Aromaterapi Difüzörü (Hava Yayıcı) seçme rehberi sizlere aromaterapide sıklıkla kullanımından bahsedilen difüzörler yani hava yayıcılar hakkında genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.

 

Uçucu yağlar bitkilerin aromatik kısımlarının buhar distilasyonu vb. metodlarla çıkartılmasıyla elde edilen, narin ancak bir o kadar da kuvvetli bileşenlerdir. Bu sebeple, sağlık faydaları elde etmek için orijinal yağları temin etmek ve bu yağları doğru ve dikkatli kullanmak çok önemlidir. 

 

Her uçucu yağın bileşimi farklı olduğu için kullanım şekli de değişebilmektedir. Bazı yağlar diğerlerine göre daha güvenli kabul edilmekte dolayısıyla örneğin topikal kullanımlarda daha az taşıyıcı yağ ile seyreltilerek kullanılabilmektedir. 

 

Bakınız: Uçucu Yağ Seyreltme Cetveli

 

Genel itibariyle uçucu yağların dahili kullanımı yani yutulması güvenli kabul edilmemekte ancak bir aromaterapi difüzörü ya da hava yayıcı kullanılarak ortama yayılması her zaman güvenli kabul edilmektedir.

 

Bakınız: Tisserand Safety Guidelines

 

Durum böyle olunca, uçucu yağlar ile uğraşıyorsanız mutlaka eninde sonunda difüzörler ile ilgili araştırma yaparak daha fazla bilgi sahibi olmak isteyek ve kendinize en uygun hava yayıcıyı seçerek, kullanmaya başlayacaksınız. Tam bu noktada size seçekleriniz hakkında bilgi vermekten mutluluk duyacağız. 

 

 

Aromaterapi Difüzörü (Hava Yayıcı) Nedir? 

 

Aromaterapi Difüzörü ya da hava yayıcılar, uçucu yağları bulunduğunuz ortamda havaya yayarak faydalanmanızı sağlayan modern araç gereçlerdir. Bu anlamda kullanabileceğiniz elektrikle çalışan teknolojik aletler olduğu gibi klasik yöntemleri de kullanabilirsiniz.Yaratıcılığınızı kullanarak kendi difüzörünüzü de yapabilirsiniz.

 

Burada önemli olan uçucu yağları yapısını bozmadan, teneffüs etmektir. Örneğin arabada kağıt mendilinize bir parça lavanta uçucu yağı damlatıp, klima kanallarına sıkıştırmak da son derece etkili bir yöntemdir. Siz de bu gibi yaratıcı yöntemlere mutlaka başvurmalısınız. Ancak şimdi, piyasada yaygın olarak bulunan aromaterapi difüzörlerine göz atacağız.

 

Size En Uygun Aromaterapi Difüzörü Hangisi?

 

1- Nebülizatörler

 

Eğer daha önce küçük çocuğunuzuna bu yöntemle ilaç vermediyseniz, bu isim size yabancı gelecektir! Nebülizatörler, uçucu yağların havaya yayılmasında ve özellikle tıbbi faydaların deneyimlenmesinde oldukça etkilidirler. 

 

Nebülizatör nasıl çalışır? Nebülizatörlerde çoğunlukla ahşap bir kalıp üzerinde küçük bir cam hazne bulunur. Buraya sadece uçucu yağ damlatılır. Cihaz çalıştırıldığında yüksek basınç sağlanarak yağın üzerinden hava akımı geçirilir ve böylece uçucu yağ mist denilen küçük partiküllerine ayrılarak havaya verilir. 

 

Nebulizatör

 

Artıları: Plastik malzeme içermezler. Uçucu yağlar soğuk hava ile yayıldığı için yapılarında hiçbir bozulma olmaz ve homojen şekilde havaya yayılırlar. Kullanımlarında su ya da başka bir bileşen de gerektirmezler. 

 

Eksileri: Sadece yağ ile çalıştıkları için tüketimleri fazla olabilir bu da maliyet getirir. Bazı nebülizatörler sesli çalışarak, hassas kişileri rahatsız edebilir. Nebülizatörler, difüzörlerin içerisinde en pahalı olanlarıdır. Cam hazne kolay kırılabilir.

 

Ultrasonik Aromaterapi Difüzörü

 

2- Ultrasonik Difüzörler

 

Uçucu yağları havaya yaymanın bir başka sık kullanılan ve modern yöntemi, ultrasonik difüzör kullanmaktır. Bu kategorideki cihazların su haznesi bulunur ve uçucu yağ su haznesine ya da bir aroma filtresine eklenerek ortama yayılır.

 

Ultrasonik Difüzörler Nasıl Çalışır? Burada elektrik yardımıyla ultrasonik dalgalar yaratılır ve böylece uçucu yağ ve su moleküllerine ayrılarak havaya mist yani ince buhar olarak verilir. 

 

Artıları: Düşük miktarda uçucu yağ kullanıldığından ekonomik ve sürdürülebilir bir yöntemdir. Nebülizatörde olduğu gibi ısı olmadığı için, uçucu yağın yapısı iyi korunur. Uçucu yağ ile birlikte su da buharlaştığından ortam da nemlendirilmiş olur. Genelde oldukça sessiz çalıştıklarından, gece dahi rahatlıkla kullanılabilir.

 

Eksikleri: Oluşan buharın sadece küçük bir kısmı uçucu yağdır. Dolayısıyla tıbbi faydaların elde edilmesi daha uzun sürebilir. Yapısında genellikle sağlıklı yaşam ile bağdaşmayan plastik malzeme kullanılmaktadır. Zaten nemli bir yerde yaşıyorsanız, ekstra neme katlanmanız gerekir. 

 

Buhurdanlıklar

 

3- Isı Kullanan Difüzörler (Buhurdanlıklar)

 

Isı kullanarak uçucu yağları ortama yaymak daha klasik bir metod olsa da doğru uygulandığından işe yarayabilmektedir. Bu şekilde ortama yayma genellikle buhurdanlık dediğimiz yağ haznesi ve mum boşluğu bulunan seramik kaplar ile yapılır. 

 

Buhurdanlıklar nasıl kullanılır? Buhurdanlığınızın haznesine yalnızca uçucu yağ veya yağ-su karışımınızı koyup, altındaki mumu yakarsınız. Böylece hazneniz ısındığında, karışımınız ortama yayılır. Isı sebebiyle oldukça kuvvetli bir aroma ile karşılaşabilirsiniz. Burada en önemli nokta çok düşük bir ısı kullanmaktır. 

 

Artıları: Maliyetsiz ve sessizdir. Kuvvetli aroma elde edilir. Evde kendiniz yapabilirsiniz. 

 

Eksikleri: Isı kullanıldığı için uçucu yağların yapısında değişiklikler meydana gelebilir. Etki alanı küçük bir alan ile sınırlıdır.

 

Buharlaşma ile Ortama Yayma

 

4- Buharlaşma ile Ortama Yayma

 

Esasında bunun tam anlamıyla bir makinası yoktur. Uçucu yağ kağıt, pamuk, kumaş ya da ahşap parçasına damlatılır. Küçük bir fan kullanılabilir ya da kendi haline bırakılarak yağların sıvı halden gaz hale geçmesi beklenir.

 

Örneğin, cam bir kabın içerisine uçucu yağ karışımınızı koyduktan sonra içerisine ahşap buçuklar yerleştirmek buharlaşma şeklinde ortama yaymanın en iyi örneklerinden birisidir. 

 

Artıları: Buhurdanlıkta olduğu gibi düşük maliyet ve ses en önemli özelliğidir. Yaratıcılığınızı geliştirmek için son derece uygundur.  

 

Eksileri: Uçucu yağların içerisindeki hafif bileşenler ilk önce buharlaşır ve en son daha ağır bileşenler havaya yayılır. Dolayısıyla homojen bir yayılma söz konusu değildir. Bu anlamda sağlık faydaları tartışılır.

 

Difüzör (Hava Yayıcı) Seçme Rehberi Özeti:

 

Uçucu yağlar, bitkilerden elde edilen son derece kuvvetli bileşenlerdir. Bu bileşenlerden sağlık faydaları elde etmek, hassasiyet gerektirir. Uçucu yağlar dikkatli kullanılmadığında faydadan çok zarar sağlayabilirler.

 

Bildiğimiz uçucu yağ kullanım yöntemlerinden en sık bahsedileni ortama yayma şeklindedir. Bu şekilde bir kullanım ile alerjik reaksiyonlardan kaçınılarak, güvenli bir uçucu yağ deneyimi elde edilebilir. Bu noktada ise aromaterapi difüzörü ya da hava yayıcı dediğimiz araçlara ihtiyaç duyarız. 

 

En çok kullanılan aromaterapi difüzörlerini 4 ana başlıkta inceledik:

 

  • Nebülizatörler,
  • Ultrasonik difüzörler,
  • Isı Kullanan Difüzörler (Buhurdanlıklar),
  • Buharlaşma ile Ortama Yayma.

 

Başlangıç için uçucu yağları buhurdalık ve buharlaşma yoluyla ortama yaymayı deneyebilirsiniz. Ofisinizde uçucu yağları ortama yaymak ve ortamı nemlendirmek isterseniz, ultrasonik difüzörler, daha düşük aroma ile iş yerleri için en uygun yöntem olacaktır. Tabi ki evinizde ileri seviye bir tecrübe için nebülizatör kullanmalısınız. 

 

Bu farklı yöntemleri, kullanım şekillerini, artı ve eksilerini öğrendiğinize göre siz de kendinize en uygun aromaterapi difüzörünü seçerek, uçucu yağlardan maksimum faydayı elde etmeye başlayabilirsiniz.