Melaleuca olarak da bilinen çay ağacı yağı , güçlü antiseptik özellikleri ve yaraları tedavi etme yeteneği ile meşhurdur. Bu nedenle en iyi antibakteriyel uçucu yağlardan biridir.

 

Çay ağacı , esas olarak Avustralya’ya özgü Melaleuca alternifolia bitkisinden elde edilen son derece uçucu bir yağdır. Avustralya genelinde en az 100 yıldır yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok bakteri, virüs ve mantar türüne karşı çok etkili olduğu için birçok tıbbi çalışmaya konu olmuştur.

 

Çay ağacı yağı kullanımı çok çeşitlidir. Ev temizliği ürünü yapabilir, evinizdeki toksik küfleri önlemek için difüze edebilir, cilt sorunlarını iyileştirmek ve cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için topikal olarak kullanabilirsiniz. Bu güçlü esansiyel (uçucu) yağı, akne giderme vb. günlük sağlıklı yaşam reçetelerinde ve kürlerde sıklıkla görebilirsiniz.

 

Çay ağacı yağı , ev ve kozmetik ürünlerinde kullanımı giderek artan popüler bir etken madde haline gelmiştir. Dezenfektan spreyler, yüz temizleme ürünleri, şampuanlar, masaj yağları, cilt ve tırnak kremleri ve çamaşır deterjanları dahil olmak üzere sıklıkla kullanılmaktadır. Çay ağacının doğal antiseptik ve antienflamatuar etkileri, onu doğal ilaç dolabınızda bulunabilecek en faydalı uçucu yağlardan biri yapar. (R1)

 


 

Çay Ağacı Yağı Nedir?

 

Avustralya’nın Melaleuca alternifolia bitkisinden elde edilen uçucu bir yağdır. Melaleuca cinsi Myrtaceae familyasına ait olup,  neredeyse tümü Avustralya’ya özgü olan yaklaşık 230 bitki türü içerir.

 

Çay ağacı yağı, enfeksiyonları tedavi etmek için topikal kullanılan birçok  formülde önemli bir bileşendir ve Avustralya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da antiseptik ve antienflamatuar bir madde olarak pazarlanmaktadır. Çay ağacını temizlik ürünleri, çamaşır deterjanı, şampuanlar, masaj yağları, cilt ve tırnak kremleri gibi çeşitli ev ve kozmetik ürünlerinde de bulabilirsiniz. En bilinen esansiyel yağlardan biridir, çünkü güçlü bir dezenfektan işlevi görür ve cilt enfeksiyonları ve tahrişleriyle mücadele etmede topikal olarak cilde direkt uygulanacak kadar zararsızdır. (R2)

 

Çay ağacının birincil aktif bileşenleri terpen hidrokarbonları, monoterpenleri ve seskiterpenleri içerir. Bunlar, çay ağacına antibakteriyel, antiviral ve antifungal aktivite veren bileşiklerdir. 100’den fazla farklı kimyasal bileşeni vardır ve bunlar çeşitli konsantrasyon aralıklarında bulunurlar. Terpinen-4-ol ve alfa-terpineol en aktif bulunan maddelerdir. Yağda bulunan uçucu hidrokarbonların aromatik olduğu kabul edilir ve havada, cildin gözeneklerinde ve mukus zarlarında dolaşabilme kabiliyetleri vardır. Mikropları öldürmek, enfeksiyonlarla savaşmak ve cilt koşullarını yatıştırmak için aromatik ve topikal olarak yaygın şekilde kullanılması bu sebeptendir. (R3)

 


 

Çay Ağacı Yağı Faydaları

 

1. Sivilce ve Diğer Cilt Koşulları ile Mücadele

 

Antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle, akne, egzama ve sedef hastalığı da dahil olmak üzere enflamatuar cilt kondisyonları için doğal bir ilaç olarak çalışır.

 

Avustralya’da yapılan bir 2017 pilot çalışmasında, çay ağacı yağı jelinin, hafif ila orta dereceli yüz akne tedavisinde çay ağacı olmayan bir yüz yıkamaya kıyasla etkinliği değerlendirildi. Çay ağacı grubuna katılanlar, 12 haftalık bir süre boyunca yağı günde iki kez yüzlerine uyguladı. Çay ağacı kullananlar, yüz yıkamayı kullananlara göre anlamlı derecede daha az yüz akne lezyonu yaşadılar. Ciddi yan etkiler meydana gelmedi, sadece soyulma, kuruluk ve dökülme gibi bazı küçük yan etkiler oldu. (R4)

 

2. Kuru Saç Derisine İyi Gelir

 

Araştırmalar, çay ağacı yağı’nın, kafa derisi ve kepek üzerindeki pullu lekelere neden olan yaygın bir cilt hastalığı olan seboreik dermatit semptomlarını iyileştirebildiğini göstermektedir. Ayrıca kontakt dermatit semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olduğu da bildirilmiştir.

 

Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi’nde yayınlanan 2002 yılında yapılan bir çalışma, hafif ila orta dereceli kepek hastalarında yüzde 5 çay ağacı yağı şampuanı ve plasebo etkinliğini araştırdı. Dört haftalık bir tedavi süresinden sonra, çay ağacı grubundaki katılımcılar kepek şiddetinde yüzde 41, plasebo grubundakilerin yalnızca yüzde 11’i iyileşme gösterdi. Araştırmacılar ayrıca şampuanı kullandıktan sonra hastanın kaşınması ve yağlanmasında bir iyileşme olduğunu belirtti. (R5)

 

3. Ciltteki Tahrişleri Yatıştırır

 

Bununla ilgili araştırmalar sınırlı olmasına rağmen, çay ağacı yağı’nın antimikrobiyal ve iltihap önleyici özellikleri, cildi yatıştırıcı ve yaralar için yararlı bir araç haline getirebilir. Pilot bir çalışmada, çay ağacı yağı ile tedavi edildikten sonra hasta yaralarının iyileşmeye başladığına ve boyutlarının küçüldüğüne dair bazı kanıtlar vardır. (R6) Ayrıca enfekte olmuş kronik yaraları tedavi etme kabiliyetini gösteren vaka çalışmaları da bulunur. (R7)

 

İltihaplanmayı azaltmada, cilt veya yara enfeksiyonlarıyla savaşmada ve yara boyutunu azaltmada etkili olabilir. Güneş yanıklarını, yaralarını ve böcek ısırıklarını yatıştırmak için kullanılabilir. Topikal uygulamaya duyarlılığı dışlamak için ilk olarak küçük bir deri parçası üzerinde test edilerek kullanılabilir.

 

4. Bakteriyel, Mantar ve Viral Enfeksiyonlarla Mücadele

 

Clinical Microbiology Reviews’de yayınlanan çay ağacı üzerine yapılan bilimsel bir incelemeye göre, veriler, antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklerinden dolayı çay ağacı yağı’nın geniş spektrumlu aktivitesini açıkça göstermektedir. Bu, teoride, MRSA’dan sporcu ayağına kadar birçok enfeksiyonla savaşmak için kullanılabileceği anlaşılmaktadır. Araştırmacılar çay ağacının bu faydalarını hala değerlendiriyorlar, ancak bu faydalar bazı insan çalışmalarında, laboratuar çalışmalarında ve anekdot raporlarında gösterilmişlerdir.

 

Laboratuar çalışmaları, çay ağacı yağı’nın Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Streptococcus pyogenes ve Streptococcus pneumoniae gibi bakterilerin üremesini engellediğini göstermiştir. Bu bakteriler zatürree, idrar yolu enfeksiyonları, solunum hastalıkları, kan dolaşımı enfeksiyonları, strep boğaz, sinüs enfeksiyonları ve impetigo gibi ciddi enfeksiyonlara neden olur. (R8)

 

Antifungal özellikleri nedeniyle, kandida, sporcu ayağı, sporcu ayağı ve ayak tırnağı mantarı gibi mantar enfeksiyonlarıyla savaşma veya önleme yeteneğine sahip olabilir. (R9)

 

Avustralya’da yapılan randomize, plasebo kontrollü, kör bir çalışma, yağın sporcu ayağının tedavisinde plaseboya kıyasla etkinliğini test etti. Tedavi grubundaki hastalara yüzde 25 çay ağacı yağı çözeltisi, yüzde 50 çay ağacı yağı çözeltisi ve plasebo uygulandı. Çözümü dört hafta boyunca etkilenen bölgelere günde iki kez uygulama talimatı verildi.

 

Araştırmacılar yüzde 50 çay ağacı grubunun yüzde 68’inde, yüzde 25 çay ağacı grubunun yüzde 72’sinde ve plasebo grubunda yüzde 39 klinik bir yanıt bildirmişlerdir. Çalışmaya katılan 158 hastadan sadece dördü, orta ila şiddetli cilt reaksiyonları yaşadı ancak çözeltiyi kullanmayı bıraktıktan sonra hızla iyileşti. (R10)

 

Laboratuar çalışmaları, çay ağacı yağı’nın tekrarlayan herpes virüsü (soğuk yaralara neden olan) ve grip ile savaşma kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir. Çay ağacı yağı’nın antiviral etkinliği, yağın ana aktif bileşenlerinden biri olan terpinen-4-ol’un varlığına bağlanmıştır. (R11, R12, R13)

 

Çay ağacı yağı ile siğillerden kurtulabileceğinizi düşünüyorsanız, haklı olabilirsiniz. 2008 örnek bir çalışmada, pediatrik hastanın orta parmağında bir siğile günde bir kez topikal olarak uygulandığında, siğilin 12 günlük tedaviden sonra tamamen kaybolduğu tespit edildi. Bu, çay ağacının antiviral aktivitesinin bir başka örneğidir. (R14)

 

5. Antibiyotik Direncinin Önlenmesine Yardımcı Olabilir

 

Çay ağacı yağı ve kekik yağı gibi aromatik yağlar, geleneksel ilaçların yerine veya bununla birlikte kullanılır, çünkü bunlar, olumsuz yan etkileri olmadan, güçlü antibakteriyel maddeler olarak da işlev görür. Açık Mikrobiyoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar, bazı uçucu yağların, geleneksel antibiyotiklerle birleştirildiğinde olumlu bir sinerjistik etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

 

Araştırmacılar, bunun esansiyel yağların antibiyotik direncinin gelişmesini önlemeye yardımcı olabileceği anlamına geldiği konusunda iyimser. Modern tıpta bu son derece önemlidir, çünkü antibiyotik direnci tedavi başarısızlığına, sağlık maliyetlerinde artışa ve enfeksiyon kontrol sorunlarının yayılmasına neden olabilir. (R15)

 

6. Tıkanıklık ve Solunum Yolu Enfeksiyonları Rahatlatmak

 

Tarihin çok erken dönemlerinden beri melaleuca bitkisinin yaprakları ezilmiş ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmıştır. Geleneksel olarak yapraklar, boğaz ağrılarını tedavi etmek için ıslatıldı.

 

Günümüzdeki araştırmalar, çay ağacı yağı’nın, antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu, böylece solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bakterilerle savaştığını, antiviral aktivitesi ile de tıkanıklıkları ve öksürükleri giderdiğini ve soğuk algınlığı ile mücadelede etkili olduğunu göstermektedir. İşte bu yüzden çay ağacı öksürük ve solunum sorunları için en önemli yağlardan biri. (R16)

 

7. Bit Tedavisine Yardımcı

 

Çay ağacı yağı böcek öldürücü etkilere sahiptir ve insan kanıyla beslenen küçük parazitlerden olan baş bitinden kurtulmak için kullanılabilir. İtalya’da yapılan bir laboratuar çalışması, yağın bitlere ve yumurtalarına karşı etkinliğini araştırdı. Çay ağacı tek başına ve nerolidol ile birlikte kullanılmış ve altı aylık bir süre boyunca 69 baş biti ve 187 yumurtaya karşı farklı oranlarda test edilmiştir.

 

Araştırmacılar, yalnızca çay ağacı yağı’nın baş biti karşısında daha etkili olduğunu ve tedavinin 30 dakika maruz kaldıktan sonra yüzde 100 ölümle sonuçlandığını tespit etti. Daha yüksek bir çay ağacı yağı konsantrasyonu, yumurtaların yüzde 50’sinin yumurtadan çıkmamasına neden oldu. Çay ağacı yağı 1: 2 oranında nerolidol ile birleştirildiğinde, iki madde 30 dakika içinde bütün baş biti ölümüne ve 5 günlük tedaviden sonra bit yumurtalarının abortif etkisine neden olmuştur. (R17)

 

8. Uyuz Tedavisi

 

Yaygın bir soru da çay ağacı yağı ile uyuzdan kurtulabilir miyim?” Laboratuvar çalışmalarına göre cevap evet. Avustralya’da Flinders Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, yüzde 5 oranında çay ağacı yağı’nın ve aktif bileşeni terpinen-4-ol’un uyuz akarlarının hayatta kalmasını azaltmada oldukça etkili olduğunu buldu. Çay ağacı uyuz için doğal bir tedavi işlevi görür çünkü güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve cildin üstünde ve altındaki uyuzları iyileştirme kabiliyetine sahiptir. (R18)

 

9. Ağız Kokusunu Giderir

 

Ağızda bulunan bakterilerden, özellikle de dilinizin, boğazınızın ve bademciklerin arkasından kötü nefes geliyor. Çay ağacı yağı bu bakterileri öldürebilen antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan, kötü nefes için doğal bir çare olarak işlev görebilir.

 

Bir in vitro çalışma yağın Candida albicans, metisiline dirençli Staphylococcus aureus ve Escherichia coli gibi oral patojenlere karşı etkili bir antiseptik ajan olarak etki ettiğini göstermektedir. çay ağacı yağı’nın bu faydası, bir bakteri veya mantar enfeksiyonu gelişme riskinizi artıran bir kanal tedavisi gibi bir operasyondan sonra çok yararlı olabilir. (R19)

 

Ancak, çay ağacı yağı’nın dahili olarak kullanılmaması gerektiğini unutmayın, bu nedenle ağızdaki mikropları öldürmek için gargara kullanıyorsanız, daha sonra ağzınızı suyla çalkalayıp, tükürdüğünüzden emin olun.

 


 

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

 

Çay ağacı yağı, doğal güzellik, sağlık ve tehlikeli kimyasallardan arındırılmış temizlik ürünleri yapmak için aşağıdaki şekillerde kullanılabilir:

 

Aromatik: Bir yağ difüzörü kullanarak evinize çay ağacı yağını yayabilir ya da doğrudan şişeden koklayabilirsiniz.

Topikal olarak: Çay ağacı yağı topikal olarak cilde uygulanabilir, ancak uygulamadan önce mutlaka 1 : 1 oranında bir taşıyıcı yağ (hindistan cevizi yağı gibi) ile seyreltin.

İç Kullanıma uygun Değil: Ulusal Zehir Merkezine göre, çay ağacı yağı yutulduğunda zehirli olduğu bilinmektedir. Herhangi bir nedenle ağızdan alınmamalıdır. Ağız kokusu veya ağız sağlığı için çay ağacı kullanıyorsanız, sindirim sorunları, kurdeşen veya baş dönmesi gibi yan etkileri önlemek için tükürdüğünüzden emin olun. (R20)

Sağlık için evde çay ağacı yağını kullanmanın bazı temel yolları:

 

1. Doğal Akne Savaşçısı

Günümüzde çay ağacı yağı’nın en yaygın kullanımlarından biri, sivilce için en etkili ev ilaçlarından biri olarak kabul edildiğinden, cilt bakım ürünlerinde bulunmaktadır. İki çay kaşığı çiğ bal ile beş damla saf çay ağacı yağı karıştırarak ev yapımı yumuşak bir çay ağacı yağı sivilce yüz yıkama suyu yapabilirsiniz. Karışımı yüzünüze sürün, bir dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

 

2. Sedef Hastalığını İyileştirmek ve Egzama

Çay ağacı yağı, doğal bir egzama tedavisi olarak kullanılma ve sedef hastalığını azaltma gibi birçok deri iltihabı tipini hafifletmeye yardımcı olabilir. Sadece bir çay kaşığı hindistancevizi yağı, beş damla çay ağacı yağı ve beş damla lavanta yağı ile birlikte cildinizi iyileştiren losyon veya vücut sabunu hazırlayın.

 

3. Saç Sağlığını Artırmak

Çay ağacı yağının saç ve saç derinizin sağlığı için çok faydalı olduğunu kanıtlandı. Çay ağacı yağı hindistancevizi yağı gibi kurumuş saç derisini yatıştırıp kepekleri giderir. Ev yapımı çay ağacı yağı şampuanı yapmak için, aloe vera jeli, hindistan cevizi sütü ve lavanta yağı gibi diğer esansiyel (uçucu) yağları birkaç damla çay ağacı esansiyel yağıyla karıştırın.

 

4. Bitler için Doğal Tedavi

Doğal olarak bit bitlerinden kurtulmak için 3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ile birer çay kaşığı ylang ylang ve çay ağacı yağını birleştirin. Bu karışımı saç derisine uygulayın, iyice masaj yapın. Sonra saçları ince bir tarakla tarayın, bir boneyle örtün ve iki saat bekletin. Sonra tekrar tarayın ve saçınızı yıkayın.

 

Daha sonra, 2 bardak elma sirkesini ve 1 bardak suyu birleştirin ve karışımı tamamen doyana kadar saça sprey şişeyle uygulayın. Sonra saçı durulayın ve tekrar tarayın. Son adım, hafif bir hindistancevizi yağı uygulamasının saçta bırakılmasıdır. Bu bitin, tüm bitlerin ve yumurtaların öldürülmesini sağlamak için birkaç haftada beş ila on günde bir tekrarlanması gerekir. İnce bir tarakla saçınızı taramaya devam edin ve bir terkip maddesi olarak hindistancevizi yağı kullanın.

 

5. Doğal Ev Temizleyici

Çay ağacı yağı kullanmanın bir başka alternatif yolu da ev temizleyicisidir. Çay ağacı yağı, evinizdeki kötü bakterileri yok edebilecek güçlü antimikrobiyal aktivite sunar. Ev yapımı bir çay ağacı yağı temizleyicisi yapmak için, 5-10 damla çay ağacını su, sirke ve 5-10 damla limon esansiyel yağı ile karıştırın. Daha sonra tezgah üstü, mutfak gereçleri, duş, tuvalet ve lavabolarda kullanın.

 

Ayrıca sıvı kastilya sabunu, elma sirkesi ve kabartma tozu gibi doğal temizlik ürünlerinden oluşan ev yapımı banyo temizleyici tarifini de kullanabilirsiniz.

 

6. Çamaşır Spreyi

Çay ağacı yağı antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu nedenle özellikle çamaşırlarınız küflü veya küflü olduğunda doğal bir çamaşır spreyi olarak harika çalışır. Çamaşır deterjanınıza 5-10 damla çay ağacı ekleyin. Ayrıca çay ağacı yağı, sirke ve su karışımı ile temiz bir bez, kilim veya atletik ekipman da temizleyebilirsiniz.

 

7. Ayak Tırnağı Mantarı ve Saçkıran ile Mücadele

Parazitleri ve mantar enfeksiyonlarını öldürme kabiliyetinden dolayı, çay ağacı yağı, tırnak mantarı (onikomikoz), sporcunun ayağı ve saçkıran için mükemmel bir seçimdir. Temiz bir pamuklu çubuk kullanarak, etkilenen bölgeye 2-5 damla seyreltilmemiş çay ağacı yağı koyun. Ve inatçı mantarlar için, doğal mantar önleyici kekik yağı ile karıştırmayı düşünebilirsiniz.

 

Çay ağacı yağının ayrıca siğilleri tedavi etmek ve çıkarmak için de faydalı olduğu kanıtlanmıştır, bu nedenle günde bir veya iki kez 30 gün boyunca doğrudan birkaç damla çay ağacı yağını doğrudan siğil üzerine uygulayabilirsiniz.

 

8. Ayak Kokusu Önleyici

 

İşte bu yağın antibakteriyel aktivitesinin ne kadar faydalı olduğunu gösteren başka bir örnek. Kokmuş ayaklarla uğraşıyorsanız veya ayakkabılarınızdan korkmanıza sebep olan bir koku alıyorsanız, harika bir çözümdür. Ayak kokusu için, yaklaşık yarım çay kaşığı hindistancevizi yağı ile 2-3 damla çay ağacı yağını birleştirin ve karışımı ayaklarınıza uygulayın.

 

Ayakkabı kokusunu gidermek için suyla doldurulmuş bir sprey şişesine 5-10 damla çay ağacı yağı ekleyin ve ayakkabınızın içine püskürtün. Bu spor malzemeleri için de işe yarıyor.

 

9. Küfleri Yok Edin

 

Birçok insanın evlerinde yaşadığı yaygın bir sorun da küf istilası. Çoğu zaman farkında bile olmadan. Bazen insanlar evlerinde bu toksine maruz kaldıklarında siyah küf belirtileri yaşamaya bile başlarlar. Küf ve diğer kötü bakterileri öldürmek için evinize bir yağ difüzörü ile yaymayı düşünün. Ayrıca, çay ağacı yağı çok amaçlı temizleyicisini duş perdelerine ve çamaşır makinenize, bulaşık makinenize veya tuvalete küf ve diğer bakterileri öldürmek için püskürtebilirsiniz.

 

10. Doğal Ev Yapımı Deodorant

 

Çay ağacı yağı kullanmanın bir başka büyük nedeni de vücut kokusunu gidermektir. Cildinizde vücut kokusuna neden olan bakterileri yok eden antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Hindistan cevizi yağı ve kabartma tozu ile birkaç damla karıştırarak ev yapımı deodorant yapabilirsiniz. (Evet, hindistancevizi yağı kullanımlarının ve kabartma tozu kullanımlarının da çok fazla olduğunu görebilirsiniz!)

 

11. Yaraları ve Kesikleri Koruma Altına Alın

 

Çay ağacı yağı, antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle ev yapımı yara merheminde mükemmel bir bileşendir. Gerekirse önce kesiği su ve hidrojen peroksit ile temizlediğinizden emin olun, ardından 1-3 damla yağ dökün ve enfeksiyonlarla mücadele etmek için bir bandajla örtün.

 

12. Ağız Sağlığı için Doğal Diş Macunu

 

Kötü bakterileri öldürme kabiliyeti ve aynı zamanda iltihaplı cildi yatıştırması nedeniyle, ev yapımı diş macunu ve gargarada mükemmel bir bileşendir. Diş etlerinin kanamasını ve diş çürümesini azaltmaya da yardımcı olabilir. Ağız kokusundan kurtulmak ve ağız sağlığınızı iyileştirmek için, şaşırtıcı bir ev yapımı diş macunu için birkaç damla çay ağacı yağı hindistan cevizi yağı ve kabartma tozu ile karıştırın.

 

13. Doğal Böcek Kovucu

 

Çay ağacı yağı sadece doğal bir böcek kovucu görevi görmez, aynı zamanda böcek ısırıklarını yatıştırmaya da yardımcı olur. Böcek kovucular tipik olarak toksik kimyasallar içerdiğinden, doğal bir seçenek kullanmak cildiniz için daha uygun olacaktır.

 

Sadece su ile doldurulmuş bir sprey şişesine 2-5 damla çay ağacı yağı ekleyin ve cildinize püskürtün ya da 2-5 damla çay ağacını bir çay kaşığı hindistan cevizi yağıyla birleştirin ve cildinize sürün. Böcek ısırığı görürseniz, temiz bir pamuk topuna 2-3 damla çay ağacı ekleyin ve etkilenen bölgeye uygulayın.

 

14. Öksürük Giderici

 

Soğuk algınlığı veya diğer solunum rahatsızlıklarının neden olduğu bir öksürüğü gidermek için, eve 5 damla yayın, yağı doğrudan şişeden soluyun veya 1-2 çay kaşığı hindistancevizi yağı ile yarım çay kaşığı hindistancevizi yağıyla karıştırın, karışımı göğsünüze ve ensenize sürün.

 


 

Çay Ağacı Yağı Yan Etkileri ve Önlemler 

 

Çay ağacı, aromatik ve topikal olarak kullanıldığında genellikle güvenli kabul edilir ve çoğu durumda yan etkilere neden olmaz. Ancak, hassas cildiniz varsa, bir reaksiyonla karşılaşmanız mümkündür. Çay ağacı yağını gözlerinizden, kontak lenslerden, burnunuzun içinden ve cildinizin hassas kısımlarından uzak tutun. Bu esansiyel yağ, çok fazla uygularsanız cildinizi hafifçe yanmış gibi hissetmenize neden olan mentol benzeri bir soğutma hissine ve keskin bir kokuya sahiptir. Çay ağacı yağı’nın tüketilmemesi gerektiğini ve ağız sağlığı için kullanıyorsanız tükürülmesi ve yutulmaması gerektiğini unutmayın.

 

Topikal ürünlerde yüzde 5-10 konsantrasyonda kullanıldığında, normalde alerjilere veya cilt döküntülerine neden olmaz, ancak daha güçlü konsantrasyonun dermatit reaksiyonlarına neden olduğu bildirilmiştir. 1999 yılında, North American Contact Dermatitis Group tarama paneline çay ağacı yağı ilave edildi ve test sonuçları, yama testi için başvuran hastaların yaklaşık yüzde 1,4’ünün yağa pozitif bir reaksiyonu olduğunu gösterdi. Daha büyük miktarlar kullanmadan veya yüzünüze, göğsünüze veya boynunuza uygulamadan önce negatif bir reaksiyona girmediğinizden emin olmak için önce kolunuzda veya bacağınızda küçük bir deri yama testi yapmak her zaman iyi bir fikirdir.

 

Çay ağacı yağı satın alırken, daima yüzde 100 saf esansiyel yağı arayın ve doğru tür adının şişenin etiketinde (Melaleuca alternifolia) listelenip listelenmediğini kontrol edin. İdeal olarak, test edilmiş ve tüm kriterlere uymasını sağlayan, terapötik dereceli ve organik olan yağı arayın, ayrıca kimyasal toksinler, dolgu maddeleri veya solventlerden arınmış olmalıdır. 

 

Işık, ısı, havaya maruz kalma ve nem, uçucu yağların yağ stabilitesini etkiler, bu nedenle yağınızı karanlık, serin ve kuru koşullarda, tercihen bir cam kapta saklayın.

 

2018’in başlarında yayınlanan bir BBC News makalesi, çay ağacı ve lavanta esansiyel yağlarının muhtemel östrojenik etkileri üzerinde birçok kaygının kaynağıydı. Gazeteciler, jinekomasti olarak bilinen ve meme dokusu gelişen genç erkeklerde görülen altı genç çocuğun vaka çalışmalarını inceledi.

 

Ergenlik döneminde görülen jinekomasti normal ve genellikle idiyopatik (bilinen bir neden olmadan) kabul edilir ve kendi kendine yok olurken, bu altı vaka çocuğu ergenliğe girmeden önce ekstra meme dokusu geliştirdi, bu endişe nedeni ve hepsi de lavanta yağına tek başına veya çay ağacı esansiyel yağı ile birlikte maruz kaldı. Üç vakanın ilk incelemesinde yazarlar, maddeye erkeklerin maruz kalması kesilince durumlarının tersine çevrildiğini doğruladı. İkinci çalışma grubu, maddenin çıkarılıp çıkarılmadığı veya durumun tersine çevrilip çevrilmediği net değildi. (R21, R22)

 

Bu iki yağ üzerine yapılan bir başka inceleme, laboratuar ortamlarında (in vitro çalışmalar) östrojenler gibi davrandıklarını göstermiştir. (R23)

 

Bu, lavanta ve çay ağacı yağı’nın erkeklerde östrojen benzeri aktiviteye neden olabileceğini kanıtlamak için ikna edici bir delil gibi görünebilir. Ancak, henüz yağlarınızı atmayın, bu vaka çalışmaları ve laboratuvar sonuçları bilimsel kanıtlar sunmaya yetmiyor. Diğer kanıtlar tersi yönde işaret eder.

 

Örneğin, çay ağacı yağı üzerine yapılan bir risk değerlendirmesi, yağdaki bazı bileşiklerin in vitro östrojen nitelikleri olmasına rağmen, bunların, cilde absorbe edilen, “biyoyararlı” olan bileşikler olmadığını buldu. (R24) Çay ağacı yağı dahili kullanım için güvenli değildir, bu yüzden aktif bileşiklerin vücudunuza girmesinin tek yolu cilt emilimidir. Hiçbir insan çalışması, bu yağın östrojenik yan etkilerini kaydetmemiştir. (R25)

 

İnsanlarda lavanta ve çay ağacı yağlarının östrojenik bir şekilde hareket ettiği  tek (çok hafif) örneği, hafif idiyopatik hirsutizm (erkek tipi saç büyümesi) olan kadınlarda, saç büyümesini azaltması olmuştur. Başka reaksiyon ise bildirilmemiştir. (R26)

 

Bununla birlikte, lavanta yağının östrojen benzeri eylemlerini taklit eden diğer girişimler hayvanlarda başarısız olmuştur. (R27)

 

Temel olarak, bu izole edilmiş olayların on yıllarca güvenle kullanılmış olan uçucu yağların bir sonucu olması muhtemel gözükmüyor, ama sadece bunlar: izole edilmiş ve muhtemelen diğer faktörlerin sonucu. Bununla birlikte, genç erkeklerde östrojen benzeri reaksiyonları fark ederseniz, bunun daha ciddi bir şeye işaret etmesi durumunda daima doktorunuza danışmalısınız.

 


 

Toparlamak Gerekirse:

 

Çay ağacı yağı, Avustralya’nın Melaleuca alternifolia bitkisinden elde edilen uçucu bir uçucu yağdır. Antiseptik ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle ev ve güzellik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.

 

Çay ağacı yağının en önemli 8 faydası şunları içerir:

 

Sivilce ve diğer cilt kondisyonları ile mücadele,
Kuru saç derisini iyileştirmek,
Cilt tahrişlerini yatıştırmak,
Bakteriyel, fungal ve viral enfeksiyonlarla mücadele,
Antibiyotik direncinin önlenmesine yardımcı olmak,
Tıkanıklığı ve solunum yolu enfeksiyonlarını azaltmak,
Baş biti tedavisine yardımcı olmak,
Uyuz tedavisinde yardımcı olmak,
Ağız kokusunu gidermek.

 

En iyi 14 çay ağacı yağı kullanımları:

 

Doğal akne savaşçısı,
Sedef hastalığı ve egzamayı iyileştirir,
Saç sağlığını artırmak,
Bitler için doğal tedavi,
Doğal ev temizleyici,
Çamaşır spreyi,
Ayak tırnağı mantarı ve saçkıran ile mücadele,
Ayak kokusunu iyileştirmek,
Küfleri öldürme,
Doğal deodorant,
Yaraları ve kesikleri korumak,
Ağız sağlığı için doğal diş macunu,
Doğal böcek kovucu,
Öksürük giderici.