buldu.

 

M.Ö 1500’den beri bir arada kullanılan bu iki yağ, Cryptococcus neoformans ve Pseudomonas aeruginosa gibi mikroorganizmalara maruz kaldığında sinerjik ve ilave özelliklere sahiptir.

 

5. Cildi İyileştirir ve Yaşlanma Belirtilerini Önler

 

Frankincense’in yararları arasında cildi güçlendirme ve tonunu, elastikiyetini artırma, bakteri veya lekelere karşı savunma, yaşlanmayı önleme önemli maddeler sayılabilir.

 

Cildin toplanmasına yardımcı olabilir, izlerin ve sivilcelerin görünümünü azaltır ve yaraları iyileştirir. Çatlak izlerinin, ameliyat izlerinin veya hamilelikle ilişkili izlerin yok edilmesi aynı zamanda kuru veya çatlak ciltlerin iyileşmesi için de faydalı olabilir.

 

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir incelemeye göre, günlük yağı, kızarıklığı ve cilt tahrişini azaltırken aynı zamanda daha da ten renginde de bir eşitleme sağlar.

 

Araştırmalar, günlük yağındaki pentasiklik triterpen (steroid benzeri) yapısının tahriş olmuş cilt üzerindeki yatıştırıcı etkiyi yaptığını göstermektedir. 

 

6. Belleği Geliştirir

 

Araştırma, frankincense uçucu yağının hafızayı ve öğrenme işlevlerini geliştirmek için kullanılabileceğini göstermektedir. Bazı hayvan çalışmaları gebelik sırasında günlük yağı kullanmanın çocuğun hafızasını artırabileceğini gösteriyor.

 

Böyle bir çalışmada, hamile sıçanlar hamilelik dönemlerinde ağız yoluyla bu günlük yağı aldıklarında, öğrenme gücünde, kısa süreli hafızada ve yavrularının uzun süreli hafızasında önemli bir artış oldu. 

 

7. Hormonları Dengelemeye ve Doğurganlığı Geliştirmeye Yardımcı Olabilir

 

Günlük yağının yararları, bu konudaki araştırmaların sınırlı olmasına rağmen, menstürasyon ve menopoz ile ilişkili semptomların azaltılmasını içerebilir.

 

Ağrı, kramp, kabızlık, baş ağrısı, anksiyete, mide bulantısı, yorgunluk ve ruh hali değişimlerini hafifletmek için kullanılmıştır. Günlük yağı, östrojen üretiminin düzenlenmesine de yardımcı olabilir ve menopoz öncesi kadınlarda tümör veya kist gelişimi riskini azaltabilir.

 

Hayvan çalışmaları, günlük yağının, steroidler ile aynı şekilde hareket eden yağın kimyasal yapısından dolayı olabilecek, doğurganlığı arttırıcı bir ajan olarak kullanılabileceğini göstermiştir.

 

Bu günlük, farelerde dahili olarak kullanıldığında, doğurganlığı ve implantasyon sayısını ve uygulanabilir fetusları arttırır; bu da, yağın sperm hareketliliğini ve yoğunluğunu muhtemelen artırabileceğini gösterir. 

 

8. Sindirimi Kolaylaştırır

 

Frankincense, sindirim sisteminin uygun şekilde detoks yapmasına ve bağırsak hareketlerini üretmesine yardımcı olur. Ayrıca, midede ağrı ve krampları azaltmaya, mide bulantısını hafifletmeye, şişkinliğe neden olabilecek karın içinden fazla su akıtmaya ve hatta PMS ile ilişkili mide ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. 

 

Bunu, sindirim enzimlerinin salgılanmasını hızlandırarak, idrara çıkma üretimini artırarak, sindirim sisteminin kaslarını gevşeterek yapar ve ayrıca uygun sindirim sağlığı için gerekli olan dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olur.

 

Sızdıran bağırsak sendromu, kronik kolit, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve IBS semptomlarının azaltılmasında yararlı olduğu gösterilmiştir. 

 

9. Uykuya Yardımcı Olur

 

Frankincense uçucu yağı kullanımları, sizi geceleri ayakta tutabilecek endişe düzeylerini veya kronik stres düzeylerini düşürmeyi içerir. Doğal olarak uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek sakinleştirici, yatıştırıcı bir kokuya sahiptir.

 

Bu doğal uyku yardımı, solunum yollarının açılmasına yardımcı olur, vücudunuzun ideal bir uyku sıcaklığına ulaşmasını sağlar ve sizi ayakta tutan ağrıları giderir. 

 

10. İnflamasyon ve Ağrıyı Azaltır

 

Günlük yağı, artrit, astım, IBS gibi ağrılı bağırsak bozuklukları ve daha birçok koşulla ilişkili temel enflamatuar moleküllerin üretimini engelleyebilir.

 

Kıkırdak dokusunun bozulmasının önlenmesinde yardımcı olabilir ve tehlikeli, ağrılı iltihap seviyelerini önemli ölçüde azaltabilmektedir.

 

Bundan dolayı kasları, eklemleri ve tendonları etkileyen ağrıyla ilişkili durumlar için doğal bir tedavi seçeneği haline geldiği gösterilmiştir.

 

Frankincense Uçucu Yağı Kullanımları

 

1. Stres Giderici Banyo 

 

Günlük yağı anında huzur, rahatlama ve memnuniyet hissi uyandırır. Frankincense uçucu yağı kullanımının stres giderilmesinde nasıl kullanıldığını bilmek ister misiniz? Sıcak bir banyoya birkaç damla günlük yağı ekleyin.

 

Ayrıca anksiyete ile mücadele etmek ve evinizde her zaman rahatlama deneyimi yaşamak için bir yağ difüzörü veya buharlaştırıcısına da ekleyebilirsiniz. Bazı insanlar günlük kokusunun, sezginizi ve manevi bağlantınızı artırabileceğine inanır.

 

Bakınız: Aromaterapi Difüzörü (Hava Yayıcı) Nasıl Seçilir?

 

2. Doğal Ev Temizleyici

 

Günlük yağı, antiseptiktir, yani evinizdeki bakteri, virüs ve iç mekanları temizler. Bu bitki genellikle bir alanı dezenfekte etmeye yardımcı olmak için yakıldı ve doğal bir koku giderici olarak kullanıldı.

 

İç mekan kirliliğini azaltmaya yardımcı olmak, evinizdeki herhangi bir odayı veya yüzeyi kokudan arındırmak ve dezenfekte etmek için bir akgünlükdanlık veya yağ difüzörü ile kullanın.

 

3. Doğal Hijyen Ürünü

 

Antiseptik özellikleri nedeniyle, günlük yağı, herhangi bir ağız hijyeni rejimine harika bir katkı sağlar. Özellikle aromayı seviyorsanız, akgünlük yağı içeren doğal ağız bakım ürünlerini arayın.

 

Diş çürüğü, ağız kokusu, ağız boşluğu veya ağız enfeksiyonları gibi diş sağlığı sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca günlük yağı ile kabartma tozu karıştırıp kendi diş macununuzu hazırlamayı da düşünebilirsiniz.

 

4. Anti-Aging Özellikleri ve Kırışıklık Giderme

 

Frankincense uçucu yağı güçlü bir büzücüdür, yani cilt hücrelerinin korunmasına yardımcı olur. Sivilce lekelerinin ve büyük gözeneklerin azaltılmasına, kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olmak için kullanılabilir ve hatta cildin yaşlanma belirtilerini doğal olarak yavaşlatması için sıkılaştırılmasına yardımcı olur.

 

Yağ, karın, çene veya göz altı gibi cildin sarktığı her yerde kullanılabilir. Altı damla yağı 30ml kokusuz yağa karıştırın ve doğrudan cilde uygulayın. Olası alerjik reaksiyonları test etmek için daima küçük bir yama alanı testi yaptığınızdan emin olun.

 

5. Hazımsızlık Belirtilerini Giderir

 

Gaz, kabızlık, mide ağrıları, irritabl bağırsak sendromu, PMS veya kramplar gibi sindirim rahatsızlığınız varsa, günlük yağı, gastrointestinal rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.

 

Sindirim enzimlerine benzer şekilde, gıdaların sindirimini hızlandırmaya yardımcı olur. Bir büyük bardak suya ya da GI rölyefi için bir çorba kaşığı bala bir ila iki damla yağ ekleyin. Dahili kullanacaksanız, % 100 saf yağ olduğundan emin olun; koku ya da parfüm yağları almayınız.

 

6. Skar, Yara, Çatlak ve Aknelere Çare

 

Günlük (Frankincense) yağı, yara iyileşmesine yardımcı olabilir ve yara izlerinin görünümünü azaltabilir. Ayrıca sivilce lekeleri, çatlaklar, egzamadan kaynaklanan koyu renkli lekelerin görünümünü azaltmaya ve cerrahi yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir.

 

Kokusuz bir baz yağ veya losyon ile iki ila üç damla yağ karıştırın ve doğrudan cilde uygulayın. Çatlak cilde uygulamamaya dikkat edin, ancak iyileşme sürecinde olan cilde iyi gelir.

 

7. Doğal Soğuk Algınlığı veya Grip İlacı

 

Bir dahaki sefere soğuk algınlığı veya gripten solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsanız, öksürükten kurtulmak için akgünlük esansiyel yağı kullanın. Akciğerlerdeki balgamın giderilmesine yardımcı olabilir.

 

Aynı zamanda burun pasajlarında anti-enflamatuar görevi görür, alerjisi veya astımı olanlar için bile nefes almayı kolaylaştırır. Bir beze birkaç damla ekleyerek ve akgünlükdanlık ile ortama yayarak solunumun faydaları için kullanabilirsiniz.

 

8. İltihabı ve Ağrıyı Giderir

 

Dolaşımı arttırmak ve artrit, sindirim bozuklukları ve astım gibi durumlarla ilgili eklem ağrısı veya kas ağrısı semptomlarını azaltmak için, acı veren bölgeye akgünlük (günlük) yağı masajını yapmayı veya evinizde ortama yaymayı deneyin.

 

Kaynar suya bir damla yağ ekleyin ve içine bir havlu daldırarak kas ağrılarını azaltmak için vücudunuza veya yüzünüze yerleştirin. Ayrıca, evinizde birkaç damlayı ortama yayabilir veya birkaç damla aromatik yağı bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak eklem, ayak veya boynunuza masaj yapabilirsiniz.

 

Frankincense Yağı Yan Etkileri

 

Yağ kullanım güvenliği ile alakalı olarak, özellikle reçeteli ilaçlar ile karşılaştırıldığında, günlük yağının aşırı derecede tolere edildiğini bilmelisiniz. Bugüne kadar bu yağı kullanmanın ciddi bir yan etkisi bildirilmemiştir.

 

Bununla birlikte, her zaman esansiyel yağ güvenliğini takip etmek, su veya başka bir içecek içerisinde bir seferde sadece birkaç damla yağ tüketmek her zaman iyi bir fikirdir.

 

Bakınız: Aromaterapio – Uçucu Yağ Seyreltme Cetveli

 

Nadiren günlük yağı, bazı ciltler için küçük cilt döküntüleri ve bulantı veya mide ağrıları gibi sindirim sorunları da dahil olmak üzere bazı reaksiyonlara neden olabilir.

 

Frankincense’in kanı inceltici etkileri olduğu da bilinir, bu nedenle kan pıhtılaşması ile ilgili sorunları olan kişiler günlük yağı kullanmamalı veya önce bir doktorla konuşmalıdır. Zira, bu yağ bazı antikoagülan ilaçlarla olumsuz reaksiyona girme potansiyeline sahip olabilir.

 

Uçucu Yağ Özeti:

 

Boswellia cinsinden ve Boswellia sacra ağacından ve bazen olibanum olarak adlandırılan bu tür, aromaterapide kullanılan ve kronik stres ve anksiyeteyi hafifletmeye yardımcı olmak, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak gibi çeşitli sağlık yararları sağlayabilen yaygın bir esansiyel yağ türüdür.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hatta potansiyel olarak kanserle savaşmaya yardımcı olmayı da listeye ekleyebiliriz.

 

Günlük yağı kullanımları çeşitlidir : stres giderici banyo; doğal ev temizleyicisi; doğal hijyen ürünü; yaşlanma ve kırışıklık karşıtı savaşçı; hazımsızlık belirtileri giderici; iz, yara, çatlak ya da sivilce ilacı; doğal soğuk algınlığı veya grip ilacı; ve iltihap ve ağrıyı hafifletir

 

Yağ güvenliği endişelerinin düşük olması, herhangi bir olumsuz yan etki yaratmadığı bilinen diğer birçok uçucu yağ ve taşıyıcı yağ ile birleştirilebilen çok yönlü bir yağdır.

 

Referanslar

 

Frankincense Essential Oil

 

Frankincense

 

Frankincense-therapeutic Properties

 

Biological activities of frankincense essential oil in human dermal fibroblasts

 

Frankincense (乳香 Rǔ Xiāng; Boswellia Species): From the Selection of Traditional Applications to the Novel Phytotherapy for the Prevention and Treatment of Serious Diseases

 

Seeing the Unseen of the Combination of Two Natural Resins, Frankincense and Myrrh: Changes in Chemical Constituents and Pharmacological Activities

 

8 Frankincense Essential Oil Uses and Benefits for Healing

 

Frankincense and myrrh suppress inflammation via regulation of the metabolic profiling and the MAPK signaling pathway

 

Frankincense essential oil suppresses melanoma cancer through down regulation of Bcl-2/Bax cascade signaling and ameliorates heptotoxicity via phase I and II drug metabolizing enzymes

 

Frankincense Essential Oil as a Supportive Therapy for Cancer-Related Fatigue: A Case Study

 

Frankincense oil derived from Boswellia carteri induces tumor cell specific cytotoxicity

 

The Effects of Frankincense Essential Oil on Stress in Rats

 

The Effect of Frankincense in the Treatment of Moderate Plaque-Induced Gingivitis: A Double Blinded Randomized Clinical Trial