Eğer taze bir defne yaprağını elinize alıp derin yeşili içinde kaybolmuş ve yaprağın o inanılmaz dokusunu en az bir kez hissettiyseniz, bu bitkinin yarattığı o saflık duygusunun neye benzediğini bilirsiniz. Bu duyular uyarıldıktan sonra ise yaprağın sahip olduğu aroma ve kokuya geçebiliriz ki oldukça bu da oldukça etkileyicidir. Kültürümüzde daha çok kuru yaprak formu sayesinde tanıdığımız bu bitkiyi, aslında akdeniz bölgesinde sokak aralarında bile görebilirsiniz. 

 

Antik Yunan’da en iyi sporculara defne yapraklarından yapılan çelenklerin verilmesi bu bitkinin güç ve asaleti simgelediğinin en önemli göstergelerinden birisidir. Et, balık, çorba gibi yemeklere kattığı kendine has ekşilik, bu yaprağı mutfakta da çok özel kılar. Defne yaprağı aynı zamanda temizlik ve kozmetik ürünlerinde de kullanılır.

 

Ancak defne yapraklarının esas can alıcı noktası tıbbi fayda ve kullanımlarında yatar. Defne yaprağı ve yağının faydalarına baktığımızda ise epeyce uzun bir liste görürüz. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilerinin yanısıra antikanser özellikleri de bulunur. Ağrı giderici özellikleri vardır. Ayrıca saçı kepekten arındırmada oldukça etkili olduğu düşünülmektedir. 

 

Defne yaprağı çok şifali kategorisine koyabileceğimiz bitkilerdendir. Birazdan defne yaprağı uçucu yağının en bilinen faydaları ve kullanımlarına göz atacağız. Ancak önce defne ağacı ve yaprağını biraz daha tanıyalım.

 

 

Defne Ağacı & Defne Yaprağı Uçucu Yağı Hakkında

 

Defne ağacı Akdeniz’e özgü Lauraceae ailesine mensup ve dört mevsim yeşil kalan Laurus Nobilis’ten başkası değildir. Defne dünyada birçok coğrafyada yetişir ve yetiştiği bölge ismiyle anılan birçok çeşidi bulunur.

 

Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Meksika ve Akdeniz çanağındaki hemen hemen her ülkede defne ağacına rastlanır. Bu yazıya konu olacak Laurus Nobilis ülkemizde bolca bulunur ve Türk Defne Yaprağı bu çeşitler arasında en iyilerden birisi kabul edilmektedir.

 

Defne yaprağı uçucu yağı ise ağaç yapraklarından buhar distilasyonu yöntemi ile elde edilir. Genç yapraklarda uçucu yağ verimi yüzde 2 civarındadır. Defne yaprağı uçucu yağı başlıca bileşenleri 1,8-sineole, a-Pinen, a-terpinyl Acetate, Linalool ve B-Pinene şeklindedir. 

 

Defne Yaprağı Uçucu Yağı Faydaları ve Kullanımları - Öne Çıkan Görsel

 

Yüksek sineol (cineole) içeriği sebebiyle defne yaprağı uçucu yağı bazı uçucu yağlar ile çok iyi uyum sağlar; Bergamot ve limon kabuğu yağı gibi narenciye yağları, karanfil tomurcuğu yağı ve karabiber yağı gibi baharatalı yağlar ile servi/selvi yağı ve çam gibi odunsu yağlar.

 

Türk defne yaprakları aroma olarak oldukça hafiftir, eğer Amerikan defnesine denk gelirseniz daha yoğun olduğunu farkedeceksiniz. Kurutulmuş defne yaprağında, çatlak ve lekeleri bulunmayanlar, taze defne’de ise, parlak yeşil, mumsu ve yırtılmadan bükülebilir durumdakiler tercih sebebidir.

 

Defne Yaprağı Uçucu Yağı Faydaları ve Kullanımları

 

Defne Yaprağı Uçucu Yağı Faydaları - aromaterapio.com - Infografik

 

Defne yaprağı (laurus nobilis) ve uçucu yağı faydaları aşağıdaki gibi özetlenebilir: 

 

 1. Sindirim Dostu & Toksin Temizleyici
 2. Yaraların İyileşmesine Yardımcı Olur
 3. Doğal Gıda Koruyucu
 4. Saç Dökülmesinin Önüne Geçer
 5. Doğal Böcek Kovucu
 6. Anti-Fungal Özellikler 
 7. Bazı Kanser Hücrelerini Öldürür
 8. Kan Şekerini Düşürür

 

Defne Yaprağı Besin Değerleri

 

Bir çorba kaşığı (iki gram) defne yaprağı tozunun besin değerleri aşağıdaki gibidir:

 

 • 5.5 kalori
 • 1.3 gram karbonhidrat
 • 0.1 gram protein
 • 0.1 gram yağ
 • 0,5 gram lif
 • 0.1 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 7’si)
 • 0.8 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 4’ü)
 • 108 IU A vitamini (Günlük ihtiyacın % 2’si)

 

Şimdi defne yaprağı uçucu yağının en önemli özellikleri ve kullanımlarına daha detaylı şekilde göz atalım.

 

1) Sindirim Dostu & Toksin Temizleyici

 

Defne yaprağı, diüretiktir. İdrara çıkartarak, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Geleneksel olarak, defne yaprağı uçucu yağı gastrointestinal sistemi desteklemek için kullanılmıştır. Defne daha iyi bir sindirim demektir ve besinlerin daha iyi emilimine sebep olmaktadır.

 

Bu özellikleri ile mide bulantısını hafifleten, şişkinliği azaltan ve gazı ortadan kaldıran enzimler içerir. Çölyak hastalığında da faydalı olabileceği düşünülmektedir. Yemeklerinize ve salatalarınıza defne uçucu yağını az miktarda ekleyerek sindirim faydalarını elde etmek için kullanabilirsiniz.

 

2) Yaraların İyileşmesine Yardımcı Olur

 

Çalışmalar defne yaprağı yağının antimikrobiyal aktivitelerinin Staphylococcus aureus, Escherichia coli ve Pseudomonas aeruginosa gibi farklı bakteri türlerini yok ettiğini göstermiştir.

 

Defne yaprağı, farelerde yaraları iyileştirmek için denenmiş ve etkili olduğu görülmüştür. Altın trompet (Allamanda cathartica) kadar hızlı veya etkili bir yara merhemi olmasa da bir araştırmada defne ekstraktı kullanan grubun yaraları, kontrol grubuna göre daha çabuk iyileşmiştir.

 

Bu özellikleri sebebiyle, ilk yardım çantanıza mükemmel bir katkı sağlar. Enfeksiyonu önlemeye ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olması nedeniyle yaraları, kesikleri temizlemek için iyi bir alternatiftir.

 

3) Doğal Gıda Koruyucu

 

Uçucu yağlar, sentetik mikrobiyal materyallere göre özellikle gıda endüstrisi için iyi birer alternatif oluşturmaktadır. Yapılan bir araştırmada ıtır yağı, defne yaprağı yağı ve beyaz pelin otu yağlarının salmonella ve e.coli bakterilerine karşı antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri incelenmiştir. Bu çalışmada defne yaprağı uçucu yağı en yüksek antioksidan özelliği göstermiştir. Dolayısıyla toz haline getirilmiş defne yaprağını doğal bir gıda koruyucu olarak kullanmak oldukça pratik bir yöntemdir.

 

4) Saç Dökülmesinin Önüne Geçer

 

Defne yağı etkili bir saç toniğidir. Baharatlı bir yağ olması, saç derisindeki kan dolaşımını artırabilir ve saç gürleşmesini de teşvik edebilir.

 

Öte yandan, güçlü mantar önleyici özellikleri saç dökülmesine neden olduğu bilinen kepekle mücadeleye yardımcı olur. Antiseptik doğası göz önüne alındığında, defne yaprağı uçucu yağı saç derisinin sağlıklı pH dengesini bozan mikropları yok edebilir.  

 

Defne uçucu yağı aynı zamanda da büzücü olduğundan, saç foliküllerinin ve köklerinin tutuşunu sıkılaştırarak saç dökülmesini önleyebilir. Güzel saçlar için defne yağını taşıyıcı yağlar ile seyrelterek ve saç derisi ve saç üzerine uygulayın, birkaç dakika sonra durulayın. Şu an saç gürleştirici diğer uçucu yağ hangisiydi diye soruyorsanız, cevabı burada: Biberiye Uçucu Yağı!

 

5) Doğal Böcek Kovucu

 

Defne uçucu yağı, karıncalar, arısı, sinek, pire ve hamamböceği gibi rahatsız edici olabilecek canlıları kovma yeteneğine sahip olan myrcene ve eugenol kimyasal bileşikleri içerir. Esasında böcek kovucu özelliği bulunan bir çok aromatik yağ vardır. Örneklerden birisi: Limon Otu – Lemongrass Uçucu Yağı.

 

Ticari böcek ilacı ile karşılaştırıldığında, çocuklu ve evcil hayvanlı evlerde kullanım için daha güvenlidir. Difüzörünüze birkaç damla yağ ekleyerek ortama yayarak ya da sprey şişesinde su ile seyreltip yüzeylere sıkarak kullanabilirsiniz. 

 

6) Anti-Fungal Özellikler 

 

Defne yaprağı antifungal özellikleri ile bilinmektedir. Özellikle kandida mantarının aşırı büyümesinin önüne geçmek için kullanılabilir. Kandida’ya karşı potansiyeli yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Defne yaprağı yağı kandida’nın hücrelere etki etme yeteneğini yok etmektedir. Dolayısıyla kandida diyeti yapıyorsanız defne yaprağı uçucu yağını da düşük miktarlarda  dahili olarak kullanabilirsiniz. 

 

7) Bazı Kanser Hücrelerini Öldürür

 

Çalışmalar defne yaprağı ve yemişinin çeşitli kanser hücrelerini öldürdüğünü göstermiştir. Meme ve kolon kanserinde etkili olabilecek defne bu anlamda beslenme rutinine alınarak, günlük koruyucu bir gıda takviyesi olarak değerlendirilebilir. Nutrition & Science ise defne tüketiminin özellikle kolorektal kanser tipinde erken dönemde faydalı olduğunu araştırma sonuçlarına dayanarak ortaya koymuştur. 

 

8) Kan Şekerini Düşürür

 

Defne yaprağı kan şekeri düzeylerini düşürerek diyabetin ortadan kaldırılmasında etkili olabilir. Bu konuda yapılmış araştırmalar, ilaç ile birlikte, günde iki kez defne yaprağı tozu tüketilmesinin kan şekeri ve hatta LDL kolesterol üzerinde düşürücü etki yaptığını kanıtlamıştır. Defne yaprağının ayrıca insülinin daha iyi çalışmasına sebep olarak diyabet tip 2 üzerinde faydalı olabileceğini göstermiştir.

 

Bu çalışmalar erken dönem çalışmaları olup, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmakla birlikte, sonuçlar son derece umut vericidir. Bu yüzden defne yaprağının diyabet ve kardiyovasküler rahatsızlıklar üzerindeki olumlu etkilerinin önümüzdeki dönemde daha fazla araştırmaya konu edilmesi kuvvetle muhtemeldir. 

 

Uçucu Yağ Güvenliği 

 

Defne yaprağı uçucu yağı faydaları saymakla bitmez ancak aromaterapi’de özellikle topikal kullanımlarda iyi bir seyreltme ile kullanılması gerekir çünkü deride alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Deriniz üzerinde küçük bir alanda yapacağınız yama testi ile bu uçucu yağa karşı hassasiyetinizi test edebebilirsiniz.

 

Ayrıca eser miktarda metil öjenol içeriği sebebiyle narkotik etkilere sebep olabileceğinden hamilelerde ve çocuklarda kullanılması önerilmez. Aynı şekilde defne yaprağı uçucu yağı işini çok bilen bir aromaterapist önerisi dışında dahili olarak sıkça kullanılmamalıdır. Ancak salata ve çorbaları çeşnilendirmede, etlerinizi marine etmede ve sindirime yardımcı olarak eser miktarlarda kullanılabilir. 

 

Defne Yaprağı Uçucu Yağı Özeti

 

Defne ağacı ve defne yaprağı uçucu yağı yüzyıllardır, şifa amaçlı kullanılmaktadır. Defne yaprağı’nın simgesel önemi de büyüktür ve bunu eski Yunan’daki çeşitli kullanımlarından anlayabiliriz. 

 

Türkiye’deki Laurus Nobilis defne yaprağı oldukça kıymetli kabul edilir ve yağı yüksek 1.8 sineol içeriği ile aromaterapi’de geniş faydalara sahiptir. Sindirim üzerinde etkilidir. Bazı kanser hücrelerini öldürdüğü tespit edilmiştir. Antiseptik özellikleri yüksek olduğu için gıdaları korur. Yaraları iyileştirir. Böcekleri doğal olarak kovar. Aşırı büyüyen kandida mantarının kontrol altına alınmasından kullanılabilir. İnsülinin vücuttaki etkinliğini arttırarak, diyabette destekleyici bir ajan olarak iyi alternatiftir. 

 

Defne yaprağı uçucu yağı faydaları ve kullanımları oldukça geniş olmakla beraber topikal kullanımlarda iyi bir seyreltme gerektirebilir. Bu yağın en güvenli kullanım metodu, difüzör ile ortama yaymaktır. Bahsedilen faydaların gerçekleşebilmesi için mutlaka %100 saf ve organik yollardan elde edilen defne uçucu yağı satın alınmalıdır. Bu anlamda güvenilir tedarikçileri araştırarak, paranızın yettiği en kaliteli defne uçucu yağınızı almanızı tavsiye ederiz. 

 

Bakınız: Aromaterapi Difüzörü (Hava Yayıcı) Nasıl Seçilir?

 

Laurus Nobilis

 

Referanslar

 

Which Bay Leaf is in Your Spice Rack? – A Quality Control Study

Antibacterial and Antioxidant Activities of Laurus Nobilis

Antifungal / Anticandida Activity of Laurus Nobilis

Evaluation of wound healing activity of Bay Laurel

Bay Leaf Essential Oil Against Breast Cancer

Laurus nobilis – Colorectal Cancer Cell Growth

Bay Laurel Essential Oil (Laurel Leaf Essential Oil)

Antibacterial and Antioxidant Activities of L.Nobilis

Dr. Axe – Bay Leaf Benefits for Digestion, Wounds and Diabetics