Biberiye yağı faydaları çok çeşitli araştırma sonuçlarınca ortaya konulmuştur. Biberiye, et ve patateslerinize harika eşlik etmenin çok ötesinde, en önemli aromatik bitkilerden birisi olduğu gibi biberiye yağı da dünyadaki en kuvvetli esansiyel yağlardan biri olarak kabul edilmektedir.

 

Antioksidan ORAC değeri açısından 11 000 ile çok yüksek değere sahip Biberiye, serbest radikallerle savaşmada Goji Beri (R1) ile yarışmaktadır. Akdeniz’e özgü dört mevsim yeşil bu bitki, geleneksel tıpta yüz yıllardır hafıza güçlendirme, sindirim problemlerini azaltma, bağışıklık sistemini güçlendirme, ağrıları dindirme amacıyla kullanılmaktadır.

 

Birazdan okuyacağınız üzere, biberiye yağı faydaları bilimsel araştırmalara göre her geçen gün artmaktadır. Son dönem araştırmalarına göre ise biberiye’nin özellikle kansere karşı pozitif etkileri görülmektedir. Bu etkilerin bir kaç tip kanserde geçerli olması da dikkat çekiyor.

 


 

Biberiye Yağı Nedir?

 

Dört mevsim yeşil kalan Biberiye ( Rosmarinus officinalis ) lavanta, fesleğen, mersin ve adaçayı gibi bitkileri barındıran nanegiller familyasına mensuptur. Yaprakları yaş ve kuru olarak kullanılabilir ve çeşitli yemeklere lezzet katar.

 

Biberiye yağı bitkinin yaprak ve çiçeklerinden çıkartılır. Odunsu ve sürekli yeşil aromaya sahip biberiye yağı ,  güçlendirici ve arındırıcı olarak tarif edilmektedir.

 

Biberiye’nin sağlığa faydaları yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklanır. Karnasol, karnosik asit, ürsolik asit, rosmarinik asit ve kafeik asit biberiye’nin kimyasal içeriğinin en önemli öğelerindendir. (R2)

 

Eski Yunanlılar, Romalılar, Mısırlılar ve Yahudiler tarafından kutsal olarak nitelendirilen biberiye’nin kullanım geçmişi yüzyıllara dayanmaktadır. Ayrıca Biberiye’nin ilginç bazı kullanımlarına bakacak olursak, orta çağ düğünlerinde gelin ve damatlar tarafından aşk simgesi olarak kullanıldığını görmekteyiz. Avustralya ve Avrupa’da cenazelerde, gurur ve hatırlama ile ilişkilendirilmektedir. (R3)

 


 

Biberiye Yağı Faydaları – En iyi 5

 

Araştırmalar, biberiye yağının, sık karşılaşılan pek çok önemli sağlık sorununa karşı oldukça etkili olduğunu ortaya çıkardı. İşte biberiye aromatik yağının faydalı olduğu durumlar:

 

1. Saç Dökülmesini Azaltma ve Saç Gürleştirme

 

Genel olarak erkek tipi kellik veya kadın tipi kellik olarak bilinen androgenetik alopesi, bir kişinin genetiği ve cinsiyet hormonları ile ilgili olduğuna inanılan yaygın bir saç dökülmesi şeklidir. (R4, R5) Dihidrotestosteron (DHT) adlı testosteron yan ürününün, her iki cinsiyet için de, özellikle de kadınlardan daha fazla testosteron üreten erkekler için kalıcı saç dökülmesine yol açan saç köklerine saldırdığı bilinmektedir.

 

2015 yılında yayınlanan deneklerin rastgele seçildiği bir deney, biberiye yağının androgenetik alopesi (AGA) kaynaklı saç dökülmesindeki etkinliğini geleneksel bir tedavi biçimi ile (% minoksidil% 2) karşılaştırdı. Altı ay boyunca AGA’lı 50 denek biberiye yağı kullanırken, 50’si minoksidil kullandı. Üç ay sonra, hiçbir grup iyileşmedi, ancak altı ay sonra, her iki grup da saç sayısında eşit derecede önemli artışlar gördü. Doğal biberiye yağı saç dökülmesini önlemede geleneksel tedavi ile eşit performans gösterdi. Yan etki olarak ise minoksidil ile karşılaştırıldığında daha az saç derisi kaşınmasına neden oldu. (R6)

 

Hayvan araştırmaları ayrıca, biberiye’nin testosteron tedavisinden ötürü kesintiye uğramış saç çıkma olgularında DHT’yi inhibe etme kabiliyetini göstermektedir. (R7)

 

2. Hafızayı Geliştirme

 

Shakespeare’in “Hamlet” inde Biberiye’nin en etkileyici faydalarından birine işaret eden anlamlı bir bölüm var: “Anma için biberiye var. Dua edin, sevin, hatırlayın. ” (R8) Yunan alimler tarafından sınava girerken hafızalarını geliştirmek için kullanılan biberiyenin zihinsel güçlendirici özelliği binlerce yıldır bilinmektedir.

 

International Journal of Neuroscience, 2017 yılında bu fenomeni vurgulayan bir çalışma yayınladı. Northumbria Üniversitesi (Newcastle) araştırmacıları, 144 katılımcıya lavanta yağı ve biberiye yağı aromaterapisi uyguladı ve bilişsel performanslarının nasıl etkilendiğini değerlendirdi: (R9)

 

  • Biberiye, genel bellek kalitesi ve ikincil bellek faktörleri için önemli bir performans artışına sebep oldu.

 

  • Muhtemelen, önemli sakinleştirici etkisine bağlı olarak, lavanta, çalışma belleği performansında önemli bir azalma ve hem hafıza hem de dikkat temelli işler için reaksiyon sürelerinde bozulma meydana getirdi.

 

  • Biberiye insanların daha uyanık olmalarına yardımcı oldu.

 

  • Lavanta ve biberiye gönüllülerde “memnuniyet” duygusu yarattı.

    Çalışmalar, biberiye esansiyel (uçucu) yağının şaşırtıcı şekilde Alzheimer hastalığının (AD) tedavisine ve önlenmesine de yardımcı olabileceğini gösteriyor. Psychogeriatrics’de bahsedilen çalışmaya göre aromaterapinin etkileri demansı olan (17’si Alzheimer) 28 yaşlı kişi üzerinde test edildi.

 

Sabahları biberiye yağı ve limon yağı buharını ve akşamları lavanta ve portakal yağlarını soluduktan sonra, çeşitli fonksiyonel değerlendirmeler yapıldı ve tüm hastalar bilişsel işlevle ilgili önemli gelişmeler gösterdi, hem de istenmeyen yan etkiler de gözlenmedi.

 

Genel olarak, araştırmacılar “aromaterapinin, özellikle AD hastalarında bilişsel işlevi iyileştirme konusunda bazı potansiyelleri olabileceği” sonucuna varmışlardır (R10).

 

3. Karaciğer Temizleme ve Güçlendirme

 

Geleneksel olarak gastrointestinal şikayetlerinize yardımcı olma yeteneği için kullanılan biberiye aynı zamanda çok etkili bir karaciğer temizleyici ve güçlendiricidir. Koleretik ve hepatoprotektif etkileri ile bilinen bir bitkidir. Etkilenmediyseniz, bu iki özelliği tanımlamama izin verin. Koleretik olması, biberiyenin karaciğer tarafından salgılanan safra miktarını artıran bir madde olduğu anlamına gelir. Hepatoprotektif özelliği ise, karaciğer koruyucu anlamına gelir. (R11)

 

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar biberiye (ve zeytin) yaprağı ekstraktlarının, karaciğer sirozu bulunan hayvanlara karaciğer koruyucu faydalar sağladığını ortaya koymaktadır. Spesifik olarak, biberiye ekstresi istenmeyen fonksiyonel ve doku sirozundan kaynaklanan doku değişikliklerini önledi. (R12)

 

4. Kortizolü Düşürme

 

Japonya’daki Meikai Üniversitesi Diş Hekimliği Okulu, beş dakikalık lavanta ve biberiye aromaterapisinin, 22 gönüllünün tükürük kortizol seviyelerini (“stres” hormonu) nasıl etkilediğini değerlendiren bir çalışma yapılarak biberiye yağı faydaları incelenmiştir.

 

Her iki esansiyel yağın da serbest radikal temizleme aktivitesini arttırdığını, kortizol seviyesini de büyük ölçüde azalttığını ve böylece vücudu oksidatif stres nedeniyle oluşabilecek kronik hastalıklardan koruduğunu keşfettiler. (R13)

 

5. Kanserle Mücadele

 

Zengin bir antioksidan olmasının yanı sıra, biberiye ayrıca anti-kanser ve anti-enflamatuar özellikleriyle de bilinir. Biberiye ana aktif bileşenlerinden biri de karnosoldur. Cancer Letters dergisinde yayımlanan güncel bir makalede, karnosol, prostat, meme, cilt, lösemi ve kolon kanserinde ümit verici sonuçlarla anti-kanser özelliği ile öne çıkmış. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, kanserli hücrelere karşı seçici bir toksisiteye sahip olduğu görülen karnosol, kanserli olmayan hücrelere zarar vermiyor ve iyi tolere ediliyor. (R14)

 

Başka bir deyişle, karnosol, yalnızca düşman hedefini imha ediyor. Yolundaki her şeyi öldüren kemoterapi nükleer bomba yaklaşımının aksine, komşu hücrelere zarar vermeyen bir keskin nişancı gibi davranıyor.

 

2016’da Nutrients dergisinde yayınlanan bir makale, biberiye ekstraktının, aşağıdaki kanserler için in vitro kanser karşıtı özellikler sergilediğini göstermektedir: (R15)

 

Kolon kanseri
Pankreas kanseri
Meme kanseri
Prostat kanseri
Yumurtalık kanseri
Rahim ağzı kanseri
Mesane kanseri
Karaciğer kanseri
Akciğer kanseri

 


 

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

 

Araştırmalardan görebileceğiniz gibi biberiye esansiyel yağı çeşitli şekillerde kullanılabilir. Biberiye yağını günlük sağlıklı yaşam rutininize dahil etmek isterseniz, aşağıdaki tariflere göz atabilirsiniz:

 

Hafızanızı Geliştirin: 3 damla biberiye yağını 1/2 çay kaşığı hindistancevizi yağıyla karıştırın ve üst boyun üzerine sürün ya da günde 1 saat dağılın.

 

Daha iyi Çalışın: Siz veya çocuğunuz yaklaşan bir test için ezber mi yapmaya çalışıyorsunuz? Bilişsel işlevi ve hafızayı artırmak için çalışırken ortama biberiye yağı difüze edin.

 

Saç Kalınlaştırıcı: Zeytinyağı, biberiye yağı, lavanta yağı ve limon otu yağını güzelce karıştırın ve saçınıza uygulayın. Bir süre beklettikten sonra durulayın.

 

Prostat Sağlığını Artırma: 2 damla biberiye yağını 1/2 çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırın ve testislerin altına sürün.

 

Ağrıyı Azaltın: 2 damla biberiye yağı, 2 damla nane yağı ve 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı karıştırın ve dolaşımını artırmak ve iltihabı azaltmak için ağrılı kaslara ve ağrılı eklemlere sürün.

 

Safra Kesesi Fonksiyonunu Geliştirin: 3 damla biberiye yağını 1/4 çay kaşığı hindistancevizi yağıyla karıştırın ve günde iki kez safra kesesi bölgesine sürün.

 

Nöropati ve Nevralji Yardımı: 2 damla biberiye yağı, 2 damla helichrysum yağı, 2 damla selvi yağı ve 1/2 çay kaşığı bir taşıyıcı yağ alın ve nöropati bölgesine sürtün.

 


 

Biberiye Yağını Nereden Alabilirim?

 

Biberiye yağını eczanelerden veya online satıcılardan kolayca temin edebilirsiniz. Ülkemizde temin edebileceğiniz en kaliteli biberiye yağı ile ilgili araştırmalarımız sürmektedir.

 

Biberiye gibi esansiyel yağları alırken, her zaman için yüzde 100 saf, terapötik kalitede ve organik olduklarından emin olun. Diğer türlü, aromaterapi ile fayda sağlamak yerine sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz.

 

Biberiye esansiyel yağı; lavanta, buhur, kakule, adaçayı, sedir ağacı, limon otu, geranium , papatya ve nane yağları ile iyi uyum sağlar.

 


 

Biberiye Yağı Yan Etkileri ve Etkileşimine İlişkin Önlemler

 

Cildin hassasiyetini önlemek için biberiye yağını her zaman bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Biberiye yağını topikal olarak kullanırken, gözlerden, mukoza zarlarından ve hassas cilt alanlarından kaçının.

 

Uçucu yağları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde bulundurun. Biberiye esansiyel yağı topikal olarak kullanılmamalı, altı yaşın altındaki çocukların erişebileceği yerlerde bırakılmamalıdır.

 

Biberiye esansiyel yağını direkt almak, antikoagülan (kan inceltici) ilaçlar, ACE, diüretikler ve lityum ile etkileşime sebep olabilir. (R16)

 

Hamileyseniz, emziriyorsanız, ilaç kullanıyorsanız veya tıbbi bir durumunuz varsa, biberiye esansiyel yağını kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşunuz.

 


 

Biberiye Yağı Hakkında:

 

  • Biberiye yağı, bize mutfakta da kullandığımız (Rosmarinus officinalis) bitkisinden elde edilir.

 

  • Biberiye esansiyel yağı satın alırken, her zaman yüzde 100 saf, terapötik dereceli ve organik olanı tercih edin.

 

  • Bilimsel araştırmalar biberiye yağının saç dökülmesi, karaciğer fonksiyonu, yüksek kortizol seviyeleri, stres, bilişsel işlev ve Alzheimer, demans gibi hafıza sorunları gibi birçok yaygın ve kronik sağlık sorununa yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

  • Biberiye yağı faydaları kolon, pankreas, meme, prostat, yumurtalık, servikal, mesane, karaciğer ve akciğer kanserleri gibi birçok farklı kanser türüyle savaşmada önemli rol oynuyor.