Sık tekrarlayan baş ağrılarınıza ilaçsız çözüm arıyorsanız, baş ağrısına iyi gelen esansiyel yağlar ile vakit kaybetmeden tanışmalısınız. Aromaterapinin baş aktörleri, uçucu yağların baş ağrılarını gidermede fiziksel ve mental olarak etkili olduğunu gösteren bir çok araştırma bulunuyor.

 

Uçucu yağlar baş, boyun ve yüz bölgesindeki kasları gevşetirler. Ayrıca esansiyel yağlar,  bu bölgelere topikal olarak uygulandıklarında, kan akışının büyük ölçüde artmasına sebep olurlar.  Son olarak, ağrı geçişlerini bloke ederler, ağrı reseptörlerinin hassasiyetini azaltırlar ve inflamasyonu giderirler. 

 

Bu fiziksel özelliklerin dışında esansiyel yağlar içerdikleri aromalarla genel anlamda zihnin ve bedenin büyük ölçüde sakinleşmesini sağlarlar. Bu da yağların baş ağrısını gidermedeki mental rolünü açıklamaktadır.  Aşağıda baş ağrısına iyi gelen esansiyel yağların bir listesini bulacaksınız. Ama önce baş ağrısına nelerin sebep olduğunun üzerinden kısaca geçmekte fayda var.

 

En Yaygın Baş Ağrısı Sebepleri

 

Literatürde 150 civarında bağ ağrısı tipi dolayısıyla bir o kadar da sebebi bulunuyor. Ancak ilk akla gelen ve en sık görülen baş ağrısı sebepleri şunlardır:

 

  • Stres
  • Hormonlar
  • Alerjiler
  • Uykusuzluk
  • Alkol
  • İlaç Kullanımı
  • Hava Durumu
  • Sinüs Tıkanıklığı
  • Aşırı ya da Eksik Kafein
  • Fazla Işık

 

Esansiyel yağların tüm baş ağrısı tiplerinde etkili olduğu ile ilgili henüz yeterince araştırma bulunmuyor. Ancak yukardaki maddeleri gözden geçirdiğimizde eğer istersek her bir durum için bir yağ listelemek mümkün gözüküyor. Eğer aromaterapi ve uçucu yağların faydaları ile ilgileniyorsanız, neden bahsettiğimizi anlamanız çok zor olmayacaktır. Esasında aromatik yağlar baş ağrılarını gidermede biçilmiş kaftan gibidir.

 

Baş ağrısına iyi gelen uçucu yağlar

 

Baş Ağrısına İyi Gelen Esansiyel Yağlar

 

1- Nane Yağı

 

Nane uçucu yağı incelediğimiz bir çok kaynakta baş ağrılarını gideren yağlar listesinde birinci sırada bulunuyor. Nane yağı, dolaşımı arttırarak, ağrıyı azaltarak ve gerginliği gidererek etkili olur. 

 

Etkili olma sebebi serinletici etkiye sahip olan mentol bileşenidir. Bundan yaklaşık 25 sene önce yapılan bir araştırma gerilim tipi baş ağrısında deney grubuna nane yağı uygulanıyor ve yarım saat içerisinde baş ağrısını önemli ölçüde giderdiği görülüyor. Bu yüzden nane yağı baş ağrısını gidermede, ağrı kesicilere önemli bir alternatif olarak gösterilmektedir. Hem de ucuz ve yan etkileri bulunmuyor.

 

Alternatif İsimleri: Tıbbi Nane, İngiliz Nanesi
Botanik İsmi: Mentha Piperita
İngilizce: Peppermint Oil
Referanslar: R1, R2

 

2- Lavanta Yağı

 

Lavanta yağı en çok migren için tercih edilir. Rahatlatıcı etkileri özellikle kaygı, stres ve uykusuzluk kaynaklı migren ve gerilim tipi baş ağrılarında etkili olur.  European Neurology’de yayınlanan bir araştırmaya göre 15 dakika lavanta yağı koklamak, placebo’dan çok daha etkili oldu. 

 

Linalool ve Linalyl Acetate etken maddelerini içeren tıbbi lavanta yağı, topikal uygulandığında ya da direkt solunması durumunda limbik sisteme kolayca etki ederek, rahatlama sağlar. Nane yağı ile karıştırıldığında mükemmel bir baş ağrısı ilacı elde edilebilir.

 

Alternatif İsimleri: İngiliz Lavantası, Tıbbi Lavanta
Botanik İsmi: Lavandula Angustifolia
İngilizce: Lavender Oil
Referanslar: R1, R2

 

3- Okaliptüs Yağı

 

Okaliptüs yağı çok iyi bir balgam söktürücüdür. Özellikle sinüsler gibi hava kanallarını temizlemede kullanılır. Dolayısıla okaliptüs yağını sinüs kaynaklı baş ağrılarında kullanmak doğru olur. Bunun yanısıra okaliptüs tansiyon düşürücü, ödem ve ağrı giderici ve antiinflamatuar özellikleri dolayısıyla gerilim tipi baş ağrılarında da sonuç verir. 

 

Tüm bu etkileri ortaya çıkartan ana etken madde ise 1.8 Cineol ya da Eucalyptol’dür. En çok Avustralya’da üretilmekte ve yüzyıllardan beri geleneksel tıp reçetelerinde solunum problemlerini gidermede kullanılmaktadır. Bu yağı sıcak suya damlatarak, içinize çekerek, sinüslerinizi açarak baş ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

 

Alternatif İsimleri: İngiliz Lavantası, Tıbbi Lavanta
Botanik İsmi: Eucalyptus Globulus, Eucalyptus Salicifolia
İngilizce: Eucalyptus Oil
Referanslar: R1, R2

 

 

4- Biberiye Yağı

 

Biberiye yağı da geleneksel tıpta baş ağrısı ve dolaşım problemleri için kullanılmaktadır. Lavanta, fesleğen gibi nane familyasına ait bir bitkidir. Etken maddelerinden karnosol, fenolik diterpendir ve bazı kanser türlerinde etkisi araştırılmaktadır. Ağrı giderici özellikleriyle ünlüdür. Hem uyarıcı özelliktedir hem de rahatlatıcıdır.

 

Ayrıca sindirime yardımcıdır ve mide bulantılarını giderebilir. Bundan dolayı mide kaynaklı baş ağrılarında etkili olur. Biberiye yağı opium yoksunluğu çeken bir deney grubuna uygulanmıştır. Çok ciddi ağrı ve bulantı çeken bu deney grubundaki kişiler dahili olarak 4 hafta boyunca biberiye yağı kullandıklarında semptomlarda önemli azalmalar meydana gelmiştir.  

 

Baş ağrınız olduğunda bitki çayınıza bir damla biberiye yağı damlatarak, etkisini test edebilirsiniz. Küçük dozlarda yemeklerinize karıştırarak da ağrı giderici faydalarını elde etmek mümkündür. Hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırdığınız biberiye yağını şakaklarınıza sürerek, baş ağrınızdan kurtulmayı siz de deneyin! 

 

Alternatif İsimleri: Rozmarin Yağı
Botanik İsmi: Rosmarinus Officinalis
İngilizce: Rosemary Oil
Referanslar: R1, R2

 

5- Itır Yağı & Misk Adaçayı Yağı

 

Hormon seviyelerindeki değişimlerin baş ağrılarına sebep olduğu bilinmektedir. Özellikle PMS dönemi ve öncesindeki östrojen düşüşleri ciddi baş ağrıları yapabilmektedir.

 

Durum böyle olunca hormon dengeleyici ve kadınların dostu bir iki yağ aklımıza gelmektedir. Itır yağı ve misk adaçayı yağı, özellikle PMS döneminde kadınları rahatlatabilecek özelliklere ve etken maddelere sahiptir. 

 

Bu yüzden hormon kaynaklı ve PMS dönemi baş ağrılarınızda misk adaçayı yağı ve ıtır yağını taşıyıcı bir yağ ile seyreltin ve karın bölgenize masaj yaparak uygulayın. Papatya yağını da aynı şekilde hormon değişikliği sebepli ağrılarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca neroli – turunç çiçeği yağı da gerilim tipi baş ağrılarında rahatlatıcı özelliklere sahiptir.

 

Botanik İsimler: Pelargonium Graveolens, Salvia Sclarea
İngilizce: Geranium Oil, Clary Sage Oil
Referanslar: R1, R2

 

Baş Ağrısına İyi Gelen Esansiyel Yağları Kullanmanın Püf Noktaları 

 

Eğer baş ağrınız için esansiyel yağ kullanmaya karar verdiyseniz, çok yüksek kalite bir yağ satın almanız gerekir. Piyasada bulunan çoğu yağ, kozmetik özelliktedir ve size hiç bir fayda sağlamaz. Satın almanız gereken yağ tıbbi ya da terapötik seviyede olmalıdır. Bu kalitedeki yağlar çoğu zaman organik olarak ve zirai ilaç kullanılmadan yetiştirilen bitkilerden en sağlıklı yöntemler kullanılarak elde edilir. 

 

Esansiyel (Uçucu) yağların ucuz olmasını beklemeyin çünkü çıkartılmalarında çok fazla ham madde kullanılır hem de bitkilerden yağ çıkartmak emek yoğun bir iştir. Yağ seçiminizi yaparken marka araştırması yaparak, bu alanda kendini ıspatlamış bir markanın yağlarını kullanmak akıllıcı olur.

 

Baş ağrılarında aromatik yağları kullanmanın en etkili ve güvenli yollarından birisi, şüphesiz ki yağları kaliteli bir difüzör ile ortama yaymaktır. Eğer yağları topikal olarak kullanacaksanız mutlaka uçucu yağınızı, sabit bir yağ ile seyreltmelisiniz. Boyun, yüz ve şakaklar gibi hassas noktalara seyreltilmiş karışımı sürmeden önce kol gibi bir bölgede yama testi uygulamanız yağ güvenliği açısından önemlidir. Eğer baş ağrılarınız için yağları dahili olarak kullanacaksanız, bir defada 1-2 damlayı geçmeyin. Uçucu yağlar son derece kuvvetlidir dolayısıyla toplam kullanım süresini 2-3 haftayı aşmayacak şekilde belirleyin.