Biberiye uçucu yağı faydaları çok çeşitli araştırma sonuçlarınca ortaya konulmuştur. Biberiye, et ve patateslerinize harika eşlik etmenin çok ötesinde, en önemli aromatik bitkilerden birisi olduğu gibi biberiye yağı da dünyadaki en kuvvetli uçucu yağlardan biri olarak kabul edilmektedir.

 

Antioksidan değeri ölçümünde kullanılan ORAC değeri 11 000 üzerinde olan biberiye, bu anlamda serbest radikallerle en iyi savaşan besinlerin başında gelir. Akdeniz’e özgü dört mevsim yeşil bu bitki, geleneksel tıpta yüz yıllardır hafıza güçlendirme, sindirim problemlerini azaltma, bağışıklık sistemini güçlendirme, ağrıları dindirme amacıyla kullanılmaktadır.

 

Birazdan okuyacağınız üzere, bilimsel araştırmalara göre, biberiye uçucu yağı faydaları her geçen gün artmaktadır. Son dönem araştırmalarına göre ise biberiye’nin özellikle kansere karşı pozitif etkileri görülmektedir. Bu etkilerin bir kaç tip kanserde geçerli olması da dikkat çekiyor.

 

Biberiye Uçucu Yağı Nedir?

 

Dört mevsim yeşil kalan Biberiye ( Rosmarinus officinalis ) lavanta, fesleğen, mersin ve adaçayı gibi bitkileri barındıran nanegiller familyasına mensuptur. Yaprakları yaş ve kuru olarak kullanılabilir ve çeşitli yemeklere lezzet katar.

 

Biberiye uçucu yağı bitkinin yaprak ve çiçeklerinden çıkartılır. Odunsu ve sürekli yeşil aromaya sahip biberiye yağı, güçlendirici ve arındırıcı olarak tarif edilmektedir.

 

Biberiye’nin sağlığa faydaları yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklanır. Karnasol, karnosik asit, ürsolik asit, rosmarinik asit ve kafeik asit biberiye’nin kimyasal içeriğinin en önemli öğelerindendir. 

 

Eski Yunanlılar, Romalılar, Mısırlılar ve Yahudiler tarafından kutsal olarak nitelendirilen biberiye’nin kullanım geçmişi yüzyıllara dayanmaktadır. Ayrıca Biberiye’nin ilginç bazı kullanımlarına bakacak olursak, orta çağ düğünlerinde gelin ve damatlar tarafından aşk simgesi olarak kullanıldığını görmekteyiz. Avustralya ve Avrupa’da cenazelerde, gurur ve hatırlama/anma ile ilişkilendirilmektedir.

 

Biberiye Uçucu Yağı Faydaları - aromaterapio.com - Infografik

 

Biberiye Uçucu Yağı Faydaları 

 

Araştırmalar, biberiye esansiyel yağının, sık karşılaşılan pek çok önemli sağlık sorununa karşı oldukça etkili olduğunu ortaya çıkardı. İşte biberiye aromatik yağının faydalı olduğu durumlar:

 

1. Saç Dökülmesini Azaltma ve Saç Gürleştirme

 

Dihidrotestosteron adlı testosteron yan ürününün, özellikle kadınlardan daha fazla testosteron ürettikleri için erkeklerde kalıcı saç dökülmesine yol açtığı bilinmektedir. 

 

2015 yılında yayınlanan bir çalışmada, biberiye uçucu yağının androgenetik alopesi kaynaklı saç dökülmesindeki etkinliği ile geleneksel bir tedavi biçimi olan %2 minoksidil ile karşılaştırıldı.

 

Altı ay boyunca 50 kişi biberiye yağı kullanırken, 50 kişi de minoksidil kullandı. Üç ay sonra, ikiş grupta da tam iyileşmedi gözlenmedi. Ancak altı ay sonra, her iki grup da saç sayısında eşit derecede önemli artışlar gördü.

 

Yani biberiye uçucu yağı saç dökülmesini önlemede geleneksel tedavi ile eşit performans gösterdi. Yan etki olarak ise minoksidil ile karşılaştırıldığında daha az saç derisi kaşınmasına neden oldu.

 

Hayvan araştırmaları ayrıca, biberiye’nin testosteron tedavisinden ötürü kesintiye uğramış saç çıkma olgularında DHT’yi inhibe etme kabiliyetini göstermektedir.

 

2. Hafızayı Geliştirme

 

Shakespeare bile Hamlet adlı eserinde Biberiye’nin bu etkileyici faydalarına atıfta bulunmaktadır: “Rosemary, that’s for rememberence”.

 

Eski yunan’da tıp öğrencileri sınava girerken hafızalarını geliştirmek için biberiye kullanıyorlardı. Biberiye’nin zihni güçlendirici özelliği binlerce yıldır bilinmektedir.

 

International Journal of Neuroscience, 2017 yılında bu fenomeni vurgulayan bir çalışma yayınladı. Northumbria Üniversitesi (Newcastle) araştırmacıları, 144 katılımcıya lavanta yağı ve biberiye uçucu yağı aromaterapisi uyguladı ve bilişsel performanslarının nasıl etkilendiğini değerlendirdi:

 

Biberiye, genel bellek kalitesi ve ikincil bellek faktörleri için önemli bir performans artışına sebep oldu. Biberiye insanların daha uyanık olmalarına yardımcı oldu. Hem Lavanta ve hem de biberiye “memnuniyet” duygusu yarattı.

 

Çalışmalar, biberiye uçucu yağının şaşırtıcı şekilde Alzheimer hastalığının tedavisine ve önlenmesine de yardımcı olabileceğini gösteriyor. Psychogeriatrics’de bahsedilen çalışmaya göre aromaterapinin etkileri demansı olan (17’si Alzheimer) 28 yaşlı kişi üzerinde test edildi.

 

Sabahları biberiye uçucu yağı ve limon yağı buharını ve akşamları lavanta ve portakal yağlarını soluduktan sonra, çeşitli fonksiyonel değerlendirmeler yapıldı ve tüm hastalar bilişsel işlevle ilgili önemli gelişmeler gösterdi, hem de istenmeyen yan etkiler olmadan.

 

Genel olarak, araştırmacılar biberiye ile aromaterapinin, özellikle AD hastalarında bilişsel işlevi iyileştirme konusunda bazı potansiyelleri olabileceği sonucuna varmışlardır.

 

3. Karaciğer Temizleme ve Güçlendirme

 

Geleneksel olarak mide ve bağırsak şikayetlerinde yüzyıllarca kullanılan biberiye uçucu yağı aynı zamanda çok etkili bir karaciğer temizleyici ve güçlendiricidir.

 

Koleretik ve hepatoprotektif etkileri ile bilinen bir bitkidir. Koleretik olması, biberiyenin karaciğer tarafından salgılanan safra miktarını artıran bir madde olduğu anlamına gelir. Hepatoprotektif özelliği ise, karaciğer koruyucu anlamına gelir. 

 

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar biberiye ve zeytin yaprağı ekstraktlarının, karaciğer sirozu bulunan hayvanlara karaciğer koruyucu faydalar sağladığını ortaya koymaktadır.  

 

4. Kortizolü Düşürme

 

Japonya’daki Meikai Üniversitesi Diş Hekimliği Okulu, beş dakikalık lavanta ve biberiye aromaterapisinin, 22 gönüllünün tükürük kortizol seviyelerini nasıl etkilediğini değerlendiren bir çalışma yaparak, biberiye uçucu yağının stres karşıtı faydaları incelenmiştir.

 

Buna göre her iki uçucu yağ da serbest radikallerin temizlemesini hızlandırarak, kortizol seviyesini de büyük ölçüde azaltmaktadır. Böylece insan vücudu oksidatif stres nedeniyle oluşabilecek kronik hastalıklardan korunuyor.

 

5. Kansere Doğal Çözüm

 

Zengin bir antioksidan olmasının yanı sıra, biberiye ayrıca anti-kanser ve anti-inflamatuar özellikleriyle de bilinir.

 

Biberiye ana aktif bileşenlerinden biri olan karnosolden Cancer Letters dergisinde yayımlanan güncel bir makalede bahsedilmiştir. 

 

Karnosol, prostat, meme, cilt, lösemi ve kolon kanserinde ümit verici sonuçlarla anti-kanser özelliği ile ön plana çıkmıştır.

 

Ayrıca 2016’da Nutrients dergisinde yayınlanan bir makale de, biberiye ekstraktının, bir çok farklı kanser tipine karşı özellikler sergilediğini göstermektedir.

 

Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, kanserli hücreleri seçerek etki gösteren karnosol, kanserli olmayan hücrelere de zarar vermiyor ve yan etkileri de bulunmuyor.

 

Biberiye Uçucu Yağı Nasıl Kullanılır?

 

Araştırmalardan görebileceğiniz gibi biberiye esansiyel yağı çeşitli şekillerde kullanılabilir. Biberiye uçucu yağını günlük sağlıklı yaşam rutininize dahil etmek isterseniz, aşağıdaki tariflere göz atabilirsiniz:

 

Hafızanızı Geliştirin: 3 damla biberiye yağını 1/2 çay kaşığı hindistancevizi yağıyla karıştırın ve üst boyun üzerine sürün ya da günde 1 saat dağılın.

 

Daha iyi çalışın: Siz veya çocuğunuz yaklaşan bir test için ezber mi yapmaya çalışıyorsunuz? Bilişsel işlevi ve hafızayı artırmak için çalışırken ortama biberiye uçucu yağını difüze edin.

 

Saç Kalınlaştırıcı: Zeytinyağı, biberiye yağı, lavanta yağı ve limon otu yağını güzelce karıştırın ve saçınıza uygulayın. Bir süre beklettikten sonra durulayın.

 

Prostat Sağlığını Artırma: 2 damla biberiye uçucu yağını 1/2 çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırın ve testislerin altına sürün.

 

Ağrıyı Azaltın: 2 damla biberiye uçucu yağı, 2 damla nane yağı ve 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı karıştırın ve dolaşımını artırmak ve iltihabı azaltmak için ağrılı kaslara ve ağrılı eklemlere sürün.

 

Safra Kesesi Fonksiyonunu Geliştirin: 3 damla biberiye uçucu yağını 1/4 çay kaşığı hindistancevizi yağıyla karıştırın ve günde iki kez safra kesesi bölgesine sürün.

 

Nöropati ve Nevralji Yardımı: 2 damla biberiye yağı, 2 damla helichrysum yağı, 2 damla selvi yağı ve 1/2 çay kaşığı bir taşıyıcı yağ alın ve nöropati bölgesine sürtün.

 

Yağ Güvenliği

 

Cildin hassasiyetini önlemek için biberiye yağını her zaman bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Biberiye yağını topikal olarak kullanırken, gözlerden, mukoza zarlarından ve hassas cilt alanlarından kaçının.

 

Bakınız: Aromaterapio – Uçucu Yağ Seyreltme Cetveli

 

Uçucu yağları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde bulundurun. Biberiye esansiyel yağı topikal olarak kullanılmamalı, altı yaşın altındaki çocukların erişebileceği yerlerde bırakılmamalıdır.

 

Biberiye uçucu yağını direkt almak, kan inceltici ilaçlar, ACE, diüretikler ve lityum ile etkileşime sebep olabilir.

 

Hamileyseniz, emziriyorsanız, ilaç kullanıyorsanız veya tıbbi bir durumunuz varsa, biberiye esansiyel yağını kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşunuz.

 

Biberiye Uçucu Yağı Özeti:

 

Biberiye uçucu yağı özellikle bitkinin çiçeklerinden elde edildiği zaman aromaterapi faydaları göstermektedir. Diğer türlü menşei bilinmeyen yağların kullanımı ile fayda bir kenara zarar görebilirsiniz. Bu anlamda öncelikle kullandığınız yağın saf, ilaçsız yetiştirilmiş ve etken maddesi yüksek olduğundan emin olmalısınız. 

 

Aromatik bitkilerin yağ verimi göz önünde alındığında, uçucu yağların ucuz olmasını beklemeyin. Paranızın yettiği en kaliteli yağı almanızda fayda var. Bu tip bir yağın 10 ml’sini 20-30 TL’ye satın almanız mümkün değildir!

 

Ayrıca uçucu yağlar son derece narin bileşikler içerdiğinden son kullanma tarihi de önem arzeder. Aldığınız ürünlerin üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat edin. Mümkünse dolapta saklayarak, ömrünü uzatın. 

 

Biberiye uçucu yağı; lavanta, günlük , kakule, misk adaçayı, sedir ağacı, limon otu, ıtır – geranium, papatya ve nane yağları ile iyi uyum sağlar.

 

  • Biberiye yağı, bize mutfakta da kullandığımız (Rosmarinus officinalis) bitkisinden elde edilir.

 

  • Biberiye esansiyel yağı satın alırken, her zaman yüzde 100 saf ve organik olanı tercih edin.

 

  • Bilimsel araştırmalar biberiye yağının saç dökülmesi, karaciğer fonksiyonu, yüksek kortizol seviyeleri, stres, bilişsel işlev ve Alzheimer, demans gibi hafıza sorunları gibi birçok yaygın ve kronik sağlık sorununa yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

  • Biberiye yağı faydaları kolon, pankreas, meme, prostat, yumurtalık, servikal, mesane, karaciğer ve akciğer kanserleri gibi birçok farklı kanser türüyle savaşmada önemli rol oynuyor.

 

Referanslar:

 

Draxe – Rosemary Oil Uses and Benefits for Hair Growth and More

 

Rosemary Essential Oil

 

14 Benefits and Uses of Rosemary Essential Oil

 

WebMD – Rosemary

 

Effects of Inhaled Rosemary Oil on Subjective Feelings and Activities of the Nervous System

 

How to use rosemary oil for hair growth